Thomas i Maksimilijan, dvojica dječaka iz Ugande, nakon gubitka roditelja i bake žive sami u teškim životnim uvjetima. Za vrijeme školskih praznika ostali su bez obroka koji im je škola pružala, pa su zamolili svećenika za malo hrane kako bi preživjeli. Njihova priča oslikava tešku svakodnevicu djece u misijskim krajevima, a o načinu pomoći kroz program „Djelo svetoga Djetinjstva“ u eteru HKR-a ispričala je s. Ivana Margarin, ravnateljica Papinskih misijskih djela u Hrvatskoj.
Ova priča o dvojici dječaka ne odvija se u Hrvatskoj, već u Ugandi. Svećenik koji se pobrinuo da Thomas i Maksimilijan ne ostanu gladni je don Jakoslav Banić, hrvatski misionar u Ugandi. Iako su daleko od nas, to su djeca koja zasigurno zaslužuju sretno i bezbrižno djetinjstvo.
Ponekad je teško pojmiti takvu stvarnost, ali to je svakodnevica s kojom se susreću naši misionari. Oni, vođeni Božjom voljom i snagom, neumorno rade kako bi pomogli najpotrebitijima i upoznali ih s Božjom ljubavlju. U njihovom poslanju sudjeluju brojni dobri ljudi, ali posebno oni najmlađi, kroz njima namijenjen i prilagođen program, a to je Djelo svetog Djetinjstva.
O programu „Djelo svetog Djetinjstva“
S. Margarin objasnila je kako je Djelo sv. Djetinjstva najstarija organizacija posvećena brizi o djeci, osnovana prije više od 180 godina. „Iako često mislimo da je UNICEF najstarija organizacija, treba napomenuti da je davno prije Katolička Crkva imala organizaciju koja se brinula o razvoju, odgoju i materijalnom stanju djece u svijetu.“
Francuski biskup Nancya Charles de Forbin-Janson čuvši za tešku situaciju djece u Kini koja zbog neishranjenosti umiru još kao dojenačad, a isto tako i nekrštena, želio je silno promijeniti tu situaciju.
Ideja je napravila revoluciju u misijskom poslanju Crkve, a koja uključuje one najmanje.
„Došao je na ideju da pozove djecu Pariza da pomognu svojim vršnjacima i to na način da svaki dan izmole jednu Zdravo Marijo, a na kraju mjeseca da se odreknu jednog novčića u današnjem rječniku džeparca“, objasnila je s. Margarin i dodala kako je poprimilo silan odjek i izvan granica Francuske te „napravilo revoluciju u misijskom poslanju Crkve, a koja uključuje one najmanje“.
Kako bi se što više malenih uključilo u Djelo svetoga Djetinjstva, potrebno je i da odrasli pripreme sve potrebne uvjete. Iz Ureda papinskih misijskih djela izradili su brošuru i knjižicu koja će stići na adrese svih župnih ureda u Hrvatskoj.
„Nudimo im sadržaj, kateheze, razne prilike da se kroz ovo vrijeme došašća pripreme za proslavu samog dana Djela sv. Djetinjstva koje se u Hrvatskoj obilježava 6. siječnja, ali ono što je ove godine novost i posebnost je da smo materijale napravili takvima da budu iskoristivi kroz čitavu godinu“, rekla je s. Margarin.
Djecu je potrebno odgajati na način da budu empatična, da im odgojimo od najranije dobi srca, da budu osjetljivi za onoga u potrebi.
Pozvala je sve one koji su uključeni u rad s djecom i mladima da iskoriste tu priliku jer Djelo sv. Djetinjstva ima za cilj učiniti svako djetinjstvo svetim i sretnim.
„Djecu je potrebno odgajati na način da budu empatična, da im odgojimo od najranije dobi srca, da budu osjetljivi za onoga u potrebi, za sve oko sebe i da ih naučimo da budu od najranije dobi zahvalna za ono što imaju – usmjerena na ono što imaju, a ne na ono što nemaju.“
Kako bi djeca postala empatična i izrasla u ljude koji njeguju prave vrijednosti, važan je primjer odraslih jer mladi kopiraju i slijede primjere koji su u njihovoj blizini. Dok god odrasli nisu zahvalni na onome što imaju i dok jadikuju nad onim što nemaju, isti stav prenosi se i na djecu.
„Tako će djeca uvijek biti nezadovoljna igračkom koju su dobila za sv. Nikolu i iščekivati onu koju će dobiti za Božić dok ovu nisu još niti raspakirali do kraja“, objasnila je.
Više o Djelu sv. Djetinjstva, ali i svim ostalim aktivnostima Papinskih misijskih djela u Republici Hrvatskoj, pronađite na njihovoj mrežnoj stranici.