Budi dio naše mreže

U ruralnom području Amankwakroma u Gani porođaji se često obavljaju kod kuće zbog straha od visokih liječničkih troškova. Sestre misionarke Gospe od Svete Krunice (MSHR) odgovaraju na njihove potrebe kroz konkretnu pomoć i podršku.

/ mbl

Zdravstveni centar Svete krunice u Amankwakromu, u Apostolskom vikarijatu Donkorkrom u Gani, pruža i podupire zdravstvene usluge siromašnima, napuštenima i marginaliziranima.

Centar, koji vode Sestre misionarke Gospe od Svete Krunice, često je spas za mnoge stanovnike sela u okrugu i šire, jer imaju osiguranu kvalitetnu zdravstvenu skrb i znaju da će uvijek biti zbrinuti, bez obzira na to mogu li platiti usluge ili ne.

Više čimbenika

Amankwakrom, kao i ostatak ravnice Afram, pogođen je vrlo visokom stopom siromaštva. Mnogi bolesnici umiru kod kuće jer si ne mogu priuštiti liječenje u specijaliziranim bolnicama, prenosi Katolički tjednik.

Neke trudnice zbog straha od visokih liječničkih troškova radije rađaju kod kuće; mnoge zbog komplikacija budu prevezene u Dom zdravlja motociklom, glavnim prijevoznim sredstvom. Zbog loše cestovne mreže neke ne žele riskirati krećući se opasnim putevima kako ne bi izgubile bebe, pa čak i vlastiti život.

Mještani također pate zbog nestašice vode jer imaju samo dva bunara za potrebe velike zajednice kao što je Amankwakrom.

Nedostatak sanitarnih objekata dostupnih u tom području stvorio je ozbiljne zdravstvene i ekološke probleme. U Amankwakromu nema čak ni tržnice te stanovnici moraju putovati oko 11 km do drugog grada, Donkorkroma.

Foto: Facebook/ Missionary Sisters of the Holy Rosary

Doprinos misionarki

Sestre Svete Krunice, potaknute potrebom biti blizu ljudima kojima služe, napustile su udobnost svog samostana u Donkorkromu kako bi boravile u starom smještaju za medicinske sestre Zdravstvenog centra Svete Krunice, odakle dolaze do pacijenata i vode brigu o svakodnevnom upravljanju ustanovom.
Uz rutinsku zdravstvenu skrb, redovnice su pribjegle prikupljanju sredstava pisanjem projekata. To je uvelike pridonijelo razvoju ove zdravstvene ustanove. Od 2016., kada su preuzele upravljanje, skromna struktura od dva bloka doživjela je velik rast i širenje.

Dvije sestre pionirke MSHR-a, koje su čule vapaj siromašnih u Amankwakromu, bile su liječnica s. Rose Farren i primalja s. Nkechi Oraebosi Caroline, kojima se kasnije pridružila i s. Cecilia Dike, medicinska sestra primalja.

Preobrazba

U 2020. izgradnja novog bloka ambulante (OPD), zajedno s ljekarnom, laboratorijem, radiologijom, sobom za injekcije i muškim odjelom, bila je značajan napredak. Tri godine kasnije svečano je otvoreno moderno rodilište i sanitarni čvor. Te promjene ojačale su zauzimanje za poboljšanje zdravstvenih usluga. Dom zdravlja je s dvoje zaposlenih u 2016. narastao na sadašnjih 42, uključujući i tri primalje, donosi Vatican News.

OPD tjedno posjeti prosječno 105 pacijenata, a oko 25 se koristi rodilištem. Sve navedeno ostvareno je zahvaljujući neumornom trudu misionarki u suradnji s donatorima.

Osim svog rada u Centru, sestre Svete Krunice također povremeno provode aktivnosti podizanja svijesti o zdravstvenim i drugim srodnim pitanjima unutar drugih zajednica i škola u Amankwakromu. Organiziraju također besplatne zdravstvene preglede za mještane, koji uključuju mjerenje šećera u krvi, laboratorijske pretrage, pregled očiju i zubi.

Foto: Facebook/ Missionary Sisters of the Holy Rosary

Potpora mjesne Crkve

Mjesni crkveni poglavari, kao i lokalni čelnici, bili su veliko ohrabrenje i potpora misiji sestara u Amankwakromu. Iako nemaju sredstava da financijski uzdržavaju redovnice, izražavaju radost i zadovoljstvo zbog razvoja njihove zajednice zahvaljujući trudu misionarki.

„Iako siromašni, poglavari su uvijek s nama. Što god da radimo, kažu nam da ih pozovemo. Kad ih pozovemo, okupe svoje ljude da dođu raditi zajedno s nama“, istaknula je s. Nkechi.

„Također, zdravstveno osiguranje u dogovoru s odgovornom ustanovom bilo je od velike pomoći. Prije svega, Centar zdravlja opstaje uglavnom zahvaljujući Božjoj providnosti i dobroj volji ljudi“, posvjedočila je s. Nkechi dijeleći uvjerenje da ako zdušno obavljamo svoju misiju, Bog će ju podržati.

„Ako se držimo vjere s kojom smo započeli u Amankwi, nikada je neće uzmanjkati“, zaključila je sestra Farren.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja