U ruralnom području Amankwakroma u Gani porođaji se često obavljaju kod kuće zbog straha od visokih liječničkih troškova. Sestre misionarke Gospe od Svete Krunice (MSHR) odgovaraju na njihove potrebe kroz konkretnu pomoć i podršku.
Zdravstveni centar Svete krunice u Amankwakromu, u Apostolskom vikarijatu Donkorkrom u Gani, pruža i podupire zdravstvene usluge siromašnima, napuštenima i marginaliziranima.
Centar, koji vode Sestre misionarke Gospe od Svete Krunice, često je spas za mnoge stanovnike sela u okrugu i šire, jer imaju osiguranu kvalitetnu zdravstvenu skrb i znaju da će uvijek biti zbrinuti, bez obzira na to mogu li platiti usluge ili ne.
Više čimbenika
Amankwakrom, kao i ostatak ravnice Afram, pogođen je vrlo visokom stopom siromaštva. Mnogi bolesnici umiru kod kuće jer si ne mogu priuštiti liječenje u specijaliziranim bolnicama, prenosi Katolički tjednik.
Neke trudnice zbog straha od visokih liječničkih troškova radije rađaju kod kuće; mnoge zbog komplikacija budu prevezene u Dom zdravlja motociklom, glavnim prijevoznim sredstvom. Zbog loše cestovne mreže neke ne žele riskirati krećući se opasnim putevima kako ne bi izgubile bebe, pa čak i vlastiti život.
Mještani također pate zbog nestašice vode jer imaju samo dva bunara za potrebe velike zajednice kao što je Amankwakrom.
Nedostatak sanitarnih objekata dostupnih u tom području stvorio je ozbiljne zdravstvene i ekološke probleme. U Amankwakromu nema čak ni tržnice te stanovnici moraju putovati oko 11 km do drugog grada, Donkorkroma.

Foto: Facebook/ Missionary Sisters of the Holy Rosary
Doprinos misionarki
Dvije sestre pionirke MSHR-a, koje su čule vapaj siromašnih u Amankwakromu, bile su liječnica s. Rose Farren i primalja s. Nkechi Oraebosi Caroline, kojima se kasnije pridružila i s. Cecilia Dike, medicinska sestra primalja.
Preobrazba
U 2020. izgradnja novog bloka ambulante (OPD), zajedno s ljekarnom, laboratorijem, radiologijom, sobom za injekcije i muškim odjelom, bila je značajan napredak. Tri godine kasnije svečano je otvoreno moderno rodilište i sanitarni čvor. Te promjene ojačale su zauzimanje za poboljšanje zdravstvenih usluga. Dom zdravlja je s dvoje zaposlenih u 2016. narastao na sadašnjih 42, uključujući i tri primalje, donosi Vatican News.
OPD tjedno posjeti prosječno 105 pacijenata, a oko 25 se koristi rodilištem. Sve navedeno ostvareno je zahvaljujući neumornom trudu misionarki u suradnji s donatorima.
Osim svog rada u Centru, sestre Svete Krunice također povremeno provode aktivnosti podizanja svijesti o zdravstvenim i drugim srodnim pitanjima unutar drugih zajednica i škola u Amankwakromu. Organiziraju također besplatne zdravstvene preglede za mještane, koji uključuju mjerenje šećera u krvi, laboratorijske pretrage, pregled očiju i zubi.

Foto: Facebook/ Missionary Sisters of the Holy Rosary
Potpora mjesne Crkve
Mjesni crkveni poglavari, kao i lokalni čelnici, bili su veliko ohrabrenje i potpora misiji sestara u Amankwakromu. Iako nemaju sredstava da financijski uzdržavaju redovnice, izražavaju radost i zadovoljstvo zbog razvoja njihove zajednice zahvaljujući trudu misionarki.
„Iako siromašni, poglavari su uvijek s nama. Što god da radimo, kažu nam da ih pozovemo. Kad ih pozovemo, okupe svoje ljude da dođu raditi zajedno s nama“, istaknula je s. Nkechi.
„Također, zdravstveno osiguranje u dogovoru s odgovornom ustanovom bilo je od velike pomoći. Prije svega, Centar zdravlja opstaje uglavnom zahvaljujući Božjoj providnosti i dobroj volji ljudi“, posvjedočila je s. Nkechi dijeleći uvjerenje da ako zdušno obavljamo svoju misiju, Bog će ju podržati.
„Ako se držimo vjere s kojom smo započeli u Amankwi, nikada je neće uzmanjkati“, zaključila je sestra Farren.