Budi dio naše mreže

Udruga Betlehem Zagreb već desetak godina pruža utočište majkama i djeci u potrebi te skrbi za žrtve obiteljskog nasilja. Potaknuti slučajevima čedomorstva u Hrvatskoj, pokrenuli su inicijativu „Prozor života“, koja je ugledala svjetlo dana 1. veljače. Ovo omogućuje majkama i roditeljima da anonimno i sigurno ostave neželjene bebe, pružajući im tako priliku za život i zaštitu.

/ ei

„Prozor života“ nije poziv majkama da ostavljaju djecu nego mjesto gdje neželjena djeca dobivaju priliku da žive. Ova inicijativa pomaže spriječiti strašne činove napuštanja djece na nesigurnim mjestima i daje im šansu za bolju budućnost kroz posvajanje. O cijeloj inicijativi govorila je idejna začetnica i predsjednica udruge Alberta Vrdoljak u programu HKR-a.

Mi takvim majkama želimo dati mogućnost da djetetu dadnu priliku za jedan lijep život i ostave ga u našem prozoru u sigurnim uvjetima.

FOTO: Udruga Betlehem Zagreb

„Majke se u nekim strašnim situacijama u kojima se nađu jednostavno žele riješiti djeteta i pribjegavaju strašnom činu gdje se djeca bacaju u kontejnere, zadave, bacaju u Savu, kopaju po nekim vrtovima. Mi takvim majkama želimo dati mogućnost da djetetu dadnu priliku za jedan lijep život i ostave ga u našem prozoru u sigurnim uvjetima, a mi bi dijete onda predali u sustav i dijete bi išlo na posvajanje“, objasnila je Vrdoljak.

Kako izgleda „Prozor života“?

Izgleda upravo kao prozor, a oko njega je oslikan zid. Nalazi se unutar parka oko kojega su djeca jer time žele poslati poruku da svako dijete treba biti prihvaćeno od današnjeg društva. U samom prozoru nalazi se medicinski krevetić s grijanim gelom kao inkubator. Postavljen je na temperaturu koja je propisana za bebe i uvijek je uključen.

Alarm se uključuje kad se stavi dijete na krevet, a mi možemo alarmirati dalje sustav te prihvatiti dijete.

FOTO: Udruga Betlehem Zagreb

„Postavljena je i kamerica koja gleda baš na krevet i nipošto na prozor tako da majka u potpunosti anonimno može ostaviti dijete. Alarm se uključuje kad se stavi dijete na krevet, a mi možemo pogledati i provjeriti na aplikaciji na mobitelu i alarmirati dalje sustav te prihvatiti dijete“.

Mošćenička ulica 3

„Prozor života“ smješten je u Mošćeničkoj ulici 3, u neposrednoj blizini kazališta Trešnja. Ondje se nalazi kapela Corpus Domini, a časne sestre iz samostana Pohoda Marijina s velikim su oduševljenjem prihvatile inicijativu.

„Njih deset jednoglasno je izglasalo da žele sudjelovati u projektu te su zatražile dopuštenje od duhovnog stola, koje su dobile pismeno, uz svaku podršku i pohvalu.”

Također, „Prozor života“ na službenom otvorenju, blagoslovio je pater Marko Glogović, utemeljitelj i osnivač svih udruga Betlehem diljem Hrvatske.

FOTO: Udruga Betlehem Zagreb

U projekt su bili uključeni i ljudi čiji životi na poseban način odražavaju svrhu cijele inicijative.

Zamislite, trudnica nam oslikava zid, a čovjek koji je posvojio 11 djece radi prozor života.

„Prozor života napravio je građevinski poduzetnik i moram ga prozvati iako je jako samozatajan, Jure Kraljević, a posvojio je 11 djece. Također, djevojka Laura koja je oslikavala zid i koju sam poznavala od ranije kad smo preuređivali kapelu na Glavnom kolodvoru, došla je u Zagreb iz Varaždina u sedmom mjesecu trudnoće. Zamislite, trudnica nam oslikava zid, a čovjek koji je posvojio 11 djece radi prozor života“, istaknula je predsjednica Udruge.

Prvi „prozor života“ u Hrvatskoj?

Prozor su dugo pripremao, a imali su uzore iz cijelog svijeta jer je ovaj projekt proširen u Kanadi, Italiji, Njemačkoj, Poljskoj, Švicarskoj, Belgiji i drugim zemljama.

„Htjeli smo napraviti to na najbolji mogući način i sve uzore prozora smo uzeli kao ogledni primjer i prilagodili Hrvatskoj. Uz sve sigurnosne mjere napravili smo i naš prvi hrvatski prozor života.“

Ipak, možda nije riječ o prvom…

„Moram napomenuti da možda nije prvi jer u 15. stoljeću Hrvati su imali tzv. obrtaljke. U Dubrovniku, Šibeniku i Zadru nalazile su se obrtaljke gdje su se mogla ostaviti neželjena djeca. Ta djeca su bila smještana u obitelji, odgajana i nazivana su Bogorodičina djeca. U svakom slučaju, nastavljamo jednu staru hrvatsku tradiciju pomaganja i pružanja doma djeci“, ispričala je Vrdoljak.

FOTO: Udruga Betlehem Zagreb

U svakom slučaju, nastavljamo jednu staru hrvatsku tradiciju pomaganja i pružanja doma djeci.

Kada je riječ o širenju „Prozora života“ u druge gradove ispričala je kako u početku cilj nije bio širenje ove inicijative, već omogućavanje sigurne alternative za majke koje nisu u mogućnosti brinuti se za dijete. „Zastrašivali su nas naslovi o čedomorstvima i htjeli smo pružiti ruku, ali i potaknuti sustav da razmisli o rješenjima anonimnih poroda.”

„Hrvatska trenutno ima više od 1200 registriranih posvojitelja, a i još je više obitelji koje bi rado udomile i posvojile dijete. Zbog toga bi bilo vrijedno napraviti dobar projekt koji će pomoći toj djeci pronaći obitelj i dom“, rekla je Vrdoljak.

Suočili su se s raznim komentarima…

Vrdoljak smatra da je temeljno ljudsko pravo moći ispovijedati svoju vjeru i boriti se za život. „Ja sam to odabrala i kao vjernica, katolkinja, a odabrala sam i kao čovjek i žena.”

Udruga Betlehem Zagreb, ispričala je Vrdoljak, pruža utočište ženama žrtvama obiteljskog nasilja, smješta ih s djecom te aktivno radi na novim projektima kako bi im osigurala sigurnost i podršku.

Pozivam žene iz ženskih mreža da dođu kod nas i da se upoznaju s našim radom.

„Pozivam žene iz ženskih mreža da dođu kod nas i da se upoznaju s našim radom. Neka razgovaraju s majkama koje su prošle kroz našu pomoć, one će same svjedočiti o tome što radimo i kako radimo. Tako da stvarno nema mjesta napadima.”

FOTO: Udruga Betlehem Zagreb

Ispričala je kako je čula komentare da Udruga potiče žene na napuštanje djece, no to je potpuno netočno. Njihova je misija pomoći majkama da ostanu sa svojom djecom, no svjesni su da postoje žene koje u očaju ne vide drugo rješenje.

„Mi ohrabrujemo žene da žive sa svojom djecom i pomažemo ih na svaki način u tome. Ali, evo znamo da postoje majke koje su očajne i da ne bi pribjegle čedomorstvu mi smo dali mogućnost. Evo majko, ostavi to dijete, daj mu priliku za život, nemoj učiniti taj krajnji čin, već evo ostavi dijete. To dijete može živjeti u nekoj dobroj obitelji“, potaknula je.

Sve informacije o radu Udruge Betlehem i o načinima podrške možete pronaći na mrežnoj stranici betlehem.hr ili na Facebook stranici.

Cijelu emisiju Aktualno možete poslušati u nastavku.

 

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja