Budi dio naše mreže

Crna krunica, slika sv. Terezije iz Lisieuxa i sličica kardinala Jean-Louisa Pierrea Taurana tri su stvari koje je papa Franjo uvijek nosio sa sobom u torbi. Zašto su one bile važne pokojnom papi, donosimo u nastavku.

/ mk

Na fotografijama izloženog Papinog tijela vidi se da u rukama ima crnu krunicu koju je uvijek nosio u svojoj torbi uz sliku sv. Terezije iz Lisieuxa i sličicu kardinala Jean-Louisa Pierrea Taurana. Što su ove stvari predstavljale pokojnom Svetom Ocu i što možemo iščitati o njegovom odnosu prema krunici, Maloj Tereziji i kardinalu Tauranu?

Krunica – moćno oružje

Foto: Vatican media

Papa Franjo gajio je duboku pobožnost prema Blaženoj Djevici Mariji, a u svojoj torbi uvijek je nosio krunicu s kojom će u subotu biti i pokopan.

Na jednoj općoj audijenciji 2023. godine istaknuo je tri aspekta krunice kao poticaj da ju redovito molimo.

Papa je tada rekao da je krunica „kompendij cijele povijesti našega spasenja.

Stoljećima se kršćanska vjera širila u mnoge dijelove svijeta putem krunice koja je potpuno biblijska molitva.

Bez pristupa tiskari ili lako dostupnim Biblijama, krunica je postala primarno sredstvo priopćavanja suštine kršćanstva. Bila je to metoda evangelizacije za mnoge misionare.

Foto: Vatican Media

Nadalje je istaknuo da je „sveta krunica moćno oružje protiv zla“.

Moć krunice protiv Sotone nešto je što su primijetili mnogi sveci, uključujući sv. Pija iz Pietrelcine i sv. Ivana Bosca.

Konačno, Papa je rekao da je to „učinkovito sredstvo za postizanje istinskog mira u našim srcima“.

Krunica je primjer molitve koja uspješno uključuje i tijelo i dušu, uključujući mnoga osjetila.

Mala Terezija rješavala Papine probleme

Godine 2015., kada je papa Franjo putovao na Filipine, otkrio je da prije svakog putovanja ili u nekoj svoje brizi obično traži „ružu“ od svete Terezije od Djeteta Isusa i Svetoga Lica, prema kojoj gaji posebnu pobožnost.

„Kad ne znam kako će stvari ići, imam običaj zamoliti svetu Tereziju od Djeteta Isusa da preuzme problem u svoje ruke i da mi pošalje ružu“, rekao je tada Papa novinarima.

Papa u molitvi pred relikvijama sv. Male Terezije i njezinih roditelja / Foto: Vatican Media

Osim što ju je spominjao u propovijedima, govorima i razgovorima, održao je katehezu o njoj i objavio apostolsku pobudnicu u povodu 150. obljetnice rođenja.

Mala Terezija redovnica je koja od svoje 15. godine nije napustila klauzuru samostana, a proglašena je jednom od zaštitnica misija.

Sveti Otac je u apostolskoj pobudnici „C’est la confiance“ napisao: „Dijelila je milosrdnu Očevu ljubav prema njegovu grješnom sinu i ljubav Dobrog pastira prema izgubljenim, zalutalim i ranjenim ovcama. Zbog toga je Terezija zaštitnica misija i uzor evangelizacije.“

Dijelila je milosrdnu Očevu ljubav prema njegovu grješnom sinu

U katehezi o Maloj Tereziji, istaknuo je da misionar nije samo tko daleko putuje, uči nove jezike, čini dobra djela te je sjajan vjerovjesnik, nego tko ondje gdje se nalazi žive „kao oruđe Božje ljubavi; on je onaj koji čini sve da, po njegovu svjedočenju, njegovoj molitvi, njegovu zagovoru, Isus prolazi“.

Papa je rekao da se vjera rađa privlačnošću – kršćaninom se ne postaje zato što te netko na to prisilio, nego zato što si dotaknut ljubavlju. „Prije mnogih sredstava, metoda i struktura, koje ponekad odvlače pažnju od onog bitnog, Crkva treba srca poput Terezijina, srca koja nas privlače ljubavi i približavaju Bogu.“

Crkva treba srca poput Terezijina

Na Svjetski dan misija te 90 godina nakon proglašenja Terezije svetom, 18. listopada 2015., papa Franjo je uz sudjelovanje velikog mnoštva vjernika, proglasio svetima njezine roditelje, Ljudevita i Mariju Azeliju Martin. Istaknuo ih je kao očiti primjer obiteljske svetosti, poziva i duboke vjere. Bio je to prvi slučaj kanonizacije jednog bračnog para zajedno.

Kardinal Jean-Luis Tauran – naš suvremenik duboke vjere

Činjenica da je Sveti Otac, uz krunicu i sliku sv. Male Terezije, uvijek nosio sličicu kardinala Jean-Louisa Pierrea Taurana govori nam da je pokojni kardinal bio osoba koju je Papa duboko cijenio.

Kardinal Tauran bio je primjer svećenika, biskupa, kardinala koji je čitav svoj život posvetio služenju Crkvi, te se zalagao za dijalog sa svim ljudima dobre volje.

Kad se 13. ožujka 2013. u 19:05 nad Sikstinskom kapelom pojavio se bijeli dim, kardinal protođakon, a bio je to upravo kardinal Tauran, obznanio je ime novoizabranog Svetog Oca – Franjo. Na Trgu sv. Petra zavladala je velika radost i iščekivanje njegove pojave.

Kardinal Tauran i papa Franjo / Foto: Vatican Media

Kao Papa, Franjo je kardinala Taurana imenovao predsjednikom Papinskoga vijeća za međureligijski dijalog i komornikom (kamerlengom) Svete rimske Crkve.

„Bio je čovjek duboke vjere kojega su osobito cijenili zbog odnosa povjerenja i poštovanja koje je uspostavio s muslimanskim svijetom“, poručio je papa Franjo u brzojavu sućuti kardinalovoj sestri, 5. srpnja 2018. kada je Tauran preminuo u 75. godini života, nakon duge borbe s Parkinsonovom bolešću.

Tom je prilikom Papa podsjetio da je prelat duboko obilježio život opće Crkve stavljajući se hrabro, do kraja i unatoč teškoj bolesti, u službu Krista.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja