“Volja je Božja kao i viša sila da se na ovakav način događa ovaj prvi utorak posvećen sv. Antunu. Uistinu pokazuje koliko smo spremni jedni za druge imati volje, pozornosti i ljubavi o kojoj nas vjera, u našem životu, itekako uči”, rekao je fra Roko predvodeći misno slavlje prvog od Trinaest utoraka posvećenih sv. Antunu Padovanskom.
Hrvatski katolički radio emitirao je u utorak 17. ožujka prijenos misnog slavlja prvog utorka iz crkve Sv. Antuna Padovanskog na zagrebačkom Svetom Duhu u povodu početka pobožnosti Trinaest utoraka posvećenih sv. Antunu. HKR prenosio je misno slavlje prvog utorka s obzirom na liturgijske odredbe o ograničenom broju vjernika koji smiju sudjelovati na misi te će misna slavlja u 19 sati i ubuduće prenositi u svome programu i na službenoj Facebook stranici.
Predvodeći misno slavlje trinaestog utorka fra Roko Bedalov istaknuo je da kroz pobožnost Trinaest utoraka i blagdan sv. Antuna, na stotine hodočasnika i tisuće vjernika obilazi relikvije sv. Antuna koje se čuvaju u ovom svetištu na Svetom Duhu te dolaze kako bi tražili zagovor i pomoć od Sveca svega svijeta. “Zavjetni kalež koji imamo ovdje u svetištu i večeras će biti pun vaših molitava, žudnji, potreba. Svega onoga što imate prenijeti Svecu svega svijeta”, rekao je.
Fra Roko rekao je da je ovo godina mnogih jubileja vezanih za sv. Antuna koji okuplja kroz cijelu godinu, ali ponajviše kroz utorke za koje su svi u svetištu te mnogi štovatelji posebnim duhom pripremali. “Volja je Božja kao i viša sila da se na ovakav način događa ovaj prvi utorak posvećen sv. Antunu. Uistinu pokazuje koliko smo spremni jedni za druge imati volje, pozornosti i ljubavi o kojoj nas vjera, u našem životu, itekako uči”, napomenuo je fra Roko usporedivši vrijeme u kojem je živio sv. Antun s današnjicom. “U vrijeme sv. Antuna postojala je potreba da netko živi, radi, propovijeda među najmanjima. Upravo karizma sv. Franje tog vremena oduševila je i samoga mladića Antuna koji ušao u franjevački red vidjevši one mučenike u Maroku koji su otišli krivovjercima naviještati živoga Boga Isusa Krista. Njihov polet i mučeništvo promijenilo je život Ferdinanda koji ulazi u franjevački red i uzima ime Antun što se dogodilo prije točno 800 godina.”
Spomenuo se fra Roko i povijesti hrvatskog naroda koji je, kako je naveo, u najtežim vremenima znao pronaći zahvalnost Bogu bilo kroz gradnju mnogih svetišta, ili pak slaveći mnoge mise, organiziranjem hodočašća te prikazujući Bogu žrtve i odricanja. “I kada pamtimo tolika stoljeća naše hrvatske povijesti, znamo da je bilo mnogo vremena trpljenja i mnogo neizvjesnih trenutaka”, rekao je fra Roko spomenuvši se Oluje i Domovinskog rata kada su, upravo u tom razdoblju, moći sv. Antuna donesene u svetište. “Ispreplelo se to tada s onih milijun krunica koje je hrvatski narod molio za slobodu, jedinstvo i prestanak rata koji je tada bio. Mi smo danas pak okupljeni u molitvu pred sv. Antunom za proglašenje svetim bl. Alojzija Stepinca, ali molimo kao hrvatski narod i za oslobođenje od ove epidemije koronavirusa koji terorizira cijeli svijet, Europu, pa tako i našu domovinu”, naveo je fra Roko podsjetivši da je i vrijeme u kojem je sv. Antun živio za Crkvu bilo krizno vrijeme, ali je on to vrijeme obogatio propovijedajući onima malenima, neukima, zapravo marginaliziranima.
Na kraju je fra Roko također pozvao na zahvalu onima koji sebe žrtvuju i ugrožavaju kako bi pomogli bolesnima. “Na takav način slika svijeta i društva u kojem mi živimo postaje slika koja čini dobro. Slika koja je na Boga oslonjena jer uistinu Bog nagrađuje svaku hrabrost i odvažnost da težina današnjih vremena za nas postane blagoslov koji ćemo primiti od Boga.”