Budi dio naše mreže

Ključna riječ: zrin

Osamdeseta obljetnica stradanja stanovnika Zrina

Već tradicionalno od 1996. godine preostali Zrinjani i njihovi potomci sjećaju se događaja na blagdan Male Gospe 9. te 10. rujna 1943. godine kada su partizani i četnici u genocidnom pohodu ubili gotovo trećinu Hrvata Zrina, spalili župnu crkvu Našašća Svetoga Križa, kao i cijelo selo. Sve preživjele komunističke su vlasti raselile, oduzeli im imovinu i zabranili povratak u Zrin.

Predstavljena monografija „Zrin – u spomen žrtvama genocida“

Predstavljanje monografije „Zrin – u spomen žrtvama genocida“, autora Damira Borovčaka održano je u utorak, 5. rujna u 19 sati u Dvorani „Vijenac“ Nadbiskupskog pastoralnog instituta u Zagrebu. O knjizI su, uz autora, govorili sisački biskup Vlado Košić, krčki biskup Ivica Petanjak, ravnatelj Zaklade za gradnju crkve u Zrinu mons. Marko Cvitkušić, predsjednik Upravnog vijeća Zaklade Matija Petanjak te Branka Čubelić, povratnica iz Australije.

Obilježena 79. obljetnica stradanja Zrinjana

Već tradicionalno se, od 1996. godine, preostali Zrinjani i njihovi potomci sjećaju se događaja na blagdan Male Gospe 9. te 10. rujna 1943. godine, kada su partizani i četnici u genocidnom pohodu pobili gotovo trećinu Hrvata Zrina, spalili župnu crkvu Našašća Svetoga Križa i cijelo selo. Sve preživjele, komunističke su vlasti raselile, oduzeli im imovinu i zabranili povratak u Zrin.

MOLIMO ZA ŽRTVE Doznajte kako doći do Zrina - mjesta komunističkih zločina

Sedamdeset i deveta obljetnica stradanja Zrinjana, tradicionalno će biti obilježena u Zrinu u nedjelju 11. rujna. Program započinje u 10:30 sati mimohodom od spomen-križa podno Starog grada Zrina do spomen-crkve Našašća sv. Križa. Misno slavlje u 11 sati predvodit će predsjednik HBK zadarski nadbiskup Želimir Puljić.

Biskup Milovan: I mi danas, gotovo osam desetljeća kasnije, supatimo s onima koji su ovdje izgubili živote

Sedamdeset i osma obljetnica stradanja stanovnika Zrina obilježena je u subotu, 12. rujna u Zrinu. Već tradicionalno od 1996. godine preostali Zrinjani i njihovi potomci sjećaju se događaja na blagdan Male Gospe 9. te 10. rujna 1943. godine kada su partizani i četnici u genocidnom pohodu ubili gotovo trećinu Hrvata Zrina, spalili župnu crkvu Našašća Svetoga Križa, kao i cijelo selo. Sve preživjele komunističke su vlasti raselile, oduzeli im imovinu i zabranili povratak u Zrin.

Predstavljena knjiga „Zrin - Srednjovjekovno sijelo knezova Babonića i Zrinskih“

Zrin je stoljećima bio u središtu velikog posjeda koji se prostirao od Dvora do Hrvatske Kostajnice. Bio je jedan od najvećih tvrdih gradova - 130 metara dug i 40 metara širok te su njime gospodarile dvije od tri najznamenitije Hrvatske srednjovjekovne plemićke obitelji. Knjiga Hrvoja Kekeza i Krešimira Regana „Zrin - Srednjovjekovno sijelo knezova Babonića i Zrinskih“ prva je cjelovita studija o utvrdi Zrin.

Pogledajte kako izgleda novosagrađena crkva u Zrinu

Sedamdeset i šesta obljetnica stradanja Zrinjana tradicionalno je obilježena u subotu u Zrinu. Toga dana otkrivena je ploča s imenima 291 Zrinjana ubijenog od partizana tijekom Drugog svjetskog rata.

FOTO: Kako se gradi(la) crkva Našašća sv. Križa u Zrinu?

Župna crkva Našašća Svetoga Križa u Zrinu srušena je 9. rujna 1943., kada je spaljeno i uništeno i cijelo naselje Zrin, a ubijeno više od 200 i protjerano oko 600 stanovnika. Od 1946. imovina te župe konfiscirana je te do danas nije vraćena Crkvi.

VIDEO Zvono u Zrinu zazvonilo nakon više od 75 godina

Posljednji put zrinska su zvona zvonila na blagdan Male Gospe 1943., a već sutradan je Zrin izbrisan s lica zemlje, župna crkva Našašća sv. Križa srušena, selo spaljeno, a stanovnici ubijeni i iseljeni.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja