SV. DUJAM Nepobjedivi svjedok vjere
Sv. Dujam prvi je sigurno utvrđeni solinski biskup. U Solin je došao iz Antiohije. Bio je apostol vjere.
Sv. Dujam prvi je sigurno utvrđeni solinski biskup. U Solin je došao iz Antiohije. Bio je apostol vjere.
Otvaranjem moćnika sv. Dujma u splitskoj prvostolnici, u ponedjeljak 6. svibnja, započela je središnja proslava Sudamje 2024. godine. Kao što je običaj, moćnik s Dujmovim relikvijama na oltaru sv. Dujma otvorili su prepozit Prvostolnog kaptola don Radojko Vidović i splitski gradonačelnik Ivica Puljak. Ispjevana je potom svečana Večernja koju je predvodio splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Zdenko Križić u zajedništvu s crkvenim velikodostojnicima i gostima.
Svečanim euharistijskim slavljem, koje je u nedjelju 7. svibnja na splitskoj rivi, predvodio apostolski upravitelj Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Želimir Puljić, Splitsko-makarska nadbiskupija i grad Split proslavili su svetkovinu svoga nebeskog zaštitnika sv. Dujma – biskupa i mučenika prvih kršćanskih stoljeća.
Ured za pastoral mladih Splitsko-makarske nadbiskupije organizirao je, u devetnici Sudamje, koncert moderne duhovne glazbe – Sudamja fest 2022.
Splitsko-makarska nadbiskupija i grad Split proslavili su svetkovinu svog nebeskog zaštitnika sv. Dujma, biskupa i mučenika prvih kršćanskih stoljeća, misom u splitskoj prvostolnici koju predvodio nadbiskup koadjutor Dražen Kulteša.
Iako se neće moći održati brojne manifestacije koje prate Sudamju, splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić je izrazio nadu da ćemo unatoč tome svi svečano proslaviti sv. Dujma i doživjeti njegovu veličinu.
Na sjeveroistočnom dijelu splitskog poluotoka od 1747. godine stoji podignuta crkvica sv. Dujma, zaštitnika grada Splita po kojoj cijeli taj predio nosi naziv Dujmovača. Svake godine 29. srpnja brojni hodočasnici iz Splita i okolnih mjesta misnim slavljem proslavljaju spomen prijenosa kostiju sv. Dujma iz rimske Salone u splitsku katedralu koji se, prema predaji, zbio u 7. stoljeću.
Stoljetna tradicija u Splitu proslava je blagdana sv. Dujma, zaštitnika grada te Splitsko-makarske nadbiskupije, a u narodu je i splitska katedrala poznata kao Katedrala sv. Dujma. Ovogodišnja proslava započinje u srijedu 6. svibnja prvom večernjom molitvom i otvaranjem moćnika sveca te će u četvrtak 7. svibnja na sam blagdan nadbiskup Marin Barišić prevoditi misno slavlje.
"Mi se s pravom brinemo za kruh svagdanji i za druge stvari koje su nam potrebne za život dostojan čovjeka. U toj trci i žurbi nerijetko zaboravljamo evanđeosku mudrost kako čovjek ne živi samo o kruhu. Uzimamo duhovnu hranu koja ne zasićuje našu glad, hranimo se onim što šteti našoj duši ili truje naše srce", u propovijedi istaknuo predvoditelj euharistijskog slavlja mons. Nediljko Ante Ančić.
U Arhivu Male braće u Dubrovniku pronađena su, odnosno identificirana, tri djelca na hrvatskome jeziku autora Marka Marulića. Riječ je o žićima (vitama) solinskih mučenika sv. Dujma, sv. Staša i prijenosu njihovih moći iz Solina u Split. Posve je vjerojatno da su upravo Marulićeve hrvatske vitae dugo vremena bile čitane splitskom puku povodom blagdana sv. Duje, o čemu govore povijesni izvori.
Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku. Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?