U zagrebačkom potresu 22. ožujka 2020. godine stradalo je oko 600 zgrada, brojne crkve i Zagrebačka katedrala. Pastoralni život preselio se u bogoslužne prostore, a konstrukcijske obnove oštećenih crkava i dalje traju.
Zagrebačku katedralu posjetili su direktor tvrtke Challenge Co. Kazuo Sasaki, prva tajnica Veleposlanstva Japana u Republici Hrvatskoj Chie Oshima, glavna tajnica Hrvatskog povjerenstva za UNESCO i voditeljica Službe za UNESCO Rut Carek sa stručnim suradnicima te dipl. ing. Tomislav Fiket iz Seizmološke službe, u srijedu 27. listopada povodom donacije EQguard uređaja za rano otkrivanje potresa.
Godinu dana nakon razornog potresa u Zagrebu, prisjećamo se i života mlade Anamarije Carević, jedine žrtve potresa. Župa Presvetog Srca Isusova u Palmotićevoj na poseban način će odati spomen njihovoj mladoj župljanki i to izgradnjom novog pastoralnog centra u kojem će mladi pronaći uz Baziliku Srca Isusova svoj drugi dom, baš poput Anamarije.
Povodom prve obljetnice potresa, koji je pogodio Zagreb 22. ožujka 2020., i Godine svetog Josipa u kojoj se nalazimo, Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije pripremio je tekst i videozapis o oltaru sv. Josipa u zagrebačkoj prvostolnici.
Život djevojčice Anamarije Carević (15) iz Đorđićeve ulice u centru Zagreba ugasio se u ponedjeljak 23. ožujka 2020. godine nakon razornog potresa koji je dan ranije, na današnji dan prije točno godinu dana, pogodio metropolu u jutarnjim satima. Na nju su se urušili komadi dimnjaka dok je spavala. Hitna ju je odvela u bolnicu, ali ozljede su bile preteške. Preminula je drugi dan.
"Htio sam izračunati koliko ima komada kamena u katedrali. Vjerujem da ih ima nekoliko milijuna koliko je i nas hrvatskih vjernika pa smo, u tom smislu, svi ugrađeni u ovaj duhovni dom. Ali mislimo i na ono što je naš prolazni život, da smo ugrađeni u stvarni život naše Crkve i našega naroda", rekao je zagrebački pomoćni biskup Ivan Šaško tijekom posjeta hrvatskih biskupa zagrebačkoj prvostolnici.
"Nije lako župniku promatrati kako se ono što je radio pretvara u ruševine, ali kako je i sam rekao, to je samo crkva – zgrada. Ona živa Crkva, koju Bog gradi, možda tako postaje još i jača", riječi su zagrebačkoga nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića na završetku euharistijskoga slavlja proslave župne svetkovine Male Gospe u Granešini u kojem je, s obzirom da je župna crkva Rođenja Blažene Djevice Marije u potresu 22. ožujka ove godine teško stradala, najavio izgradnju privremenoga bogoslužnog prostora.
Jeste li ikad pomislili kakvu poruku iz davnih dana šalje stari sat koji se nalazi na zidu bočno od katedrale? Zaustavio se u jednom, za povijest grada Zagreba i cijele Hrvatske, važnom trenutku. Od onda je podsjetnik na jedan strašan dan kakav su nedavno proživjeli svi stanovnici Zagreba.
Posljedice potresa 22. ožujka u Zagrebu i danas se osjećaju. No, kako nam svjedoči župnik župe Pohoda Blažene Djevice Marije u zagrebačkom Čučerju vlč. Marko Torbar ljudi se okreću budućnosti. U subotu je održana velika radna akcija košnje, uređenja okoliša, cvijeća i čišćenja crkve i župnog dvora nakon razornog potresa.
U razgovoru za Hrvatsku katoličku mrežu poglavarica samostana klarisa u Mikulićima s. M. Ivana Dolinar ističe da je stari dio samostana teško oštećen i da će morati graditi novi. Međutim, pandemija koronavirusa kao da ih je više zbližila s Bogom i ljudima.