FOTOGALERIJA Znate li ime kojeg biskupa nose najljepši trgovi i ulice diljem Hrvatske?
Zagreb, Split, Osijek... neki su od najpoznatijih hrvatskih gradova čiji toponimi nose ime hrvatskog biskupa koji je preminuo prije 120 godina, 8. travnja 1905.
Zagreb, Split, Osijek... neki su od najpoznatijih hrvatskih gradova čiji toponimi nose ime hrvatskog biskupa koji je preminuo prije 120 godina, 8. travnja 1905.
Dana 21. rujna 1991. godine pala je Petrinja. Najveći grad koji je u ratu bio okupiran od strane agresora nakon Vukovara. Obrana sastavljena od domaćih branitelja, policije iz Zagreba te dijelova 1. i 2. brigade Zbora narodne garde slomljena je tri tjedna nakon početka napada na Petrinju. JNA i pobunjeni Srbi krvavo su naplatili pobjedu.
Gradsko vijeće Grada Petrinje dodijelilo je Župi Preobraženja Gospodnjeg „Plaketu Grada Petrinje“ zbog iznimnog doprinosa u području duhovnog i humanitarnog djelovanja. Dodjela je održana u petak, 9. kolovoza u Hrvatskom domu u Petrinji, a uoči proslave zaštitnika grada sv. Lovre.
Vlč. Marijan Štingl, župnik Župe sv. Antuna u Voloderu, predvodio je misno slavlje u srijedu 26. lipnja u Nacionalnom svetištu svetog Josipa. Posvjedočio je o moćnom zagovoru sv. Josipa koji su osjetili i župljani Volodera te pozvao okupljene da se odazovu na hrvatski Mladifest u Sisku.
Sisački biskup Vlado Košić predvodio je, u subotu 5. kolovoza na Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja, u župnoj crkvi sv. Lovre u Petrinji, misu za Domovinu te sve poginule, umrle i nestale hrvatske branitelje i civile u Domovinskom ratu.
Od 30. svibnja do 1. lipnja trajalo je trodnevne obilježavanje dvadeset godina djelovanja Marijine legije u Petrinji i Sisačkoj biskupiji. Trodnevnu duhovnu obnovu vodio je pater Ike Mandurić koji je držao razmatranja i propovijedi te vodio klanjanje. Na kraju se zahvalio na pozivu, a pateru se potom na dolasku zahvalio i župnik Josip Samaržija te povjerenik za pastoral zajednica Sisačke biskupije Krešimir Bulić.
Hrvatski Caritas je obnovio prvu od dvadeset predviđenih obiteljskih kuća, u sklopu projekta „Poboljšanje životnih uvjeta ljudi pogođenih potresom 2020. na Banovini u Hrvatskoj“ koji provodi u suradnji s Poljskim Caritasom.
Nekoliko stotina gledatelja okupilo se u nedjelju, 2. travnja, ispred crkve sv. Lovre u Petrinji na glazbeno-scenskom prikazu Isusove muke pod nazivom “Nisam došao ukinuti nego ispuniti”. Ovoga puta je važniji podatak da su okupljeni ostali gledati Pasiju do kraja unatoč pljusku koji je povremeno ometao izvođenje.
Vojna kapelanija „Sv. Ilija prorok“ iz Petrinje u utorak 28. ožujka organizirala je prvi vojni planinarski križni put za pripadnike ove kapelanije. Na križnom putu je sudjelovalo pedesetak pripadnika bojni Tigrova i Gromova, te članova Zapovjedništva za potporu i CIMIC-a (postrojba za civilno-vojnu suradnju) koje je vodio njihov vojni kapelan don Branko Čagelj.
Prije točno dvije godine, 28. prosinca 2020., u 6:28 stanovnike Banovine, posebno Petrinje, probudio je snažan potres, magnitude 5.0 po Richteru. Izazvao je velika razaranja, strah i paniku kod svih stanovnika Banovine, a osjetio se i u većem dijelu Hrvatske.
Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku. Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?