DAREŽLJIVI GRADITELJ Upoznajte svećenika koji u slobodno vrijeme gradi orgulje
Mons. Juraj Jerneić, upravitelj Svećeničkog doma sv. Josipa na zagrebačkom Kaptolu i župnik Župe sv. Mihaela arkanđela u Kalju slobodno vrijeme provodi gradeći orgulje.
Mons. Juraj Jerneić, upravitelj Svećeničkog doma sv. Josipa na zagrebačkom Kaptolu i župnik Župe sv. Mihaela arkanđela u Kalju slobodno vrijeme provodi gradeći orgulje.
„Za vrijeme popravka orgulja veliki Bach nije uzimao predah i odlazio odmarati, nego je pomno i s puno znatiželje promatrao kako ih majstori spretno popravljaju. Upravo su ti česti kvarovi na orguljama dodatno usavršavali i Bacha kao čovjeka“, piše u novoj tjednoj kolumni za Hrvatsku katoličku mrežu fra Goran Azinović.
"U orguljama i njihovom melodičnom zvuku stopljeni su nebo i zemlja, ljudsko i božansko", piše u novoj tjednoj kolumni za Hrvatsku katoličku mrežu fra Goran Azinović.
Rad i program Hrvatske udruge Ars Organi Sisciae te Festival drvenih kapela bili su tema HKR-ovih Novih valova dobrote u ponedjeljak, 20. lipnja u kojima je gostovala Valentina Badanjak Pintarić predsjednica spomenute Udruge i pokretačica Festivala drvenih kapela. Urednica i voditeljica emisije je Katarina Varenica.
Misno slavlje s blagoslovom i kolaudacijom novih orgulja u crkvi Sv. Antuna Padovanskog u petak, 3. lipnja na zagrebačkom Svetom Duhu predvodio je apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj, nadbiskup Giorgio Lingua u zajedništvu franjevaca konventualaca fra Miljenkom Hontićem i franjevcima svetoduškog samostana. Priču o izradi novih orgulja u župi Sv. Antuna Padovanskog koje je izradio orguljar Anton Škrabl donosimo u nastavku.
Ovo je najstariji primjer ikad otkrivenih cijevnih organa i u izvrsnom je stanju. Početkom 20. stoljeća, tim arheologa otkrio je orgulje iz 12. stoljeća ispod bazilike Rođenja Isusova u Betlehemu. Orgulje, koje je stoljećima očuvala suha klima, najstariji su sačuvani primjeri cijevnih orgulja. Sada će ga španjolski povjesničar glazbe i orguljaš David Catalunya pokušati rekonstruirati kako bi mogao ponovno zvučati.
Jedna od najljepših i najvrijednijih baroknih crkava kontinentalne Hrvatske crkva sv. Marije Magdalene nalazi se u Selima kod Siska. I ona je, nažalost, teško stradala u nedavnom potresu, ali njezina dva bijela tornja još uvijek stoje te su i dalje ures toga kraja. Hoće li crkva izdržati sva podrhtavanja tla ili jači potres, ako se ponovno dogodi, brine sve one koji taj kraj i njegovu baštinu nose u srcu.
Novi glazbeni projekt i festival „orgOS“ u gradu Osijeku održava se od 12. rujna do 18. listopada, a sastoji se od četiri koncerta na orguljama te edukacijskih prezentacija i predavanja.
Proslavljeni hrvatski violinist Goran Končar i orguljaš Edmund Andler-Borić održat će u utorak 4. kolovoza u 18:30 sati koncert u župnoj Crkvi hrvatskih mučenika u Udbini, izvještava HINA. Koncert je posvećen Danu pobjede i domovinske zahvalnosti.
Štrigovski graditelj i restaurator orgulja Leon Lesar jedan je od nekolicine Hrvata koji se bavi ovim poslom. Otkud ljubav prema orguljama i imaju li orguljari posla, saznajte u razgovoru s Leonom Lesorom, najmlađim graditeljem i restauratorom orgulja.
Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku. Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?