Umirovljeni varaždinski biskup Josip Mrzljak predslavio je u utorak, 22. listopada, misu o 19. obljetnici ukopa maceljskih žrtava. U propovijedi je rekao da se još kao dijete pitao „kako to da ljudsko biće jednostavno nestane“ prisjetivši se da mu je 1945. u Vukovaru nestao otac kojemu je kao odrastao uputio dirljivo pismo:
Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković održao je u četvrtak 11. travnja pripremni sastanak s predstavnicima Hrvatske biskupske konferencije i Počasnog bleiburškog voda u svezi s obilježavanjem komemoracije žrtava Bleiburške tragedije i Hrvatskog križnog puta, izvijestio je Ured predsjednika Hrvatskoga sabora.
"Pamćenje naroda ne može izblijediti, niti ga je moguće izbrisati, niti to želimo. Ali pamćenje naroda ne smije biti zadojeno zamjeranjem, mržnjom i osvetom jer tako postaje zlopamćenje i sjeme za nove podjele, osvete i ratove", istaknuo je u homiliji predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zagrebački nadbiskup Dražen Kutleše na misi prigodom komemoracije Bleiburške tragedije i križnih puteva hrvatskoga naroda u Crkvi Muke Isusove u Maclju u subotu 13. svibnja.
Uoči Gluhe nedjelje, u subotu 25. ožujka, tradicionalno je održana pobožnost Križnog puta „Stopama pobijenih“, od željezničke postaje Đurmanec do crkve Muke Isusove u Maclju, u duljini od desetak kilometara. Ova pobožnost održava se već 18 godina u organizaciji župe Đurmanec i Udruge Macelj 1945.
U Laduču kod Zaprešića nedavno su pokopane 133 žrtve poslijeratnih komunističko-partizanskih zločina. Bliži se i 77. godišnjica masovnih zločina na maceljskom području gdje je ubijen i 21 svećenik i bogoslov. Prema podacima Ministarstva hrvatskih branitelja u Hrvatskoj je označeno više od 1400 lokacija na kojima su komunisti izvršili masovne egzekucije, dok je u susjednoj Sloveniji najmanje 540 masovnih grobnica u kojima leže Hrvati. O toj temi za koju ni danas nema mjesta u većini hrvatskih medija, ili je tek rubna vijest kada se otkrije nova masovna grobnica ili pokopaju žrtve, razgovarali smo s Damirom Borovčakom, publicistom, povijesnim istraživačem i potpredsjednikom Udruge Macelj 1945., Ivonom Paltrinieri, ravnateljicom Uprave za zatočene i nestale u Ministarstvu hrvatskih branitelja i Ivanom Vukelićem, predsjednikom udruge Hrvatski domobran.
Više desetaka tisuća hrvatskih vojnika i civila u svibnju 1945. povlačilo se iz Hrvatske i Zagreba pred partizanskom vojskom i tražilo način kako preživjeti. Malo ih je danas živih, a oni koji su preživjeli svjedoče o žrtvama i tužnim događajima u Drugome svjetskom ratu i poraću. Jedan od preživjelih je i Zvonimir Zorić, danas 91-godišnjak koji je Božjom providnošću, ili pukom srećom, izbjegao pokolj u maceljskim šumama.
Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?