Budi dio naše mreže

Ključna riječ: maceljske-zrtve

Može li čovjek „nestati“? Otvoreno pismo biskupa Mrzljaka ocu nestalom 1945.

Umirovljeni varaždinski biskup Josip Mrzljak predslavio je u utorak, 22. listopada, misu o 19. obljetnici ukopa maceljskih žrtava. U propovijedi je rekao da se još kao dijete pitao „kako to da ljudsko biće jednostavno nestane“ prisjetivši se da mu je 1945. u Vukovaru nestao otac kojemu je kao odrastao uputio dirljivo pismo:

Misu u Maclju služit će pomoćni biskup Gorski

Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković održao je u četvrtak 11. travnja pripremni sastanak s predstavnicima Hrvatske biskupske konferencije i Počasnog bleiburškog voda u svezi s obilježavanjem komemoracije žrtava Bleiburške tragedije i Hrvatskog križnog puta, izvijestio je Ured predsjednika Hrvatskoga sabora.

MONS. KUTLEŠA Kao narod prihvatimo ovu tragediju, ona je dio naše bolne i krvave povijesti

"Pamćenje naroda ne može izblijediti, niti ga je moguće izbrisati, niti to želimo. Ali pamćenje naroda ne smije biti zadojeno zamjeranjem, mržnjom i osvetom jer tako postaje zlopamćenje i sjeme za nove podjele, osvete i ratove", istaknuo je u homiliji predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zagrebački nadbiskup Dražen Kutleše na misi prigodom komemoracije Bleiburške tragedije i križnih puteva hrvatskoga naroda u Crkvi Muke Isusove u Maclju u subotu 13. svibnja.

Križni put „Stopama pobijenih“ na Maclju

Uoči Gluhe nedjelje, u subotu 25. ožujka, tradicionalno je održana pobožnost Križnog puta „Stopama pobijenih“, od željezničke postaje Đurmanec do crkve Muke Isusove u Maclju, u duljini od desetak kilometara. Ova pobožnost održava se već 18 godina u organizaciji župe Đurmanec i Udruge Macelj 1945.

ARGUMENTI Nakon Drugog svjetskog rata pobijena je cijela jedna generacija mladih Hrvata, a posljedice toga osjećamo i danas

U Laduču kod Zaprešića nedavno su pokopane 133 žrtve poslijeratnih komunističko-partizanskih zločina. Bliži se i 77. godišnjica masovnih zločina na maceljskom području gdje je ubijen i 21 svećenik i bogoslov. Prema podacima Ministarstva hrvatskih branitelja u Hrvatskoj je označeno više od 1400 lokacija na kojima su komunisti izvršili masovne egzekucije, dok je u susjednoj Sloveniji najmanje 540 masovnih grobnica u kojima leže Hrvati. O toj temi za koju ni danas nema mjesta u većini hrvatskih medija, ili je tek rubna vijest kada se otkrije nova masovna grobnica ili pokopaju žrtve, razgovarali smo s Damirom Borovčakom, publicistom, povijesnim istraživačem i potpredsjednikom Udruge Macelj 1945., Ivonom Paltrinieri, ravnateljicom Uprave za zatočene i nestale u Ministarstvu hrvatskih branitelja i Ivanom Vukelićem, predsjednikom udruge Hrvatski domobran.

MACELJ 1945. Svjedočanstvo preživjeloga: Spašen Božjom providnošću

Više desetaka tisuća hrvatskih vojnika i civila u svibnju 1945. povlačilo se iz Hrvatske i Zagreba pred partizanskom vojskom i tražilo način kako preživjeti. Malo ih je danas živih, a oni koji su preživjeli svjedoče o žrtvama i tužnim događajima u Drugome svjetskom ratu i poraću. Jedan od preživjelih je i Zvonimir Zorić, danas 91-godišnjak koji je Božjom providnošću, ili pukom srećom, izbjegao pokolj u maceljskim šumama.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja