Svi koji su mislili da mogu proći ovim svijetom tiho živeći kršćansku vjeru bez ikakvih sukoba ili tegoba – možda nisu svjesni da to nije lako ostvariti. Suočeni s prijetnjom uništenja obitelji i bezbrojnim drugim pritiscima, kršćani moraju živjeti drugačije od svijeta.
Pod sloganom "Matica dobrih knjiga" u dvorištu Palače Matice hrvatske u Zagrebu u četvrtak, 29. lipnja svečano je otvoren Drugi festival knjige Matice hrvatske.
Tijekom četiri festivalska dana, posjetitelji će u dvorištu Matičine Palače (Strossmayerov trg, 4) moći uživati u koncertima klape Stine, Nikice Polegubića na gitari, a ove godine i večerima poezije uz nastup dramskih umjetnika i učenika Glazbene škole Pavla Markovca te u izložbi.
Je li umjetnost kršćanskog nadahnuća danas izbačena iz kanona? Osjeća li današnji čovjek potrebu za takvom vrstom umjetnosti i gdje ju može pronaći? Kakva je uopće uloga umjetnosti u našim životima? Kakav je odnos medija prema ovoj vrsti kulture? O ovim temama u Argumentima HKR-a urednice Katarine Varenice, u ponedjeljak, 6. veljače govorile su doc. dr. sc. Tanja Baran, urednica Radio Sljemena i predsjednica Udruge za promicanje znamenitih Križevčana "Dr. Stjepan Kranjčić", mr. art. Eva Kirchmayer Bilić, predsjednica Udruge Pasionska baština i dr. sc. Sanja Nikčević, teatrologinja i kazališna kritičarka.
Tijekom stoljeća Crkva se mijenjala pa tako i profesije i odgovornosti povezane s njom. Neke aktivnosti koje su bile uobičajene prije nekoliko stotina godina danas više ne postoje.
Knjigu publicista i vjeroučitelja Tomislava Krušlina "Svetišta hrvatskoga naroda", u kojoj su prikazana duhovna i umjetnička blaga hrvatskih svetišta, objavio je Glas Koncila. Ovo vrijedno izdanje donosi široku građu na temelju koje je nastao i zaseban, skraćeni, radni materijal za sljedeću Vjeronaučnu olimpijadu, natjecanje učenika osnovnih i srednjih škola iz vjeronauka.
Hrvatski književnik, slikar, publicist, fotograf i novinar Tomislav Marijan Bilosnić ove godine obilježava 75 godina života i 55 godina umjetničkog stvaralaštva. Dvije velike i važne obljetnice bile su povod za razgovor u emisiji Kulturogram HKR-a.
O "krizi kulture" u zapadnom svijetu do sada su pisali brojni istaknuti filozofi, književnici i publicisti, a oni kritičniji među njima već duže vremena govore o stvaranju "antikulture". Kakvi su trendovi u svijetu kulture u Hrvatskoj i svijetu, bilo da govorimo o književnosti, filmu ili kazalištu? Pročitajte u nastavku teksta.
Na poluotoku Šćitu, okružen Ramskim Jezerom, jednim od najljepših bisera Bosne i Hercegovine, nalazi se Franjevački samostan Šćit. Samostan u Rami su podigli franjevci u 15. stoljeću. U proširenom i preuređenom samostanskom dvorištu svoje mjesto našle su vrijedne umjetničke skulpture. Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika proglasila je kulturni pejzaž i područje franjevačkog samostana i crkve nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.