Budi dio naše mreže

Ključna riječ: glagoljica

Sveta braća Ćiril i Metod – evangelizatori i pismotvorci

Sveta braća Konstantin Ćiril (826.-869.) i Metod (815.-885.) rođena su u 9. stoljeću u Solunu u Grčkoj. Otac im je bio Grk, visoki bizantski vojni zapovjednik, a majka im je vjerojatno bila Slavenka. Uz grčki znali su i slavenski jezik jer je u Solunu u to doba bilo mnogo Slavena. Ćirila i Metoda zovemo Solunskom braćom, Svetom braćom i Slavenskim apostolima- misionarima-širiteljima Evanđelja. Ono što su oni propovjedali, Crkva propovijeda i danas.

Na današnji dan 1248. odobrena uporaba glagoljice

Prvo pismo kojim su Hrvati pisali bila je latinica, a glagoljica je drugo hrvatsko pismo o čijem nastanku i uporabi više možete doznati u nastavku. Uporaba glagoljice odobrena je na današnji dan, 29. ožujka 1248. godine od strane pape Inocenta IV.

Vlč. Kristijan Kuhar: Uđite u avanturu života s Kristom i ničega se nećete bojati!

Župnik u Štrigovi i znanstveni suradnik Staroslavenskog instituta u Zagrebu – vlč. Kristijan Kuhar svjedoči kako je njegov hobi ljubav prema glagoljici postalo polje znanstvenog rada. U župu Štrigova došao je, kako je rekao, slučajno, a za svoje župljane ističe da su ponosni na svoj zavičaj, čuvaju vlastiti štrigovski govor i diče se dugom i očuvanom tradicijom. Uz ostalo govori zašto danas nije lako biti svećenik i vjernik.

Mario Katić: Ljepotu Slavonije želim donijeti u vaše domove

O bogatstvima Slavonije napisane su mnoge pjesme i priče. Ravnica je hranila i prehranila nebrojeno ljudi, a njezina povijest obilježena je mnogim kulturnim spomenicima i objektima. Projekt povjesničara Maria Katića i snimatelja Domagoja Katića u vaše domove donosi dašak povijesti i Slavonije kakvu ne poznajete.

Glagoljica

Savjet pripremio Alen Orlić, prof.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja