„Obitelj je i zajednica nade. Kada društvo gubi smisao i identitet, kada se mnogi boje budućnosti, tada je obitelj ona koja nudi sigurnost, trajnost.“
Obiteljski dan u Bosni i Hercegovini, osmi u nizu, proslavljen je u nedjelju, 27. srpnja, u Župi Svete Obitelji na Kupresu. Prvi dan susreta započeo je u poslijepodnevnim satima u subotu, 26. srpnja, u organizaciji Vijeća za laike, obitelj i život Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine. Na susretu je nazočila 41 obitelj, prenosi KTA.
Na središnjem euharistijskom slavlju na Obiteljski dan u župnoj crkvi na Kupresu propovijed je uputio banjolučki biskup i predsjednik Vijeća za laike, obitelj i život BK BiH mons. Željko Majić.

Osmi obiteljski dan u BiH (Kupres) / Foto: Miroslav Gracić / Katolički tjednik
„Na ovoj Kupreškoj visoravni, gdje se sudaraju vjetrovi i klime, danas se susreću obitelji ove naše krajevne Crkve da zajedno sa svojim pastirima, biskupima i svećenicima, i cijelim Božjim narodom proslavljaju Obiteljski dan, mole Božji blagoslov za sve naše obitelji, te od Boga ustanovljene zajednice od početka u Njegovu promislu ljudskom rodu darovane“, započeo je biskup.
„Veliki papa sv. Ivan Pavao II., prigodom svoga pastoralnog pohoda Hrvatskoj, 4. listopada 1998., na susretu s biskupima u Splitu, reče: ‘Neka u vašem dušobrižničkom radu obitelj, ‘kućna Crkva’, ima posebno mjesto jer ‘budućnost svijeta i Crkve ide kroz obitelj’.“
Sveto Pismo počinje izvješćem stvaranja prve obitelji, a završava vizijom svadbene gozbe Jaganjca i njegove Zaručnice.
„Utjelovljeni Sin Božji, u kome je sva punina objave, pravi Bog i savršeni čovjek, izabrao je kao mjesto svojega rođenja i odrastanja jednu obitelj. Time je ne samo posvetio obiteljski život, nego je pokazao i vrijednost obitelji kao naravna i redovita ambijenta za normalan razvoj ljudske osobe. Svojom prisutnošću na svadbi u Kani Galilejskoj blagoslovio je bračnu i obiteljsku ljubav (usp. Iv 2,1-12).“

Biskup Željko Majić / Foto: Miroslav Gracić / Katolički tjednik
„Obitelj nije samo društvena struktura promjenjiva po trenutačnim nadahnućima i interesima pojedinaca ili političkih i inih skupina. Ona je u Božjem naumu od početka. I kao što sâm Bog u sebi nije promjenjiv tako ni obitelj. Na žalost, ne mali je broj onih koji danas to zaboravljaju i do razine prijezira odbacuju: bračna se vjernost ismijava, otvorenost životu smatra natražnom, a žrtva se doživljava kao gubitak“, rekao je biskup i dodao:
„Razna partnerska udruženja u mnogim se državama zakonski izjednačavaju s iskonskim brakom i obitelji. No, kršćanska je obitelj pozvana biti znak protivljenja, svjedok drukčijeg načina življenja – Božjeg načina, poslušnosti Božjoj volji i ostvarenju vječnoga i nepromjenjivoga Božjega plana.“
Obitelj je u Božjem naumu od početka.
„U Poslanici Efežanima, sveti Pavao piše: ‘Muževi, ljubite svoje žene kao što je Krist ljubio Crkvu te sebe predao za nju’ (5,25). To nije romantična izjava koju često čujemo u pjesmama i pjesmicama s laganim notama. To je poziv na onu ljubav kojom je sam Krist ljubio svoju Crkvu, ljubio čovjeka. “
„I to, na što sv. Pavao poziva muževe, jednako vrijedi i za žene i za djecu. Jer ljubav u obitelji nije osjećaj koji dolazi i odlazi, ovisno o interesima, nego je to svjesna odluka osnažena darom milosti.“
Roditeljima
Propovjednik se ovom prigodom prisjetio i Pastoralnog pohoda Hrvatskoj pape Benedikta XVI. u lipnju 2011. kada se na susretu s hrvatskim katoličkim obiteljima, obratio roditeljima:
„Dragi roditelji, trajno se obvežite učiti svoju djecu moliti, i molite s njima; približite ih sakramentima, osobito Euharistiji; uvedite ih u život Crkve; u intimi doma nemojte se bojati čitati Sveto Pismo, obasjavajući tako obiteljski život svjetlom vjere i hvaleći Boga kao Oca. Budite poput male Dvorane posljednje večere, poput one Marijine i učenikâ, u kojoj se živi jedinstvo, zajedništvo, molitva!“
Podsjetio je da su „biskupi, davne 1979., slaveći Branimirovu godinu, hrvatsku katoličku obitelj definirali kao zajednicu koja dnevno moli i nedjeljom slavi svetu misu. I to je svojevrsni hrvatski zavjet koji i danas obvezuje svaku našu obitelj: svakoga dana obiteljska molitva i obvezna nedjeljna sveta misa!“

Osmi obiteljski dan u BiH (Kupres) / Foto: Miroslav Gracić / Katolički tjednik
No, obitelj je i zajednica nade. Kada društvo gubi smisao i identitet, kada se mnogi boje budućnosti, tada je obitelj ona koja nudi sigurnost, trajnost.
Sveti papa Ivan Pavao II. govori o obitelji kao o „kućnoj Crkvi“. Ali ne o Crkvi za sebe nego o Crkvi za spas svijeta pozivajući je da bude „misionarska Crkva“.
„Crkva hodočasnica nade, koja obasjava Put koji je sam Isus, Nada naša, i koji nas nikada nije razočarao. Ne dopustite da vi, koji ste od Gospodina primili tolike milosti, razočarate Nadu našu koja nas ne razočarava. I ne bojte se hodočastiti tim putom“, pozvao je.
Djeci
I siđe s njima, dođe u Nazaret i bijaše im poslušan. (Lk 2, 51)
U osvrtu na ulomak iz Evanđelja u kojem su Marija i Josip pronašli sina Isusa u Hramu, biskup Majić je pozvao svu djecu da nasljeduju Isusov primjer poslušnosti prema Ocu nebeskom i roditeljima.
„Danas molimo zajedno s vama milosrdnoga Boga da vas obdari duhom savjeta kako biste u glasu – savjetu oca i majke izbjegli tolike ovozemaljske savjetnike koji vas odvraćaju s pravoga puta; duha jakosti da ono što spoznate u životu i izvršite.“

Osmi obiteljski dan u BiH (Kupres) / Foto: Miroslav Gracić / Katolički tjednik
Kako se na Dan obitelji ove godine preklopio sa Svjetskim danom djedova, baka i starijih osoba propovjednik se osvrnuo i na ulogu starijih članova u obitelji.
„Danas cijela Crkva, na poziv pape Franje, slavi i Svjetski dan djedova, baka i starijih osoba. Zato danas, dok njihove krhke i raznim bolestima podložne živote preporučujemo Božjem milosrđu moleći im dostatno zdravlje za mirnu starost, sa zahvalnošću prinosimo na oltar njihovu žrtvu i ljubav koju ustrajno svjedoče prema svakom članu obitelji.“
Ne bojte se svojih djedova i baka; ne odbacujte ih!
„Draga djeco, unučadi i praunučadi. Ne bojte se svojih djedova i baka; ne odbacujte ih. Oni su dragocjen dar vlastitoj obitelji, ali i crkvenoj zajednici. Iskustvo njihova kršćanskog bračnog i obiteljskog života, ako ga s ljubavlju promatramo, može biti od nemjerljive koristi.“