Budi dio naše mreže

Može li nas boravak u kući u vremenu izolacije učiniti boljim ljudima? Bližnji nam je u ovim danima uistinu blizu, a u mnogim slučajevima čak i oni najpotrebitiji. Imamo izvrsnu priliku pokazati ljubav i razumijevanje, trebamo brzo oprostiti, zaboraviti stvari koje nas uznemiruju, prihvatiti razlike. To je ono što se od nas traži u ovoj izvanrednoj situaciji, a ujedno je i znak ljubavi prema našoj obitelji.

/ Tihana Semijalac

Boravak u kući bez mogućnosti izlaska predstavlja mnogo izazova: moramo raditi i učiti od kuće, živci su napeti do krajnjih granica i suživot u nekim slučajevima postaje vrlo težak. Jedan od najvećih izazova je uspjeti uskladiti različite temperamente jedne obitelji u istom prostoru. Neki se moraju strogo držati radnog vremena, neki su, pak, opušteniji, neki opsesivno čiste, neki ne ustaju s kauča i gledaju sve moguće televizijske programe. Tu su i djeca koja se marljivo posvećuju rješavanju domaćih zadaća, ali i ona koja se bore s roditeljima kad se moraju prihvatiti učenja.

Te razlike u karakteru ili temperamentu mogu dovesti do problema ako nedostaje razumijevanja i empatije. Često nismo u stanju staviti se u ulogu svojih bližnjih i razumjeti njihove strahove, želje i načine ophođenja, a susretanje s njima po cijeli dan može povećati mogućnost sukoba.

Aleteia donosi nekoliko savjeta kako podnijeti izolaciju ako u kući postoje različiti temperamenti:

  1. Malo otpustite ‘uzde’ – Ako ste po karakteru skloni kontroli ili volite da članovi obitelji slijede vaš način ophođenja sa stvarima, vrijeme je da malo popustite. Vrlo vjerojatno ljudi u kući žele raditi stvari drugačije od nas i to je u redu. Ako ste majka ili otac, teško je prepoznati finu granicu između održavanja discipline i kontrole onoga što djeca rade cijeli dan. Jedan od načina da se postave granice je prepoznati koji su ciljevi i ne pridavati veliku pozornost metodama. Na primjer, ako je cilj napraviti nešto u kući, usredotočit ćemo se samo na to da dijete to učini, bez da ga ispravljamo zbog predugog trajanja radnje, vremena u kojem to čini ili zbog toga što to ne čini točno onako kako bismo mi činili. Naučiti otpuštati često je teško, ali puno oslobađa napetost u kući.
  2. Fleksibilno radno vrijeme – Razlika u temperamentu također je razlika u upravljanju vremenom ili produktivnosti. Idealno bi bilo da svi u kući žele i mogu raditi iste stvari u isto vrijeme, ali u stavarnosti postoje brže i sporije osobe, jedni koji se bolje koncentriraju ujutro i drugi koji učinkovitije rade navečer. Fleksibilno radno vrijeme koje bi vam omogućilo da prilagodite sate rada, učenja i rekreacije potrebama svih članova obitelji ključno je za održavanje harmonije.
  3. Poštujte osobni prostor – Ne moramo točno znati što svaki član obitelji radi u svako doba dana. Poštivanje razgovora, aktivnosti, partnerova vremena u osami ili djece znači dati im potreban prostor kako bi mogli podnijeti krizu. To je teško, osobito za ekstroverte koji stalno moraju biti u nekom kontaktu. Moramo se truditi održavati taj osobni prostor kad fizičkog prostora nema, pogotovo s tinejdžerima.
  4. Pazite na one koji su osjetljivi – Postoje temperamenti koji u ovom razdoblju mogu trpjeti više, jer su vrlo osjetljivi i svaki sukob primaju osobno. Ako u svojoj obitelji imamo takvu osobu, moramo pripaziti na njeno emocionalno zdravlje, pokušati izbjeći sukobe i nesporazume. Ako smo sami osjetljivi, moramo se potruditi da ne shvatimo sve osobno. Ako se naša djeca loše ponašaju ili je naš partner posebno razdražljiv, oni to ne čine da bi nas uznemirili, jednostavno svi imaju slobodu izražavanja svojih osjećaja, a to se ne može promijeniti.
  5. Idealno je vrijeme za činiti dobra djela – Ljubav prema bližnjemu se definira kao osjećaj ili stav koji nas potiče da se zanimamo za druge i želimo im pomoći, posebno najpotrebitijima; za katolike to podrazumijeva ljubiti Boga iznad svega i bližnjega kao samoga sebe. U ovom trenutku izolacije bližnji nam je uistinu blizu, a u mnogim slučajevima čak i oni najpotrebitiji. Imamo izvrsnu priliku pokazati ljubav i razumijevanje, trebamo brzo oprostiti, zaboraviti stvari koje nas uznemiruju, prihvatiti razlike. To je ono što se od nas traži u ovoj izvanrednoj situaciji, a ujedno je i znak ljubavi prema našoj obitelji.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja