Udruga Arka Korablja zajednica je osoba sa i bez intelektualnih poteškoća, a kako je naglasio voditelj Miron Perić u emisiji HKR-a "Novi valovi dobrote", bogato je iskustvo prepustiti se istinskom susretu drugome i drugačijemu bez zadrške.
Udrugu Arka Korablja voditelj Miron Perić najprije opisuje kao zajednicu. Naime, udruga ima kao cilj omogućiti otkrivanje darova osoba s intelektualnim teškoćama kroz njegovanje uzajamnih odnosa. “Više se volimo nazvati zajednicom jer stvaramo mjesto pripadanja u našoj Crkvi i društvu”, ističe.
Udruga je nastala 2009., a dio je međunarodne mreže Arka koja postoje u više od 40 zemalja svijeta. Kako kaže Perić, na početku su okupljanja bila skromne naravi, u kućici na zagrebačkoj Dubravi. No, kako je poručio Perić, ni takvi skromni uvjeti nisu onemogućili istinski, prijateljski susret među članovima zajednice.
Naša je vrijednost u tome što jesmo, a ne što činimo, zarađujemo, što drugi misle o nama.
U opisu rada na službenim stranicama Arke Korablja, napisano je kako su oni zajednica osoba sa i bez intelektualnih teškoća – mjesto pripadanja, rasta i slavlja. A dok neke osobe možda na početku imaju strah pred drugim i drugačijim, zaista je bogato iskustvo kada si dopustimo biti zaista prisutni, objašnjava Perić. S druge strane, njegovi prijatelji koji imaju intelektualne teškoće imaju talent pristupanja ljudima, te nisu toliko opterećeni zadrškama prema drugome.
Perić svjedoči da otkako se uključio u zajednicu 2012. je naučio biti čovjek i muškarac. “Ono što me hrani i što vidim da je znak Božje prisutnosti je da je dovoljno samo biti. Naša je vrijednost u tome što jesmo, a ne što činimo, zarađujemo, što drugi misle o nama. To je ono što mi osobe s intelektualnim teškoćama pokazuju, da je važnost u tome da jednostavno jesmo“.
Prepoznali smo kako je svaka osoba jedinstvena i treba jedinstvenu podršku.
U radu Arke, koja za sada djeluje na dvije lokacije u Zagrebu, uključeno je 50-ak članova. Među aktivnostima su i organizacije putovanja, a pružaju i socijalne usluge za osobe s intelektualnim teškoćama. Članovi udruge također izrađuju prodajne artikle koji su jedan od načina financiranja zajednice, uz pisanje projekata i donacijama zahvaljujući mreži prijatelja. Arka također uspostavlja suradnju i s obiteljima osoba s intelektualnim teškoćama. “Prepoznali smo kako je svaka osoba jedinstvena i treba jedinstvenu podršku. Roditeljima pomažemo uzimajući u obzir obiteljsku situaciju te pokušavamo uočavati teške periode i izazove”, objašnjava Perić.
Ipak, zbog trenutnog stanja pandemije, dnevne boravke su morali prilagoditi epidemiološkim mjerama. Stoga sudionici i suradnici su podijeljeni u dvije grupe, od kojih se jedna susreće u ujutro, a druga popodne. Perić je objasnio kako stanje s pandemijom teško pada pogotovo osobama s intelektualnim teškoćama te su u ovo vrijeme nastojali pružiti adekvatnu psihološku podršku.
Kada se netko želi uključiti u rad zajednice, Perić ističe kako je najvažnije najprije upoznati se sa zajednicom
Na koncu, veliku podršku u radu Arke su volonteri. Kako je rekao Perić: “Volonteri postaju sudjelovanjem članovima zajednice. Imamo i mlađih i starijih volontera, kao i onih koji se prijavljuju putem projekata”. Kada se netko želi uključiti u rad zajednice, Perić ističe kako je najvažnije najprije upoznati se sa zajednicom, što je pogotovo bitno ako se volonter nije prije susreo s osobama s intelektualnim teškoćama, kako bi se upoznali i prihvatili jedni druge.