O utjecaju društva i digitalnih medija na odgoj djece te o angažiranosti roditelja oko odgoja razgovarali smo u utorak 27. svibnja Argumentima HKR-a s Vlatkom Kalinić, novinarkom, medijskom i komunikacijskom konzultanticom, Lidijom Pavlik, edukacijskom rehabilitatoricom i psihoterapeutkinjom te Anamarijom Grgić, vjeroučiteljicom i odgojiteljicom u vrtiću.
„Sve utječe na odgoj djece, ali naša je zadaća ne štiti ih od svih mogućih negativnih utjecaja, nego biti ti koji ćemo ih voditi i učiti kako prolaziti kroz sve životne situacije“, kazala je Vlatka Kalinić. Istaknula je i važan problem današnjeg odgoja:
„Jasne granice su ono što je trenutačno najkompromitiranije u odgoju današnjice i čini mi se da nježan odgoj ne mora značiti popustljiv odgoj.“
Moramo biti oni koji ćemo ih voditi i učiti kako prolaziti kroz sve životne situacije
Na tu temu nadovezala se i psihoterapeutkinja Pavlik pojašnjavajući što je to što ukazuje da je djetetu zbog vršnjačkog nasilja potrebna stručna pomoć. Najčešće uočavaju agresivno ili anksiozno ponašanje, poteškoće sa snom ili povezivanjem s vršnjacima, nedostatak apetita:
„Mi tražimo uzroke toga i najčešće ih nalazimo u obiteljskoj dinamici. Je li to prepopustljiv odgoj pa se radi o djetetu koje primjerice nikada ne čuje ‘ne’, što je vrlo opasno? Zamislite čovjeka koji se kroz svoje odrastanje nikad nije suočio s pravom frustracijom, nije naučio regulirati se.
To su sve vještine koje mi kao roditelji u prvim godinama s djecom učimo i onoliko koliko se mi znamo regulirati, toliko će naša djeca naučiti kako se regulirati.“

Foto: HKM
Anamarija Grgić pojasnila je kako odgajati djecu u suvremenom svijetu u kojemu se naše vrijednosti često ne podudaraju s vrijednostima svijeta:
„Živimo u izazovnom razdoblju, u suvremenom društvu u kojemu se često nameću vrijednosti koje mi ne smatramo vrijednostima i često se kose s našim odgojem. No, moja uloga majke i mojeg supruga kao oca jest upravo ta da im pokažemo prave vrijednosti, da se okružimo okolinom koja njeguje iste vrijednosti.
Uloga majke i oca jest upravo ta da im pokažemo prave vrijednosti
Često će djeca u svojoj široj zajednici, pod kojom mislim na dječji vrtić, susresti vršnjake koji će imati iste vrijednosti, ali i one koji imaju drukčije vrijednosti pa je važno da znaju svoje i poštuju tuđe te da im na taj način osvijestimo što je dobro, a što je loše, čega se trebaju kloniti.“
Govoreći o vršnjačkom nasilju putem društvenih mreža, Pavlik je naglasila da se najčešće radi o djeci osnovnoškolske dobi, ali i adolescentima. Uočava da se djeca zbog toga srame, ali i da odrasli ponekad takva stanja svoje djece ne shvaćaju ozbiljno. Kako se ispravno postaviti u takvim situacijama, kaže:
Ti nisi kriv!
„Trebamo uvijek iznova reći djeci: ‘Ti nisi kriv’. Bit će mi jako drago ako mi kažeš, onda ću ti moći pomoći. Isto vrijedi i za učitelje ako se nešto događa u tim grupama. Po meni, bolje ih je ugasiti, možda početi novu grupu, ali prije toga organizirati potrebne radionice, djecu osnažiti, roditeljima podsvijestiti da se takve stvari događaju i da ih trebaju popratiti.“
Cijelu emisiju poslušajte na YouTube kanalu HKM-a.