Budi dio naše mreže
Zavaravajuće

Na tvrdnju novinara koji je u članku napisao da Ustav tvrdi da smo sekularna država, a za gradnju stadiona treba dozvola 'popa' osvrnuo se vlč. Ljubo Vuković.

/ Diana Tikvić

Na tekst Gorana Gerovca pod naslovom Ustav tvrdi da smo sekularna država. Nemojte me nasmijavati! Pa ovdje za gradnju stadiona treba dozvola popa, a koji je objavio Večernji, u rubrici ‘Vox veritatis’ u emisiji ‘Halo, velečasni?’ osvrnuo se  vlč. Ljubo Vuković, župnik župe sv. Nikole Tavelića u Zagrebu. Sam Večernji list u jednom drugom članku iz 2017. godine pojašnjava kako sekularnost europskih država ne znači da su one posve lišene vjerskih simbola i da religija nema nikakvog utjecaja na države, te da u EU postoje uočljive razlike u shvaćanju i prakticiranju sekularizma pojedinih država, a te su razlike, kaže za Večernji prof. dr. sc. Frane Staničić sa zagrebačkog Pravnog fakulteta, koji predaje i kolegij “Religija, pravo i društvo” , plod različitih nacionalnih povijesti i političkih kultura. Sekularnost je opisana i u članku 41. Ustava Republike Hrvatske: “Sve vjerske zajednice jednake su pred zakonom i odvojene od države. Vjerske zajednice slobodne su, u skladu sa zakonom, javno obavljati vjerske obrede, osnivati škole, učilišta, druge zavode, socijalne i dobrotvorne ustanove te upravljati njima, a u svojoj djelatnosti uživaju zaštitu i pomoć države.”

Crkva se ne miješa u stvarnosti koje nisu pod njezinom domenom i savjetuje svojim vjernicima da žive u skladu s kršćanskim načelima, ističe vlč. Vuković dodajući da mu je žao da u javnom medijskom prostoru najčešće ovakvi naslovi i tekstovi dobiju pozornost, a ne govori se o širokoj crkvenoj bogatoj karitativnoj, obrazovnoj i svakoj drugoj dimenziji na dobrobit društva. Osvrćući se na navedeni tekst podsjetio je da je već sam izraz “pop” za svećenika pogrdan. Ili kako je u knjizi Vjera u pitanjima autora fra Žarka Mule pojašnjeno: “U Hrvatskom enciklopedijskom rječniku naći ćemo pod riječju pop – crkv. svjetovni svećenik, ob. katolički ili pravoslavni. Iako se taj naziv sačuvao više u južnim hrvatskim krajevima i označava oca – svjetovnoga, odnosno biskupijskoga svećenika nasuprot fratrima – mislim da je on danas potrošen i stereotipan. Prilično se spominjao, kako i stoji dalje u ovom rječniku, u pejorativnom – negativnom značenju – kao npr. popić ili popovati, poponja, popina, popovski itd., a u prošlom komunističkom sustavu posebno se koristio kao naziv za one koji žive na grbači ili za predstavnike buržoazije. Često se taj pojam izjednačavao s pravoslavnim svećenicima – popovima. Trpalo se sve u isti koš.”

Druga stvar na koju se vlč. Vuković osvrnuo jest tvrdnja da je “za gradnju stadiona potrebna dozvola popa“: “Nije potreban blagoslov popa, nego zemlja, a zemlja je popova. Da, znam, graknut će neki da Crkvi ne treba. Možda ne treba, ali ipak je kao vlasnik upisana Zagrebačka Nadbiskupija. Gradu treba stadion, Nadbiskupiji nekoliko lokacija za prijeko potrebne nove crkve. Jedni će reći da ne treba stadiona, drugi da su crkve nepotrebne. Oni razumni odgovorit će da je i jedno i drugo nekome važno i to jako”, ističe i dodaje da se u spomenutom tekstu radi o manipulaciji, jer nije Grad pitao dozvolu/blagoslov Crkve za gradnju stadiona već se dogovaralo na koji način riješiti imovinsko-pravna pitanja. Podsjetimo, Sporazum o razumijevanju i podršci u vezi rekonstrukcije Gradskog stadiona Maksimir i izgradnje ili rekonstrukcije objekata Katoličke Crkve na 10 lokacija u Gradu Zagrebu, krajem veljače u Zagrebu su potpisali predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša i gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević. Brojni mediji tada su izvijestili da se Zagrebačka nadbiskupija odrekla prava na povrat oko 300.000 četvornih metara zemljišta u Maksimiru na kojem se nalazi Dinamov stadion, a zauzvrat joj država Sporazumom osigurava 10 gradskih zemljišta ukupne površine oko 50.000 četvornih metara za gradnju novih crkava.

***

Rubriku Glas istine u sklopu projekta KAT – Provjera dezinformacija o vjerskim temama Hrvatski katolički radio radi u suradnji s Hrvatskim katoličkim sveučilištem i Hrvatskim društvom katoličkih novinara. Metodom činjenične provjere, projektom “Glas istine – Vox Veritatis” želi se ocjenjivati točnost i utemeljenost izjava, vijesti i objava vezanih za život Katoličke crkve u Hrvatskoj i svijetu kako bi se spriječilo širenje dezinformacija u javnosti, odnosno krivo kontekstualiziranje ili manipuliranje izjavama katoličkih poglavara. Projekt financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije, Europske komisije ili Agencije za elektroničke medije. Europska unija, Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja