Budi dio naše mreže
Istinito

U članku naslovljenom "Zaustavite koncerte pokraj katedrale, od buke će pasti Sveti Mihovil!" autor piše kako je biskup Rogić Ministarstvu kulture i medija pisao o ugrozi za vrijeme dva koncerta pored katedrale i zamolbu za sprečavanjem moguće štete i teških posljedica.

/ Dijana Kopjar Mucak

Je li odzvonilo ludim novogodišnjim koncertima u Šibeniku, ali i Festivalu dalmatinske šansone te predstavama Međunarodnog dječjeg festivala, na trgu između Vijećnice i katedrale Svetog Jakova pita se u autor teksta koji je objavio portal sibenski.slobodnadalmacija.hr u kojem donosi pismo šibenskog biskupa Tomislava Rogića ministrici kulture i medija Nini Obuljen Koržinek. U članku naslovljenom Zaustavite koncerte pokraj katedrale, od buke će pasti Sveti Mihovil! autor piše kako je biskup Rogić Ministarstvu kulture i medija pisao o ugrozi za vrijeme dva koncerta pored katedrale i zamolbu za sprečavanjem moguće štete i teških posljedica.

O tome su pisali i drugi mediji, između ostalog sibenik.in navodeći: Šibenski biskup Rogić pisao ministrici kulture: Traži zabranu koncerata pored katedrale; morski.hr: Šibenski biskup ministrici kulture: “Zaustavite koncerte pokraj katedrale!” te Šibenik news: BISKUP ROGIĆ PISAO MINISTRICI OBULJEN/ Vibracije s koncerata ugrožavaju katedralu, spriječite moguće teške posljedice!

Autor članka objavljenom na sibenski.slobodnadalmacija.hr donosi tekst biskupovog pisma ministrici kulture i medija:

“‘Poštovana Ministrice, htio bih Vas kratko i bez puno riječi obavijestiti da se pored katedrale svetog Jakova u Šibeniku, na trgu do vijećnice sve češće organiziraju vrlo bučni koncerti i druga događanja. Odgovorni za to u gradu Šibeniku ne uzimaju u obzir da postoji rizik od prevelikih decibela i vibracija za kipove na katedrali, prozore, vitraje i rozetu. Kako uvjerava struka, statika građevine nije dolazila u pitanje, ali kipovi, prozori, vitraji i rozeta mogu biti oštećeni‘ – piše u dopisu šibenskog biskupa ministrici, koji je dostavljen na znanje i gradonačelniku Željku Buriću, šefici Konzervatorskog odjela u Šibeniku Angeli Bujas, voditeljici Hrvatskog restautorskog zavoda Ani Škevin Mikulandra, te Tomislavu Petrinecu u Upravi za zaštitu kulturne baštine.

Biskup Rogić navodi kako je do sada u razgovoru s Gradskim ocima na to upozoravao, ali, tvrdi, nitko to nije uzimao ozbiljno. Kap koja je prelila čašu, očito je bio doček na trgu pored katedrale – dvije večeri zaredom: 30. prosinca i 31. prosinca 2023. – ‘Snaga vibracija izmjerena je od strane postavljene opreme Građevinskog fakulteta. Nju vam dostavljam u prilogu’ piše biskup. I nastavlja:

‘Želim zamoliti da se spriječi moguća šteta: da padne kip svetog Mihovila ili neki od ostalih na krovu katedrale što ove vibracije, u ovakvim trajanjima po više sati, mogu izazvati. Bila bi to ne samo neprocjenjiva šteta, nego i moguća katastrofa, ozbiljna opasnost po ljude na trgu. Ovim dopisom želim skinuti odgovornost s mene osobno i sa Šibenske biskupije za moguću nastalu štetu, ili ne daj Bože katastrofu s tragičnim posljedicama na nekom slijedećem koncertu. Tko će tada biti odgovoran?‘ – stoji na kraju dopisa biskupa Rogića ministrici, ‘s iskrenim poštovanjem i zabrinutošću’, piše u navedenom članku.

Na naš upit iz Ministarstva kulture i medija potvrdili su kako su zaprimili dopis šibenskog biskupa Tomislava Rogića u kojim se ističe problematika vezana za povišenu razinu buke za vrijeme javnih manifestacija koje se organiziraju na trgu pored Katedrale sv. Jakova u Šibeniku. Kažu kako je isti dopis upućen na znanje gradonačelniku Šibenika Željku Buriću i Hrvatskom restauratorskom zavodu. Ističu kako je u prilogu dopisa dostavljeno Mišljenje o utjecaju vibracija izazvanih zvučnom pobudom koje je izradio Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu na zahtjev Šibenske biskupije.

“Imajući u vidu zaštitu i očuvanje predmetne građevine – kulturnog dobra svjetske baštine, Ministarstvo kulture i medija razumije razloge zabrinutosti i zahvaljuje Šibenskoj biskupiji na iskazanoj brizi zbog eventualne ugroze građevinskih i arhitektonsko stilskih elemenata Katedrale sv. Jakova koje može izazvati povremeno povećana razine buke u neposrednom okružju. Povodom dopisa Šibenske biskupije, o toj je temi ravnatelj Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva Tomislav Petrinec razgovarao s pročelnicom Konzervatorskog odjela u Šibeniku te je zaključeno da će se uskoro održati sastanak svih dionika. Dodatno, dogovoreno je da se obnovi i rad Stručnog savjetodavnog povjerenstva za obnovu katedrale Sv. Jakova u Šibeniku kako bi se razmotrila navedena problematika temeljem mjerodavnih podataka te po potrebi predložile odgovarajuće mjere”, poručuju za Hrvatsku katoličku mrežu iz Ministarstva kulture i medija.

Obratili smo se i Gradu Šibeniku tražeći informaciju jesu li upoznati s pojedinostima koje navodi članak. Iz Grada su nam odgovorili kako je Grad Šibenik i ranije promišljao o konceptu korištenja Trga Republike Hrvatske na način da se Trg maksimalno zaštiti, a istovremeno ne odvoji od građana, odnosno posjetitelja grada Šibenika. Tim više što će, kažu, uz katedralu sv. Jakova, i šibenska Gradska vijećnica rekonstrukcijom koja je u tijeku dobiti novi značaj.

“Grad nipošto ne želi ugroziti građevine koje su znak naše prepoznatljivosti te imaju iznimnu kulturnu, umjetničku, građevinsku i sakralnu vrijednost. To ćemo poštovati, zadržavajući funkcionalnost samog Trga i popratnih manifestacija koje se na njemu održavaju.

Obavijest o ugrozi katedrale koju smo zaprimili od šibenskog biskupa msgr. Tomislava Rogića shvaćamo itekako ozbiljno te ćemo razgovarati i vjerujem, zajednički pronaći optimalno rješenje. Napominjemo i da Grad i Biskupija i inače ostvaruju izvrsnu suradnju, kako u zajedničkim projektima ( Caritas, Pučka kuhinja, Prihvatilište za beskućnike…), tako i u dogovoru oko aktivnosti profanog, a i sakralnog karaktera”, poručuju iz Grada Šibenika za Hrvatsku katoličku mrežu.

Dodajmo ovome da smo o ovoj stvari kontaktirali i šibenskog biskupa s upitom jesu li njegove riječi u pismu prenesene autentično, a što nam je potvrdio.

***

Rubriku Glas istine u sklopu projekta KAT – Provjera dezinformacija o vjerskim temama Hrvatski katolički radio radi u suradnji s Hrvatskim katoličkim sveučilištem i Hrvatskim društvom katoličkih novinara. Metodom činjenične provjere, projektom “Glas istine – Vox Veritatis” želi se ocjenjivati točnost i utemeljenost izjava, vijesti i objava vezanih za život Katoličke crkve u Hrvatskoj i svijetu kako bi se spriječilo širenje dezinformacija u javnosti, odnosno krivo kontekstualiziranje ili manipuliranje izjavama katoličkih poglavara. Projekt financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije, Europske komisije ili Agencije za elektroničke medije. Europska unija, Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja