Budi dio naše mreže

Crkva poziva vjernike na praksu svakodnevne molitve za pokojne, posebice o blagdanu Dušnoga dana, 2. studenog te tijekom cijelog mjeseca studenog koji je prema crkvenoj tradiciji posvećen dušama u čistilištu. U nastavku donosimo razmišljanje o učinkovitosti i načinima zagovorne molitve za duše pokojnika.

/ Marinela Blažutić

Molitva za duše u čistilištu

Trpljenje duša u čistilištu tradicionalno je opisano simbolima tame i vatre. Brojnim svecima bilo je podareno viđenje čistilišta kako bi mogli približiti Crkvi važnost i učinkovitost zagovorne molitve za duše u stanju pročišćavajućeg trpljenja.

Zorni primjer njihovih muka nalazimo u Dnevniku svete Faustine, br. 20: „U jednom trenutku našla sam se na zamagljenu mjestu ispunjenu ognjem, a na njemu čitavo mnoštvo duša koje trpe. Oganj u kojem su gorjele mene se nije doticao. Upitala sam te duše koje je njihovo najveće trpljenje. Odgovorile su mi jednoglasno da je njihova najveća patnja čežnja za Bogom.“

„Te duše žarko mole, ali same sebi ne mogu pomoći. Jedino im mi možemo priteći u pomoć.“

Navedeni zaključak svete Faustine Kowalske odgovara tradicionalnom crkvenom nauku o nužnosti molitve za duše u čistilištu koja je ujedno vjernička dužnost i duhovno djelo milosrđa koje glasi: „Za žive i mrtve Boga moliti.“

Kako moliti za pokojne?

Najučinkovitiji način molitve za pokojnike zasigurno je prinošenje svete mise za pokoj njihove duše. U svakoj se euharistiji na otajstveni način obnavlja Kristova žrtva na križu, vjernici bivaju uronjeni u otajstvo Kristova života, smrti i uskrsnuća, a primanjem svete pričesti ujedno primaju plodove otkupljenja koje je Spasitelj zadobio svojim Presvetim Tijelom i Krvlju.

Beskrajno blago Kristovih zasluga koje se slavi i obnavlja u svakoj svetoj misi moguće je prikazati na nakanu trpećih duša u čistilištu.

Crkva potiče vjernike na svakodnevno moljenje kratkog zaziva „Pokoj vječni“ za pomoć pokojnicima u prijelazu iz ovozemaljskog života u blaženo gledanje Boga, a na ovu nakanu moguće je izmoliti Gospinu krunicu i litanije, pobožnost Krvi Kristovoj ili neku od molitava svetaca za duše u čistilištu.

Na zagovornu molitvu mogu nas potaknuti i riječi koje je Isus jednom povjerio svetoj Gertrudi: “S najvećim zadovoljstvom prihvaćam ono što mi se nudi za siromašne duše, jer neizrecivo čeznem da imam u svojoj blizini one za koje sam platio tako veliku cijenu”.

Osim osobne molitve, Crkva preporučuje prikazivanje milostinje, djela milosrđa i pokore u korist pokojnika. Štoviše, moli vjernike: „Pružajmo im pomoć i obnavljajmo im spomen. Ne oklijevajmo pružati pomoć onima koji su preminuli i prikazivati za njih svoje molitve.” (Katekizam Katoličke Crkve, br. 1032).

Blago Crkve

Pridobivanjem potpunog oprosta za pokojne moguće je uvelike ublažiti i ubrzati proces njihova čišćenja što se u pučkoj pobožnosti naziva i izbavljanje duša iz čistilišta.

Bog je u svojem milosrđu podario Crkvi blago oprosta koje, slijedeći kanonski određene uvjete, može prikazivati za duše pokojnika kako bi se po molitvi vjernika Božja milost mogla obilno izliti i izliječiti sve posljedice grijeha.

Više informacija o pridobivanju potpunog oprosta za pokojne o svetkovini Svih svetih i blagdana Spomena svih vjernih mrtvih možete pročitati ovdje: Oprost i molitve za svetkovinu Svih svetih i Dušni dan

Naposljetku, možemo se opravdano nadati kako će za svoje milosrđe prema trpećim dušama, svaka duša i sama iskusiti smilovanje Milosrdnog Otkupitelja.

 

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Slušajte HKR

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja