Budi dio naše mreže

Život je težak. Svakodnevna gužva i obveze mogu nas iscrpiti. Ne povećavajte terete s kojima se drugi suočavaju. Umjesto toga, pokušajte im biti oslonac.

/ dz

Budimo svjesni da naš Gospodin, kada govori bilo kome u evanđeljima, On, na neki način, govori istovremeno nama: tebi i meni.

Može nam se dogoditi da, bili toga svjesni ili ne, stavljamo teret na druge, a to im onda otežava život, piše Rob Greving s portala Catholic Stand.

Prvi je naše raspoloženje. Svi možemo biti neraspoloženi, neki više od drugih. Temperament u toj priči igra veliku ulogu. Okolnosti mogu opravdavati naše raspoloženje: auto se pokvari, voljena osoba je bolesna ili se pojave neočekivani troškovi. Ipak, drugi nisu krivi za to. Drugi na poslu ne bi trebali snositi najveći teret naših problema kod kuće, a oni kod kuće ne bi trebali snositi najveći teret naših problema na poslu. Nitko se ne bi trebao nositi s našom ljutnjom na promet, ili vremenske prilike, ili stanje nacije ili Crkve.

Britanski glumac David Niven bio je poznat na ekranu i izvan njega po svom samozatajnom humoru i ljubaznim znacima pažnje. Na njegovom sprovodu najveći vijenac nosili su nosači londonske zračne luke Heathrow. Natpis je glasio: “Najboljem gospodinu koji je ikada prošao ovim dvoranama. Zbog njega se vratar osjećao kao kralj.”

Jesmo li ljudi oko kojih drugi moraju “hodati kao po jajetu”? Moraju li se drugi brinuti o tome u kakvom smo raspoloženju prije nego što mogu započeti razgovar s nama? Jesmo li ljubazni prema drugima samo zato što smo dobro doručkovali? Pa, nemojmo biti takvi.

Kada drugi moraju počistiti naš nered ili provesti vrijeme u potrazi za stvarima koje nismo pravilno pospremili, to je kao da im stavljamo pijesak u opremu. Može ih usporiti i pokvariti im dan.

Sveti Franjo Saleški je rekao: “Ujednačeno raspoloženje je jedna od najvećih vrlina u duhovnom životu; onaj za koji se moramo neprekidno boriti.” Raspoloženja su borba, ali to su samo osjećaji, a osjećaji se često mogu uvježbati djelima. Potreban je rad, ali može se. Osmjehnuti se.  Pozdraviti druge veselo. Pitati druge kako su – i saslušati ih. Budite dobro raspoloženi čak i kada niste dobro raspoloženi. To je jedan teret manje koji će drugi morati nositi.

Drugo, nemojte raditi za druge, što činimo posebno kada ne pokupimo stvari za sobom ili vratimo stvari tamo gdje pripadaju. Opet, temperament igra veliku ulogu, a čini se da neki mogu funkcionirati u neredu i čak mogu biti nesvjesni toga. Drugi možda neće spominjati našu neurednost. Možda su se navikli na to. To, međutim, stvara više posla za druge, a to je teret koji drugi ne bi trebali nositi.

Konačno, valja skinuti teret nerazumnih očekivanja, posebice s mladih koji se također, vjerujem, suočavaju s ogromnim pritiscima. Oglašavanjem i društvenim medijima naša ih kultura previše opterećuje.

Kada drugi moraju počistiti naš nered ili provesti vrijeme u potrazi za stvarima koje nismo pravilno pospremili, to je kao da im stavljamo pijesak u opremu. Može ih usporiti i pokvariti im dan. To može stvoriti probleme izvan dodatnog posla. Prljavo posuđe ostavljeno u obiteljskoj sobi i prljavo rublje ostavljeno na podu često su tragovi “požara” koji se rasplamsaju. Malo obzira prema drugima može ih zaustaviti prije nego počnu.

Svađa / Foto: Pexels

Konačno skinuti teret nerazumnih očekivanja, posebice s mladih koji se također, vjerujem, suočavaju s ogromnim pritiscima. Oglašavanjem i društvenim medijima naša ih kultura previše opterećuje. Bilo da se radi o akademskom pritisku, stresu zbog upisa na “pravi” fakultet (ili čak odlaska na fakultet), naprezanju atletike i putujućih timova, potrebi da izgledate kao najnovija djevojka s naslovnice ili jednostavno o težini “uklapanja, ” današnja djeca mogu osjećati da je svaki dan planina previsoka da bi se popela.

Raspoloženja su borba, ali to su samo osjećaji, a osjećaji se često mogu uvježbati djelima.

Trebamo očekivati ​​određeno ponašanje. Trebamo očekivati ​​da će svatko dati sve od sebe. Ali nakon toga, odustani. “Usporedba je kradljivac radosti”, kako kaže izreka. Roditelji ne bi trebali očekivati ​​da svako dijete bude isto ili da bude poput djece drugih obitelji. Djeca ne bi trebala očekivati ​​da njihovi roditelji budu – ili su bili – savršeni.

Život je težak. Svakodnevna gužva može nas sve iscrpiti. Ne povećavajte terete s kojima se drugi suočavaju. Umjesto toga, pokušajte im olakšati.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja