Majka Terezija je osjetila "potrebu za šutnjom" zbog njezine potrebe i žudnje za Bogom i njegovom milošću. U dubinama njezinoga srca ona je susrela Boga "u tišini" i u tom je susretu Majka Terezija našla ljubav, snagu i radost, ono što joj je bilo potrebno kako bi živjela primjeren kršćanski život.
Šutnja je za Majku Tereziju temeljni zahtjev kršćanskoga života jer ona omogućuje da budemo pozorniji kako za Božju prisutnost i njegov glas, tako i za vapaj drugih, posebno siromašnih.
“U tišini srca Bog govori”, često je ponavljala Majka Terezija, posebice kad je govorila o molitvi. Jedino slušajući Boga možemo ući s njim u dijalog. Stoga je svoje sestre bodrila: “Kolike su od nas zaista čule Boga kako govori u tišini srca? … Jeste li vi čule Božji glas? Da li moje srce šuti?”
Majka Terezija je znala: “Da bismo mogli moliti, mi moramo biti sposobni slušati”. Zato je učila svoje sestre potrebi za šutnjom: “Vi možete izreći mnogo molitvi, no da biste mogle moliti vi morate… šutjeti”.
Naučimo slušati Boga u tišini našega srca!
Nije moguće reći za nekoga tko ne šuti da istinski moli. “Samo kad smo ga čule u tišini srca – da, moje Sestre, samo kad smo naučile slušati Boga u tišini našega srca, samo tada možemo reći: ‘Ja molim'”.
Majka Terezija je osjetila “potrebu za šutnjom” zbog njezine potrebe i žudnje za Bogom i njegovom milošću. U dubinama njezinoga srca ona je susrela Boga “u tišini” i u tom je susretu Majka Terezija našla ljubav, snagu i radost, ono što joj je bilo potrebno kako bi živjela primjeren kršćanski život.
Tišina nam daje novi pogled na život!
Tako je pisala svojim sestrama: “On traži od nas da živimo u šutnji kako bismo ga otkrivale… Potrebna nam je šutnja kako bismo bile same s Bogom, razgovarale s njim, slušale ga, razmišljale o njegovim riječima u dubini našega srca.
Potrebno je da budemo same s Bogom u šutnji kako bismo se obnavljale i preobražavale. Tišina nam daje novi pogled na život. Mi se u njoj napunjamo energijom samoga Boga koja nas osposobljavala da sve činimo radosno”.
Bez šutnje nema slušanja!
Šutnja nije potrebna samo za uspostavljanje zajedništva s Bogom, ona je također i uvjet za zajedništvo s drugima. “Šutnja se nalazi u korijenima našega zajedništva s Bogom i međusobno. Bez toga će čitav naš život kao život Misionarki ljubavi klonuti”.
Služenje siromašnima je isto tako plod šutnje. “Četvrti zavjet (svesrdno i slobodno služenje najsiromašnijima među siromasima koji svaka Misionarka ljubavi polaže) je plod šutnje”. Bez šutnje nema slušanja, a bez slušanja drugih nije moguće razumjeti i ljubiti.
Izvor: Kolodiejchuk, Brian. Majka Terezija iz Kalkute – uzor za naše vrijeme. Obnovljeni Život, vol. 58, br. 3, 2003., str. 305-319. Cijeli rad s pripadajućim bilješkama možete pročitati na poveznici.