Budi dio naše mreže

Na današnji dan, 3. studenoga 1991. godine, četvrtog dana operacije "Otkos 10" spojile su se u Velikoj Peratovici snage iz bjelovarskog, grubišnopoljskog i virovitičkog smjera napada. U praznom selu dočekao ih je šokantan prizor.

/ Borna Marinić

Profesor Ivica Debić, pomoćnik za sigurnost i obavještajne poslove u zapovjedništvu obrane Grubišnog polja, zapisao je:

“Velika Peratovica, 3. studenoga. Cijelo selo kao duga, pusta ulica bez kraja gdje daljina postaje još daljom. Iza jednog zavoja izroni pravoslavna crkva svetog Petka. Na prozoru joj hrvatski stijeg. Malo podalje grupa branitelja pred zgradom u kojoj je doskora bio četnički štab. Unutra posvuda nered, prljavština, prazne rakijske boce, oglodane kosti ovčjih butova i svinjskih rebara, slika ćelavog Šešelja, ušljive vojničke kabanice razbacane po pljesnivim slamaricama, težak, nepodnosiv smrad. Odvratan prizor. Sjetih se Churchilla, koji je četnike u II. svjetskom ratu nazvao najprljavijom vojskom. Kratak i jezgrovit opis. Iz nedalekog podruma stare seoske škole pripadnici Civilne zaštite iznijeli su tijela petero izmasakriranih ljudi. Ipak, odmah sam prepoznao Željka Selešija, svog učenika. Osjetio sam suze u očima. I pitanje, bez odgovora: Što su ovi nevini ljudi skrivili da ih je snašla ovakva zla sudbina? Od četničkih zločinaca u peratovičkom podrumu, mučeni su i naposljetku ubijeni: Božidar Jakopec (Velika Maslenjača), Petar Kramar (Munije), Mato Petek (Velika Pisanica), Željko Seleši (Topolovica) i Franjo Šokec (Dijakovac).”

Te su civile 31. listopada 1991. ubili Bogdan i Boro Trbojević, pripadnici samozvanog “Bilogorskog odreda”. Boro Trbojević je za taj zločin 2009. godine u Republici Srbiji na Okružnom sudu u Beogradu osuđen na 10 godina zatvora. Bogdanu Trbojeviću nije suđeno, jer je u međuvremenu preminuo.

Oslobađanjem Velike Peratovice stečeni su preduvjeti za daljnje oslobađanje Bilogore odnosno sela Munije, Dijakovac i Turčević Polje koja su oslobođena idućeg dana. Time je oslobođeno cijelo područje bivše općine Grubišno Polje zbog čega se 4. studeni obilježava kao Dan oslobađanja grada Grubišnog Polja.

Borna Marinić / Foto: HKM

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja