Iz kronologije Republike Hrvatske, autorice Marije Sentić, izdvajamo važne događaje.
8. studenog 1990. predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman dao je intervju YUTEL-u o državno-političkoj i ustavnoj krizi u zemlji. Izlaz je, prema mišljenju Tuđmana moguć jedino na temelju novog povijesnog dogovora i na konfederalnom konceptu. Istaknuo je kako Jugoslavija može opstati jedino kao savez ravnopravnih republika po uzoru na Europsku zajednicu. Izvori balvan revolucije prema njegovu mišljenju nisu bili u Kninu, to je scenarij importiran u Knin.
8. studenog 1991. njemački kancelar Helmuth Kohl kazao je kako smatra da se mirovna konferencija o Jugoslaviji mora nastaviti, bilo da Srbi na njoj sudjeluju, bilo bez njih, a na kraju toga puta moraju se međunarodnopravno priznati Hrvatska i Slovenija. Ujedno je pozvao predsjednika Hrvatske Tuđmana i predsjednika Slovenije da posjete Bonn.
Istog dana mediji u Hrvatskoj izvijestili su kako su papa Ivan Pavao II. i predsjednik SAD-a George Bush stariji na sastanku u Vatikanu, početkom studenoga, razmijenili mišljenja o Hrvatskoj. Osim o teškoj situaciji u Hrvatskoj razgovarali su i o drugim balkanskim republikama.
8. studenog 1992. obrativši se jedanaestorici hrvatskih biskupa, okupljenih u Vatikanu, kao Hrvatskoj biskupskoj konferenciji, papa Ivan Pavao II. faktično je sankcionirao prestanak postojanja Biskupske konferencije Jugoslavije i konstituiranje novih biskupskih konferencija po međunarodno priznatim granicama. Istovremeno je uputio apel Europskoj zajednici i svjetskoj javnosti za pomoć ratom opustošenoj Hrvatskoj da bi izišla iz iznimno teške situacije.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.