Budi dio naše mreže

Na današnji dan, 30 ožujka 1992. godine, Okružno javno tužilaštvo u Somboru podiglo je optužnicu protiv Somborske skupine.

/ Borna Marinić

„Somborsku skupinu“ činili su pripadnici Samostalne uskočke satnije Hrvatske vojske iz Osijeka koji su početkom 1992. zarobljeni nakon neuspješnog pokušaja rušenja Batinskog mosta. Most u Batini bio je jedina veza između Vojvodine i Baranje preko koje je dolazila pomoć srpskim vojnicima u okupiranoj Baranji iz koje su napadali Osijek. Most se nalazio duboko u neprijateljskom teritoriju što je činilo akciju iznimno zahtjevnom. Nakon što su diverzanti 31. siječnja prešli amfibijom iz okupirane Baranje Dunavom u Srbiju došlo je do poteškoća u izvođenju ove opasne akcije. Na koncu su diverzanti predvođeni zapovjednikom Ivicom Krnjakom, obučeni u uniforme JNA, prokazani te su se dali u bijeg.

Trojica hrvatskih branitelja u pokušaju da se domognu hrvatskog slobodnog teritorija su ubijena – Dario Galeta, Zoran Križevac i Zlatko Turković. Ipak dio diverzanata spasio se bijegom u Mađarsku, a dio diverzanata je ubrzo uhvaćen ili se predao te su završili u zatvoru u Somboru, dok su dvojica teže ranjenih hrvatskih vojnika – Saša Malčić i Josip Brandt prebačeni u Beograd gdje su dva mjeseca bili zatočeni u samici. Ondje im je 1. travnja 1992. uručena optužnica na koju su s nevjericom primili i pročitali.

U optužnici na 14 stranica koju je sastavio Duško Radišić, inače pripadnik rezervnog sastava JNA, popisana su imena 22 osobe, od kojih se 10 nalazilo u „bekstvu“ – prvooptuženi bio je Branko Macan kojem je prijetila i smrtna kazna. Bili su optuženi što su „kao diverzantsko-teroristička grupa, koja je prethodno obučena za terorističke akcije u Osijeku i Kopačevskom ritu i organzovana i poslata od strane organa vlasti Republike Hrvatske sa zadatkom da eksplozivom sruši Most 51. divizije na Dunavu između Bezdana i Batine, da bi presekli komunikaciju između Baranje i Srbije i vršenja drugih terorističkih akcija, u nameri ugrožavanja bezbednosti SFRJ, maskirani u uniforme JNA i naoružani automatskim puškama (…)“

Srbijanska javnost slučaj je pratila s velikim zanimanjem, a iako je u kolovozu 1992. godine između Srbije i Hrvatske dogovorena razmjena „svi za sve“, koja se i dogodila istog mjeseca u Nemetinu, pripadnici „Somborske skupine“ ostali su u zatočeništvu. Oni su mjesec dana ranije, u srpnju ’92. proglašeni krivima i osuđeni na dugogodišnje kazne zatvora. Ipak u siječnju 1994. razmijenjeni su kod Lipovca za pripadnike srpske diverzantske postrojbe „Štit“ zarobljene u Turnju kraj Karlovca. Tako su se nakon više od 700 dana hrvatski vojnici napokon našli na hrvatskom tlu.

Borna Marinić – HKR – Hrvatski katolički radio/Foto: Josip Ninković

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja