Na današnji dan, 12. prosinca 1991. godine osnovano je Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana.
Bilo je to već vrijeme otvorene neprijateljske agresije na Hrvatsku, no stvaranje hrvatskog ratnog zrakoplovstva seže čak mjesecima ranije. Osnovni oblici organiziranja Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane vežu se uz osnivanje zrakoplovnih skupina pri Zapovjedništvu Zbora narodne garde te u okviru operativnih zona i brigada. Osnovna zamisao bila je okupiti pilote i ostale zrakoplovce koji su napustili JNA, pružiti stručnu pomoć postrojbama Zbora narodne garde i policije, te stvoriti jedinstven sustav zemaljskog promatranja, javljanja i protuzračne obrane Republike Hrvatske.
U početku su okupljale pilote iz sportskih aeroklubova, a koristile su se poljoprivrednim i sportskim zrakoplovima koji su uredbom Vlade RH iz rujna 1991. godine dani na uporabu Ministarstvu obrane, a koji su uostalom i jedini kojima je Hrvatska u to vrijeme raspolagala. Svaki let, izviđanje, prijevoz hrane, robe, oružja ili ranjenika, po mraku, s improviziranim navođenjem i pod stalnom metom neprijateljskih zrakoplova predstavljao je čistu ljubav prema Domovini.
Preuzimanjem vojarni i zrakoplovnih baza te aerodroma tijekom jeseni 1991. započinje se s osnivanjem prvih zrakoplovnih eskadrila i postrojbi zračnog motrenja i navođenja. Najznačajniji je bio samostalni zrakoplovni vod Osijek osnovan u listopadu 1991. koji je improviziranim bombama izvodio napade na neprijateljske položaje tijekom opsade Vukovara.
Formiranjem Hrvatskog ratnog zrakoplovstva pod zapovjedništvom generala Imre Agotića te uključivanjem postojećih i osnivanjem novih postrojbi, ratno zrakoplovstvo postaje značajna grana Hrvatske vojske. Do kraja 1993. Hrvatsko ratno zrakoplovstvo raspolagalo je zračnom flotom koju je činio 21 borbeni avion MiG-21, 6 borbenih helikoptera Mi-24 i 15 transportnih helikoptera Mi-8. Sposobnost ratnog zrakoplovstva pokazala je svoj nemjerljiv doprinos tijekom završnih vojnoredarstvenih operacija 1995. godine. Bilo je to vrijeme bez razvijene tehnike, radara, s manjkom sredstava i zrakoplova, ali s hrabrim ljudima i još nevjerojatnijim pothvatima.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.