Budi dio naše mreže

Bez stalnog osluškivanja Božjih znakova svećenik lako ostane bez središta, upada u nesigurnost i kontradikcije. Svećenička formacija je trajna i uključuje svakodnevnu brigu oko vlastitog posvećenja, provođenje vremena u molitvi, pouzdanje u Boga u krizama i njegovanje osjećaja za potrebe Crkve.

/ mbl

Božje sinovstvo je prvi dar i krštenje je temelj svećeničkog reda

Budući da svećenička formacija nosi brojne izazove, svećenik najprije mora znati da je ljubljen.

Svećenik mora znati da je ljubljen jer samo tada može istinski ljubiti druge.

Bitno je imati i iskustvo Božje milosti i blagoslovljene slabosti. Bog nas u krizi želi poučiti i navijestiti nam radosnu vijest, baš u našim slabostima i krhkosti želi nam doći. Iskustvo vlastite slabosti pomaže svećeniku biti milosrdan.

Za svetost je nužno provoditi vrijeme u molitvi i biti pred Gospodinom na koljenima.

Sakrament svetog reda oblikuje svećenika ovisno i o tome koliko on to dopusti. Bog mijenja čovjekovu nutrinu i daje potrebnu milost u svakom trenutku.

Svećenička formacija/ Svećeničko ređenje Croata Balije / Foto: Stjepan Vego

Svećeničko ređenje je tek početak

Bez trajne formacije i stalnog osluškivanja Božjih znakova svećenik lako ostane bez središta, upada u nesigurnost i zapada u kontradikciju sa svojim pozivom. Opasnost je bježati od samog sebe, ne poznati sebe dovoljno ili tražiti puka vanjska priznanja jer sve to udaljava svećenika od iskrene motivacije i istinskog služenja.

Krize također imaju važnu ulogu u duhovnom hodu jer provociraju, potiču postavljanje iskrenih pitanja i vraćaju čovjeka njegovom temeljnom pozivu.

Thomas Merton rekao je: „Vjera se rađa u srcu krize jer je život neizbježno usmjeren prema krizi i misteriju.“

Svaka je kriza poziv na obnovu vjernosti Bogu, spremnost na promjenu i prihvaćanje novosti života.

Autentičnost se pronalazi u pouzdanja u Boga

Važno je svakodnevno brinuti za vlastito posvećenje, ali moramo biti uvijek svjesni da milost Božja, a ne vlastita snaga, spašava od napasti.

Nije presudno je li svećenik dobar organizator ili propovjednik, već da svojim životom svjedoči Boga.

Bitno je kakvu sliku Crkve nosimo u srcu. Papa Franjo je u apostolskoj pobudnici Evangelii Gaudium dao smjernice za budućnost Crkve i župe:

„Bitno je na Crkvi otvoriti vrata i prozore da vjetar Duha Svetoga zajednicu prozrači i da bude atraktivna i lijepa svakome jer je župa zajednica svih zajednica u kojoj svatko nešto daje, a euharistija je trenutak kada se Tijelo Kristovo okuplja i mjesto gdje se Bog nama daje.“

Svećenik najprije mora biti duhovnik i njegovati odnos s Bogom, jer samo tako može govoriti iz ljubavi Evanđelja i prihvaćati različite ljude u jedinstvu Crkve.

Svećenička formacija/ Na danu permantnog obrazovanja Splitske metropolije/ Foto: Danijela Musulin

O temeljima i izazovima svećeničke formacije promišljali su splitsko-makarski nadbiskup i metropolit Zdenko Križić i salezijanac don Mihovil Kurkut na dan permanentnog obrazovanja svećenika Splitske metropolije.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja