Budi dio naše mreže

Grgur Ninski ostao je zapamćen kao simbol borbe za narodnu liturgiju i očuvanje hrvatskog identiteta, a Ivan Meštrović izradio mu je čak tri spomenika.

/ mbl

Promicatelj glagoljaštva

Grgur Ninski zapamćen je kao biskup koji se borio za svoju mladu biskupiju koju su nastanjivali većinom Hrvati te je htio sačuvati tada još mlado glagoljaško bogoslužje.

Stoga ga je Meštrović u poznatom kipu prikazao s uzdignutim prstom i čvrstim stavom.

Nakon Splitskih sabora 925. i 928. godine glagoljaštvo je „preživjelo“ unatoč zabrani te zaživjelo na prostoru Hrvatskoga Kraljevstva, tj. na čitavu prostoru istočne obale Jadrana i nakon Grgura Ninskog.

Biskup Hrvata

U spisima Splitskih crkvenih sabora 925. i 928. Grgur Ninski naveden je kao „episcopus Chroatorum“, biskup Hrvata.

Kao biskup u Ninu i jedini biskup Tomislavove Hrvatske, nastavljajući politiku jednog od svojih prethodnika ninskoga biskupa Teodozija, pokušao se izboriti za metropolitsku čast, tj. primat nad biskupima dalmatinskih gradova od Osora do Kotora.

U tom su mu nastojanju takmaci bili zadarski biskup Formin i splitski nadbiskup Ivan, koji je na temelju legende o propovijedanju u Saloni sv. Dujma, učenika apostola Petra, zastupao apostolicitet Salone i kontinuitet salonitansko-splitske Crkve.

Splitska katedrala posvećena je Uznesenju Blažene Djevice Marije, u narodu je poznata kao katedrala sv. Dujma (sv. Duje). Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL

Splitski sabor 925. je, na temelju odluka koncila održanog 343. u Serdici, zabranio postavljanje biskupa u malim gradovima ili selima gdje nema dovoljno svećenstva i vjernika te prihvatio tobožnji apostolicitet Salone i utemeljio Splitsku metropoliju, piše Hrvatski biografski leksikon.

Tako je propao Grgurov pokušaj da stekne metropolitanski primat, a na njega se odnosio saborski zaključak:

„Neka biskup Hrvata zna, da je, kao i svi mi, podložan našoj metropolitanskoj crkvi.“

Grgur se nije pomirio s tom odlukom, nego se obratio papi Ivanu X.

Na sljedećem crkvenom saboru u Splitu 928. u prisutnosti hrvatskog vladara i njegovih prvaka potvrđen je zaključak 925. da „ninska Crkva u starini nije imala biskupa, nego arhiprezbitera pod vlašću biskupa“.

Sljedeći papa Lav VI. potvrdio je ukinuće Ninske biskupije i dodijelio mu Skradinsku biskupiju.

crkva Svetog Križa u Ninu/ Foto: Wikimedia Commons

Biskup „najmanje katedrale na svijetu“

Ninska biskupija danas je najpoznatija po „najmanjoj katedrali na svijetu“ – predromaničkoj crkvi Svetoga Križa koja je osim kao solarni kalendar i sat služila kao dvorska kapela.

Dulje od same Ninske biskupije, koja je tijekom povijesti bila triput osnivana, a papinskom bulom »Locum beati Petri« 1828. konačno pripojena Zadru, u svijesti je naroda preživio simbol borbe za glagoljaško bogoslužje – Grgur Ninski.

Tri spomenika

Ivan Meštrović izradio je ukupno tri spomenika Grguru Ninskom u prvoj polovini 20. stoljeća.

Split

Prvi je poklonjen gradu Splitu.

Monumentalna skulptura Grgura Ninskog, rad Ivana Meštrovića, bila je 1929. postavljena ispred splitske prvostolnice na peristilu Dioklecijanove palače, uklonjena za Drugoga svjetskog rata i ponovno postavljena nakon rata.

Spomenik prikazuje osam metara visokoga biskupa kojem je u laktu svijena ljevica kojom sebi primiče Sveto Pismo.

Ponovno je postavljen 1954. godine između sjevernih (zlatnih) vrata Dioklecijanove palače i Gradskoga parka. Brončani nožni palac spomenika je izlizan zbog praznovjerja da dodir palca u prolazu donosi sreću i ostvarenje želja.

Grgur Ninski, Split/ Foto: Wikimedia Commons

Varaždin

Dvije godine nakon prvog spomenika postavljen je upola manji kip na Franjevački trg u Varaždinu.

Varaždinski Grgur Ninski prva je inačica spomenika koju je Meštrović skicirao na crtežima i modelirao u gipsu nakon što je u listopadu 1925. godine s tadašnjom splitskom Općinom dogovorio postavljanje spomenika na visokom postamentu na prostoru sjeveroistočno od katedrale Uznesenja Blažene Djevice Marije.

U prvoj inačici biskup ljevicu drži ispruženu prema lijevoj nozi, i u šaci drži Sveto pismo.

U prigodi proslave 1000. godina Hrvatskoga Kraljevstva, odlučio ju je ponuditi gradu Varaždinu. Brončani odljev prve inačice spomenika Meštrović je želio postaviti na prostor ispred franjevačke crkve tako da Grgur Ninski licem promatra današnji Franjevački trg, s obzirom na to da je Grgur Ninski bio hrvatska povijesna crkvena osobnost.

Poklon je sam Meštrović popratio riječima:

„Neka Grgur Ninski bude na hrvatskom sjeveru, kao i onaj na jugu u Splitu, vidljivi dokaz na našu uspješnu borbu za crkvenoslavenski jezik i hrvatsku glagoljicu.“

Grgur Ninski, Varaždin/ Foto: Wikimedia Commons

Nin

Ninski spomenik rađen je prema uzoru kipa iz Varaždina.

Postavljen je Ninu pokraj crkve sv. Anselma povodom proslave 900. obljetnice izdavanja povelje hrvatskoga kralja Petra Krešimira IV., a kojom se prvi put javlja pojam Mare Nostrum (naše more) kao dokaz kraljeve vlasti na moru i na kopnu.

Grgur Ninski, Nin / Foto: Wikimedia Commons

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja