Budi dio naše mreže

Blaženi Kamilo Costa prvi je blaženik kojeg je proglasio novi papa Lav XIV. Predani biskupijski svećenik svu imovinu koju je naslijedio od svoje bogate obitelji razdao je potrebitima i dobrotvornim organizacijama. Zbog svog herojskog služenja siromašnima u Savoji nazvan je „ocem siročadi“.

/ mbl

Prijatelj siromaha i radnika

Kamilo Costa de Beauregard (1841. – 1910.) rođen je u Chambéryju 17. veljače 1841., kao peto od jedanaestero djece markiza Pantaleonea, plemića kralja Charlesa Alberta, i Donne Marte Saint-George de Vérac.

U studenom 1863. upisao se u francusko sjemenište u Rimu, a 26. svibnja 1866. primio je svećeničko ređenje u bazilici sv. Ivana Lateranskog.

Nakon što je proveo još godinu dana u Rimu usavršavajući se, odbio je upisati Akademiju crkvenih plemića kako bi nastavio diplomatsku karijeru i vratio se u biskupiju Chambéry, gdje je 3. kolovoza 1867. zaposlen kao pomoćni svećenik katedrale.

Iste godine, epidemija kolere ostavila je nekoliko siročadi:

Isprva ih je okupio u prezbiteriju katedrale, posvećujući se u potpunosti njihovom obrazovanju.

Također se brinuo za siromašne i potrebite, posebno radnike koji su pripadali udruzi „Sv. Franjo Saleški“.

Sirotište je, nakon skromnih početaka u Le Bocageu (Chambéry), doživjelo izvanredan razvoj: izgrađene su razne gospodarske zgrade, sposobne primiti do 175 gostiju.

Blaženi don Kamilo Costa primjer je svakodnevne vjernosti Evanđelju.

Osobno se brinuo o vođenju kuća, laboratorija i farme za obuku mladih poljoprivrednika, do najsitnijih detalja. Kao odgojitelj bio je vrlo revan u kršćanskoj formaciji mladih, pratio ih je svakoga posebno i poučavao ih je o vjeri.

Otac siročadi

Svi u Savoji su ga poznavali i divili mu se, a nazivali su ga i „ocem siročadi“.

Ponizan, siromašan, odvojen od zemaljskih dobara i časti, živio je junačku predanost ljubavi prema siročadi.

Kako bi se mogao u potpunosti posvetiti svom radu, dva puta je odbio biskupstvo i donirao svu bogatu imovinu svoje obitelji djelu koje je s vremenom povjereno francuskim salezijancima.

Ponizan, siromašan, odvojen od zemaljskih dobara i časti, živio je samo junačku predanost ljubavi prema siročadi. Umro je 25. ožujka 1910. Njegovi smrtni ostaci preneseni su u Bocage 1911.

Dekret o uvođenju postupka za proglašenje blaženim datiran je 25. siječnja 1961., a dekret o junačkim krepostima proglašen je 22. siječnja 1991. godine.

Papa Lav XIV. proglasio ga je blaženim 17. svibnja uoči svoje mise ustoličenja te ga istaknuo u nagovoru uz molitvu Kraljice neba kao „svjedoka velike pastoralne ljubavi“.

Foto: Dikasterij za kauze svetaca

Čudesno ozdravljenje

Za beatifikaciju Kamila Coste de Beauregarda, postulacija kauze predala je Dikasteriju za kauze svetaca na ispitivanje navodno čudo pripisano njegovu zagovoru: ozdravljenje djeteta koje je patilo od teške traume oka.

Dana 26. rujna 1910., dok se dječak René u dobi od jedanaest godina vraćao u sirotište Le Bocage nakon šetnje s prijateljima i jednom redovnicom, pogođen je u desno oko čičkom koji mu je dobacio prijatelj te je započela upala oka.

Dana 1. listopada 1910. oftalmolog je utvrdio ozbiljno stanje. Nakon sljedećih tjedan dana terapije situacija se nastavila pogoršavati.

Budući da su upalne pojave potrajale, liječnik specijalist je utvrdio da je „oko sada izgubljeno“ .

Redovnica je 20. listopada 1910. započela je devetnicu Kamilu Costi de Beauregard. Cijela župna zajednica, djeca iz sirotišta i nekoliko svećenika pridružili su se molitvama.

Situacija se dodatno pogoršala 26. listopada. Nato je 27. listopada redovnica uzela rupčić, njime dodirnula predmete koji su pripadali Kamilu i stavila ga je Renéu na oko preko zavoja. Nakon nekoliko sati dječakov vid počeo se poboljšavati.

Devetog dana devetnice, 28. listopada, oko je bilo suho i čisto, potpuno izliječeno.

Papa Lav XIV. na dan mise ustoličenja na Trgu sv. Petra / Foto: YARA NARDI/REUTERS

Prva beatifikacija u pontifikatu novog pape

Na proslavi beatifikacije, nuncij Celestino Migliore, koji je predslavio svetu misu u ime pape Lava XIV., poručio je:

„Kamilo nam pokazuje da je svetost dostupna svima, da se sastoji u tome da dopustimo Bogu da djeluje u nama i kroz nas.“

Prelat je podsjetio da čudesnim ozdravljenjem djeteta koje je bilo na rubu gubitka vida, novi blaženik ukazuje na „hitnost pružanja vizije budućnosti i nade mladima , pod uvjetom da se brinemo o njima gledajući ih Isusovim očima“, prenosi Vatican News.

Do kraja svibnja planirane su beatifikacije Stanislava Streicha (24. svibnja) i s. Marije Kristofore Klomfass zajedno s 14 mučenica (31. svibnja).

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja