Sveti Valentin kršćanski je mučenik iz 3. stoljeća kojemu je odrubljena glava zbog vjere u Krista, a postao je zaštitnik zaljubljenih. Njegova lubanja čuva se u crkvi Svete Marije u Rimu.
U većini trgovina u tjednima koji prethode Valentinovu vjerojatno ćete pronaći mnoštvo ružičasto-crvenih čestitki, čokolade i ukrasi u obliku srca. Daleko je to od pravog svetog Valentina, ranokršćanskog mučenika koji je zbog svoje vjere bio pretučen i zatočen, a zatim mu je odrubljena glava.
Kako je svetac s tako jezivom smrću povezan s blagdanom ljubavi, čokoladama i srcima?
Sv. Valentin bio je rimski svećenik i liječnik kojeg je car Klaudije dao pogubiti u Rimu oko 270. godine. Ubijen je 14. veljače, a prema većini izvještaja pretučen je, a zatim mu je odrubljena glava nakon određenog vremena zatočeništva, prenosi CNA.
Sveti Valentin bio je jedan od prvih kršćanskih mučenika kada je u Rimskom Carstvu počeo opći progon kršćana.
Lokalna pobožnost prema njemu se proširila, a papa Julije I. dao je sagraditi baziliku posvećenu svecu blizu Rima, iznad Valentinova groba. Njegova se lubanja danas čuva u bazilici Svete Marije u Rimu i na njegov je blagdan ukrašena vijencem od svijeća.
Razmjena čestitki
Neke tradicije Valentinova mogu se povezati sa životom svetog Valentina, kao što je razmjena čestitki.
Prema jednom izvještaju, Valentin se sprijateljio s tamničarevom kćerkom, a kad je umro, ostavio joj je poruku s natpisom: Od tvog Valentina. Prema drugim tumačenjima, razmjena čestitki na Valentinovo podsjeća na to kako je sveti Valentin slao poruke braći kršćanima iz zatvora.
Druga priča glasi da je car Klaudije zapravo zabranio brak među vojnicima. Smatrao je da kad bi vojnici bili oženjeni, bili bi manje posvećeni vojsci, a trebala mu je što jača vojska. Dakle, postojala je legenda da je Valentin zapravo u tajnosti dopustio vojnicima da se ožene i predslavio vjenčanja u tajnosti.