Budi dio naše mreže

Sveta krunica moćno je oružje. Upotrijebi ga s pouzdanjem i čudit ćeš se uspjehu. 

/ im

„Dragi mladi, naučite moliti jednostavnom i učinkovitom molitvom svete krunice. Dragi bolesnici, neka vam Blažena Djevica bude potpora u kušnjama i patnjama.” Papa Franjo, Opća audijencija 3. svibnja 2017.

„Krunica je molitva koja uvijek prati život, to je također molitva jednostavnih i svetih… to je molitva moga srca.” Papa Franjo, uvod u knjigu Krunica. Molitva srca, iz izdanja Shalom.

1. Što je krunica?

Krunica je tradicionalna katolička molitva koja nastoji slaviti Djevicu. U početku se sastojala od petnaest “otajstava” koja su podsjećala na trenutke (radosne, bolne i slavne) u životu Isusa i Marije. Godine 2002. sveti Ivan Pavao II. dodao je otajstva svjetla koja nam omogućuju razmišljanje o Isusovu javnom životu.

Predmet napravljen od perli koji se koristi za recitiranje ove molitve također se naziva “krunica”.

„Svi će me naraštaji zvati blaženom”, naviješta Djevica u Magnificatu. Naime, Sveta Djevica se od najstarijih vremena časti naslovom „Majka Božja”, pod čijom se zaštitom vjerni molitelji zaklanjaju u svim svojim opasnostima i potrebama. Marijin kult nalazi svoj izraz u liturgijskim svetkovinama posvećenim Majci Božjoj i u marijanskoj molitvi, kao što je sveta krunica, koja je po riječima Pavla VI. „sinteza cijelog Evanđelja”. Odnosno, krunica je molitva koja konkretizira to posebno štovanje koje Djevica prima u Crkvi. (Usp. Katekizam Katoličke Crkve, 971)

Razmatraj sa svetim Josemarijom

Pogledajte jednu od najdublje ukorijenjenih pobožnosti među kršćanima, molitvu svete Krunice. Crkva nas potiče na razmatranje otajstava: kako bi se zadivljujući Gospodinov primjer, u njegovoj tridesetogodišnjoj tami, urezao u naše glave i u našu maštu, s radošću, boli i slavom svete Marije, njegove tri godine propovijedanja, njegova sramotna muka i njegovo slavno uskrsnuće. Prijatelji Božji, 299

Krunica se ne moli samo usnama mrmljajući Zdravomarije jednu za drugom. To je verglanje pobožnjakinja i bogomoljaca. – Za jednoga kršćanina, usmena molitva treba biti ukorijenjena u srcu na način da se, dok se recitira Krunica, misao može uključiti u razmatranje pojedinog otajstva. Brazda, 477

Sveta Marija je – tako je zove Crkva – Kraljica mira. Stoga kada ti se duša, obiteljska i profesionalna okolina, suživot u društvu ili među narodima uznemire, ne prestani je dozivati: “Regina pacis, ora pro nobis!” – Kraljice mira, moli za nas! Jesi li to pokušao barem kad gubiš vedrinu?… – Začudit ćeš se nad neposrednom uspješnošću tog zaziva. Brazda, 874

Sveta Krunica. – Radosti,žalosti i slava iz života Djevice savijaju vijenac hvale, koje neprestano ponavljaju Anđeli i Sveti na Nebesima…, kao i oni koji ljube našu Majku ovdje na zemlji.

– Svakodnevno obavi ovu svetu pobožnost. Širi je dalje. Kovačnica, 621

2. Kako i kada je nastala ta pobožnost?

Podrijetlo krunice datira iz rođenja molitve Zdravo Marijo u 9. stoljeću, kao molitva u čast Marije, Majke Božje. Čini se da krunica potječe iz reda svetog Benedikta, a proširila se djelovanjem dominikanaca.

Od DA danog po vjeri u Navještenju, i održanog bez oklijevanja podno križa, Marijino majčinstvo se od tada proširilo na braću i sestre njezina Sina. Iz te jedinstvene Marijine suradnje s djelovanjem Duha Svetoga, Crkva je razvila molitvu svetoj Majci Božjoj, usredotočujući je na Kristovu osobu koja se očitovala u svojim otajstvima. U bezbrojnim pjesmama i antifonama koje izražavaju ovu molitvu, obično se izmjenjuju dva stavka: jedan uzdiže Gospodina zbog čuda koja je učinio u svojoj poniznoj službenici, a preko nje, u svim ljudskim bićima; drugi povjerava Isusovoj Majci prošnje i hvale djece Božje, budući da ona sada poznaje ljudskost koju je u njoj zavjetovao Sin Božji.

Ovaj dvostruki stavak molitve Mariji našao je povlašteni izraz u molitvi Zdravo Marijo:

„Zdravo, Marijo (Raduj se, Marijo).” Pozdrav anđela Gabrijela otvara molitvu Zdravo Marijo. Sam Bog po svom anđelu pozdravlja Mariju. Naša molitva usuđuje sabrati pozdrav Mariji s pogledom koji je Bog stavio na svoju poniznu službenicu i radovati se radošću koju Bog nalazi u njoj.

„Milosti puna, Gospodin s tobom”: dvije riječi anđeoskog pozdrava pojašnjavaju jedna drugu. Marija je milosti puna jer je Gospodin s njom. Milost kojom je ispunjen je prisutnost Onoga koji je izvor svih milosti.

„Blagoslovljena ti među svim ženama i blagoslovljen plod utrobe tvoje, Isus.” Nakon anđeoskog pozdrava, slijedi Elizabetin pozdrav. Elizabeta je prva u dugom nizu naraštaja koji Mariju nazivaju blaženom: „Blago onoj koja povjerova…”. Marija je „blažena […] među svim ženama” jer je povjerovala u ispunjenje riječi Gospodnje.

„Sveta Marijo, Majko Božja, moli za nas…”. S Elizabetom se čudimo i govorimo: „Kako to da meni dolazi majka Gospodina mojega?” Budući da nam daje Isusa svoga sina, Marija je Majka Božja i naša Majka; možemo joj povjeriti svu svoju brigu i molbe. Povjeravajući se njezinoj molitvi, zajedno s njom prepuštamo se volji Božjoj: „Budi volja tvoja.”

„Moli za nas grešnike, sada i na času naše smrti.” Moleći Mariju da moli za nas, prepoznajemo se kao grešnici i obraćamo se „Majci milosrđa” i Presvetome. Stavljamo se u njihove ruke „sada“, u današnjem životu. I naše se povjerenje širi kako bismo joj od sada predali „čas naše smrti.” Neka ona bude prisutna u tom času, kao što je bila pri smrti svoga Sina na križu, i neka nas dočeka kao naša Majka u času našeg putovanja da nas odvede svome Sinu, Isusu, u raj.

Usp. Katekizam Katoličke Crkve, br. 2674-2677

Razmatraj sa svetim Josemarijom

Gaji živu pobožnost prema našoj Majci. Ona zna odgovarati s nježnošću na počasti koje joj upravljamo. Osim toga, ako svaki dan s duhom vjere i ljubavi moliš Svetu Krunicu, Gospa će te brižno povesti jako daleko putem do svoga Sina. Brazda, 691

Žalostan način nemoljenja Krunice: ostaviti je za posljednji sat u danu. Kada se sprema na počinak, moli se u najboljem slučaju loše i bez razmatranja otajstava. Tako se teško izbjegne rutina koja guši pravu pobožnost, jedinu pobožnost. Brazda, 476

Gledaj: za našu Svetu Majku Mariju nikada ne prestajemo biti maleni, jer nam Ona ​​otvara put u Kraljevstvo nebesko, koje će se dati onima koji postanu djeca. Nikada se ne smijemo udaljiti od Gospe. Kako ćemo je počastiti? Postupajući s njom, razgovarajući s njom, izražavajući svoju naklonost, razmišljajući u našim srcima o prizorima njezina života na zemlji, govoreći joj o našim borbama, našim uspjesima i našim neuspjesima.

Tako otkrivamo — kao da ih prvi put izgovaramo — značenje marijanskih molitava koje se oduvijek mole u Crkvi. Što su Zdravo Marijo i Anđeo Gospodnji ako ne blistave pohvale božanskog majčinstva? A u svetoj krunici – toj divnoj pobožnosti, koju se neću umoriti savjetovati svim kršćanima – kroz naše glave i srca prolaze otajstva Marijina divljenja vrijednog ponašanja, koja su ista temeljna otajstva vjere. Prijatelji Božji, 290

3. Kako se krunica moli?

Krunica počinje znakom križa. Nakon toga se najavljuje svako od pet otajstava o kojima se razmišlja tog dana.

Ponedjeljkom i subotom razmatraju se radosna otajstva; utorkom i petkom, žalosna; četvrtkom, otajstva svjetla; a srijedom i nedjeljom slavna.

Svako otajstvo sastoji se od Oče naš, deset Zdravomarija i Slava Ocu. Kad se izmoli pet otajstava, mole se Gospine litanije, molitve hvale našoj Majci.

U skladu s tradicijama različitih mjesta, ovoj osnovnoj strukturi za moljenje krunice dodaju se neki zazivi i molitve koje izražavaju bogatstvo pučke pobožnosti.

Razmatraj sa svetim Josemarijom

“Bezgrešna Djevice, znam dobro da sam bijedni siromah koji ne čini drugo nego svaki dan uvećava broj svojih grijeha… ” Tako, rekao si mi nekidan, razgovaraš s našom Majkom. I savjetovao sam ti sa sigurnošću da moliš Svetu Krunicu: Blažena monotonija Zdravomarija koja pročišćuje monotoniju tvojih grijeha! Brazda, 475

Ostavljaš uvijek Krunicu za poslije i na koncu je propustiš jer si pospan. – Ako nemaš drugog vremena, moli je putom, da nitko ne primijeti. Štoviše, pomoći će ti da budeš u Božjoj prisutnosti. Brazda, 478

Koliko bi nadnaravnih kreposti izraslo u nama kad bismo uspjeli istinski postupati s Marijom, koja je Naša Majka! Neka nam ne smeta ponavljati joj tijekom dana – srcem, bez potrebe za riječima – male molitve, zazive. Kršćanska je pobožnost sakupila mnoge od ovih sjajnih pohvala u litanijama koje prate svetu krunicu. Ali svatko ih slobodno može povećati, upućujući joj nove hvale, govoreći joj ono što se – iz svete skromnosti koju Ona razumije i odobrava – ne bismo usudili izgovoriti naglas. Prijatelji Božji, 293

4. Zašto je preporučljivo moliti krunicu?

Gospina krunica je molitva koju savjetuje Učiteljstvo Katoličke Crkve. U sabranosti svojih elemenata u sebi nosi dubinu cijele evanđeoske poruke za koju se može reći da je sažetak. Nadalje, sama Djevica Marija, kada se ukazala na Zemlji, potaknula nas je na molitvu ove molitve. Dana 13. svibnja 1917., u svom prvom ukazanju u Fatimi, Marija je rekla: „Molite krunicu svaki dan da postignete mir u svijetu i kraj rata”, a u svom posljednjem ukazanju na tom mjestu Majka Božja predstavljena je kao „Gospa od Ružarija.”

Crkva vjeruje da Presveta Majka Božja nastavlja na Nebu vršiti svoju majčinsku službu, pa je prirodno da kršćani idu k Njoj da traže svoje potrebe i da joj povjeravaju svoje brige.

Brojni su pape pripisali veliku važnost ovoj molitvi: Ivan Pavao II. napisao je 16. listopada 2002. pismo Rosarium Virginis Mariae, kojim je pozvao na Godinu krunice i osvrnuo se na ljepotu ove molitve koja pomaže „promatrati Krista s Marijom”.

Razmatraj sa svetim Josemarijom

Sveta krunica moćno je oružje. Upotrijebi ga s pouzdanjem i čudit ćeš se uspjehu. Put, 558

Krunica je veoma uspješna za one koji kao oružje primjenjuju razum i učenje. Budući da ta prividna monotonija, kojom djeca mole svoju Majku, u zazivanju Gospe uništava svaki zametak taštine i oholosti. Brazda, 474

Savjetujem vam – da zaključim – da, ako to još niste učinili, doživite posebno iskustvo Marijine majčinske ljubavi. Nije dovoljno znati da je Ona Majka, promatrati ju na ovaj način, govoriti o njoj na ovaj način. Ona je tvoja Majka, a ti si njezin sin; voli te kao da si joj jedino dijete na ovom svijetu. Ponašajte se prema njoj: recite joj sve što vam se događa, poštujte je, volite je. Nitko to neće učiniti umjesto vas, kao ni vi sami ako to ne učinite.

Uvjeravam vas da ćete, ako krenete ovim putem, odmah pronaći svu Kristovu ljubav: i naći ćete se uronjeni u taj neizreciv život Boga Oca, Boga Sina i Boga Duha Svetoga. Izvući ćete snagu da potpuno ispunite Božju Volju, bit ćete ispunjeni željom da služite svim ljudima. Bit ćete kršćanin o kakvom ponekad sanjate: pun djela milosrđa i pravde, sretan i jak, s razumijevanjem za druge i zahtjevan za sebe.

To je, i ništa drugo, ćud naše vjere. Idemo k Svetoj Mariji, a ona će nas pratiti čvrstim i postojanim hodom. Prijatelji Božji, 293

Izvor: Opus Dei

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Slušajte HKR

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja