Više od 150 dječjih života spašenih od pobačaja, tisuće žena i obitelji spašenih od pobačaja i deseci tisuća sati provedenih u molitvenim bdijenjima samo su neki od rezultata desetogodišnjeg djelovanja udruge "Hrvatska za Život", koju je u Aktualnom HKR-a 1. veljače predstavio predsjednik Udruge Ante Čaljkušić.
Kako je rekao, ono što je najvažnije i najvrijednije u ovih deset godina su spašeni ljudski životi. “To spominjem kao radosni podatak jer to je novih 150 svjetova, pogotovo kad na svijet dođu njihova djeca i djeca njihove djece. To je, dakle, toliko razreda spašene djece i ta nas činjenica jako raduje i motivira da idemo dalje.”
U ovih 10 godina se u nekoliko hrvatskih bolnica broj pobačaja, u vrijeme našega bdijenja, smanjio za više od 20, sve do 50 posto.
“Primjerice, u jednoj zagrebačkoj bolnici se cijeli odjel pozvao na priziv savjesti, odnosno određen broj ginekologa i medicinskih sestara rekao je da više ne žele raditi kirurške pobačaje. Tu su odluku donijeli ničim izazvani, osim molitvom i prisutnošću molitelja. Baš danas je stigla vijest iz Državnog zavoda za statistiku o nikad manjem broju rođene djece u Hrvatskoj. Da nema udruga za život u Hrvatskoj, bilo u Crkvi, bilo u civilnom društvu, sigurno bi bio puno veći broj pobačaja i još manji broj rođene djece.”
Uzrok pobačaja je najčešće strah
Kako je rekao Čaljkušić, “desetogodišnje iskustvo pokazuje da je najčešći uzrok pobačaja strah za budućnost djeteta, majke ili obitelji. Udruga je tu da konkretno stane uz tu majku ili tu obitelj, da im pokaže da nisu sami i da će im pomoći stati na noge. Kada smo otvarali prvi Centar za život u gradu Zagrebu, on je obuhvaćao ne samo trudnice u teškoj nevolji, muci ili prisili da pobace svoje dijete, već je taj bio namijenjen i roditeljima koji nisu mogli imati vlastito dijete. Njima smo pomogli da na znanstvenim činjenicama preispitaju svoj problem i, u skladu s naukom Katoličke crkve, dobiju biološku djecu, a Centar za život služi i onima koji nose rane pobačaja. Širom Hrvatske sada imamo već šest Centara za život i, kao udruga, smo stvarno uspjeli obuhvatiti sve te skupine i biti tu za njih.”
“Naš tim za trudnice se i zove ‘Nisi sama’, jer se trudnice najčešće osjećaju same, ostavljene i izgubljene. Znamo da više od 50 posto pobačaja, neki u mojoj udruzi kažu i 90 posto pobačaja, ne bi dogodilo da je otac djeteta prihvatio odgovornost i, kao muškarac i otac, stao uz svoje dijete i majku svoga djeteta”, naglasio je Čaljkušić.
Na Pepelnicu počinje nova inicijativa “40 dana za život”
“Je li dijete krivo za naše gluposti ili što je začeto na ovaj ili onaj način? Dijete ništa nije krivo, ali podnosi smrtnu kaznu za grijehe i neodgovornost roditelja. Uspjeli smo djelovanje približiti ljudima, posebno u našoj Crkvi, koliko je važno snositi odgovornost za posljedice svojih djela. Točnije, ova posljedica i nije kazna, već nova prilika da s tim djetetom počneš živjeti na nov način i to dijete bude radosno i sretno, jer ima na to pravo”, poručio je Čaljkušić.
S početkom korizme, na samo Valentinovo, u 38 hrvatskih gradova počinje nova korizmena molitvena inicijativa 40 dana za život.
Čaljkušić je na kraju najavio i Večer dobročinitelja udruge “Hrvatska za Život”, 7. veljače u 20 sati, gdje će se moći čuti različita svjedočanstva i plodovi djelovanja Udruge u zadnjih deset godina. Uz pomoć trudnicama, trenutno brinu o 44 obitelji, zato pozivaju sve koji koji to žele i mogu, da jednoj obitelji ili trudnici budu kumovi kroz ovu desetu godinu djelovanja. Više o Večeri dobročinitelja možete saznati na linku.