Ovisno u kojem ste dijelu zemaljske kugle razlikovao bi se vjerojatno i popis tri najteža zanimanja na svijetu. Svakako tu bi spadao posao vatrogasca, rudara, majke, bolničkog osoblja, ribara, pilota, vozača, vojnika, drvosječe i građevinskog radnika u visokogradnji. Vi, poštovani čitatelj Hrvatske katoličke mreže, slobodno odaberite ili pridodajte nešto svoje tom popisu, a mi uključujemo još jedno najteže zanimanje na svijetu.
Na društvenim mrežama počela se, naime, širiti vrlo argumentirana objava kako je jedno od četiri najtežih zanimanja na svijetu – kako oni pišu najteže ‘struke’ – služba i to katoličkog svećenika.
Autor teksta je nepoznat, anoniman, ali iznosi svoje razloge ‘zašto je svećeničko poslanje u Katoličkoj crkvi jedno od najtežih na svijetu’, a mi ih na portalu HKM-a dijelimo sa zainteresiranima s druge strane našeg redakcijskog računala.
Evo, dakle, odgovora zašto se svećenikov ‘posao’ svrstava među četiri najteže ‘struke’ na svijetu:
To je zato što katolički svećenik mora biti u isto vrijeme (i nabraja se u dugom nizu):
propovjednik, primjer, savjetnik, bivši, planer, ministar, vizionar, direktor, mentor, prijatelj, dadilja, pomiritelj, bračni savjetnik, savjetnik za mlade, lider trener, učitelj Biblije, psiholog, posrednik itd.
No, to nije sve, katolički svećenik – nastavlja se u objavi – također mora biti:
crkveni portir, korporativni administrator, inženjer, zidar, promotor događaja, posrednik između dviju frakcija u sukobu, posrednik između Boga i čovjeka, a prvi stigne i posljednji odlazi.
Jednako tako tu su i stalne kritike prema njemu jer prigovori upućeni katoličkom svećeniku znaju biti, primjerice, da me misa ne ispunjava, propovijed je predugačka, samo misli na novac, to beskrajno prikupljanje sredstava i kao jedna od najtežih stvari u životu katoličkog svećenika jest spoznaja da će ih ‘izdati ljudi za koje život daju’.
Ima toga još u nizu argumentacije u korist jedne od četiri najteže ‘struke’ na svijetu:
Katolički svećenik je obično najusamljenija osoba u zajednici iako se vidi da je uvijek okružen ljudima, ali rijetko kad ljudima koji su zainteresirani za njegove probleme, potrebe u životu, a kamoli tek zahtjeve koje župne zajednice postavljaju prema njemu.
U tekstu se, stoga, u zaključku poziva:
Ako imate katoličkog svećenika ili više njih za prijatelje, pazite ih, štitite ih, molite za njih, shvatite njihovu viziju, podržite ih, ali iznad svega volite.
Ne zaboravite svetopisamsko obećanje ‘dat ću vam pastire po srcu svome, koji će vas hraniti znanjem i inteligencijom’ (Jer 3,15), kao i da pazite na njih jer ‘oni osobno bdiju nad vašim dušama, jer će za njih odgovarati’. (Heb 13,17).
Ovu objavu preuzela je i facebook stranica ‘Duhovni poziv’ koju uređuju braća kapucini, kao i istoimenu mrežnu stranicu, gdje se mogu pronaći isto tako drugi vrijedni i poticajni sadržaji.
Ali i kontakt ukoliko imate potrebu, poticaj i želju iskreno i otvoreno progovoriti dublje o svome životnome pozivu – jer, ne zaboravite, katolički svećenici su i zbog toga svoj poziv primili.