Mnogi ljudi danas (ne)rado ostavljaju svoje domove, sele se; neki putuju turistički, a drugi pak napuštaju vlastiti zavičaj u potrazi za boljim životom. Migracije su postale čovjekova svakodnevica. No, zar svi u suštini nismo migranti? Zar svi ne tražimo ugodnije i ljepše mjesto za život? Uostalom, gdje je, čovječe, tvoj zavičaj? Gdje je tvoj dom? Gdje se zbilja osjećaš kao kod kuće? Mnogi se nikako ne mogu smiriti živeći dugoročno na jednom mjestu.
Kršćanin može živjeti daleko od rodnog kraja, ali ako sa sobom ponese Bibliju i ako ju bude svakodnevno čitao, vječno će imati svoj dom. Tko nosi sa sobom Bibliju, nikad neće ostati bez zavičaja.
Paul Tillich, njemačko-američki teolog i filozof, jednom je slikovito kazao kako čovjek vječno traži svoj dom, svoj raj iz kojeg je izgnan. Ali dom ne predstavlja samo mjesto stanovanja, svoj dom čovjek može pronaći i u drugim ljudima, u svojoj obitelji ili prijateljima, a njegov dom može svakako biti i knjiga. Zar Biblija nije tvoj dom? Heinrich Heine Bibliju je nazvao „nosivom domovinom“. Gdje god da su bili, pa i u izgnanstvu i bez domovine, Židovima je domovina bila Biblija. To je ujedno i prva domovina svakog kršćanina jer u njoj osluškujemo Božju Riječ. Bog nam kroz nju već stoljećima neprestano govori. Čitajući Bibliju, zbilja imamo zavičaj. Kršćanin može živjeti daleko od rodnog kraja, ali ako sa sobom ponese Bibliju i ako ju bude svakodnevno čitao, vječno će imati svoj dom. Tko nosi sa sobom Bibliju, nikad neće ostati bez zavičaja. Zato uvijek uz sebe nosi Bibliju i gdje god se nalazio i ma koliko usamljen bio, imat ćeš dom i nigdje se nećeš osjećati strancem. Biblija je tvoja „nosiva“ domovina.
Autor fra Goran Azinović za svećenika Hercegovačke franjevačke provincije zaređen je 2014. godine. Autor je 14 nadahnutih knjiga, kolumnist je katoličkog mjesečnika “Naša ognjišta”, a pisao je i za druge katoličke časopise. Trenutačno živi i djeluje kao župni vikar u župi Krista Kralja u Čitluku (BiH).