U HKR-ovoj emisiji "Bolna točka" u ponedjeljak, 14. prosinca, gostovala je klinička psihologinja i predsjednica Hrvatske psihološke komore Andreja Bogdan. Jedna je od nekoliko psihologa koji su dostupni zdravstvenim djelatnicima putem telefona kao psihološka pomoć u uvjetima COVID-19. Naime, Hrvatska psihološka komora sa svojim stručnjacima stavila se na raspolaganje zdravstvenim djelatnicima 24 sata dnevno koju mogu zvati brojeve: 091/939-5944 i 091/941-5114.
Punih 10 mjeseci zdravstveni djelatnici su izloženi stresu i višestrukoj odgovornosti: od spašavanja života pacijenata s teškim simptomima do sprječavanja širenja koronavirusa. Sve je više i iznenadnih smrti s kojima se suočavaju. Prema riječima Andreje Bogdan, prema sadašnjim saznanjima postoje određeno opterećenje s kojim se zdravstveni djelatnici nose na najbolji mogući način.
“Naravno da je dugotrajnost ove zdravstvene krize i opterećenost kojoj su izloženi zdravstveni djelatnici počela negdje pokazivati svoje posljedice. Naime, pokazuje se da je zbog dugotrajnosti ove krize potrebno pružati im psihološku podršku i dodatno ih ohrabriti u svakodnevnim zadacima koje obavljaju. Stoga je Hrvatska psihološka komora 4. prosinca otvorila dvije telefonske linije za pružanje psihološke pomoći i mogu reći da se dosad javilo dosta zdravstvenih djelatnika koji traže psihološku pomoć”, istaknula je Bogdan.
Kako je objasnila naša sugovornica, uz dodatno opterećenje na poslu zdravstveni djelatnici imaju i vlastite probleme koji se pojavljuju u njihovim životima.
“Poručujemo svima, građanima i zdravstvenim djelatnicima, već mjesecima da je važno očuvati psihološko zdravlje. Prije svega trebamo se pitati kako smo u nekom danu bez obzira na obaveze koje su pred nama. Treba se uočiti kad počinjemo drugačije funkcionirati u svom okruženju te reagirati na to.”
Prema riječima Andreje Bogdan, najčešći problemi kod građana i zdravstvenih djelatnika je taj da se teško uspavljuju, da imaju problem s motivacijom za stvari koje su prije voljeli raditi te da imaju problema s učestalim glavoboljama ili probavnih problema.
“Rekla bih da se i građani i zdravstveni djelatnici sad već prilagođavaju izloženosti dugotrajnom stresu, a isto tako upozorila bih da se osvrnemo na to kako se u toj prilagodbi osjećamo. Ako osjetimo da smo emotivno nestabilniji, trebali bismo razmisliti o zvanju nekog psihološkog stručnjaka.
Javljaju nam se zdravstveni djelatnici različitih struka. Govore o svojim strahovima da bi se i oni mogli zaraziti, ali više se razgovori vode na temu da bi oni mogli prenijeti zarazu članovima svoje obitelji ili pacijentima s kojima mogu doći u kontakt. Vodimo razgovore o osjećajima kako bi se emotivno rasteretili.”
Psihologinja Andreja Bogdan poručila je kako je razgovor najveća pomoć svima u ovo vrijeme zdravstvene krize kako bi došlo do emotivnog rasterećenja.