O temi "Granice u odgoju – što umjesto batina" u "Oazi života", emisiji obiteljskih tema Radiopostaje Mir Međugorje govorila je prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, klinička psihologinja i psihoterapeutkinja.
Prikazala je četiri stupa roditeljstva: brigu, granice, uvažavanje i osnaživanje, donosi mrežna stranica Radija Mir Međugorje.
„Dijete se ne zrcali u zrcalu nego u majčinom licu. U njemu vidi radost, veselje, brigu za njega, da mu se veseli i prihvaća onakvim kakvo je.
I granice su ono što djeci treba. Granice ih umiruju, djeca se osjećaju voljeno unutar tih granica, zbrinuto, zaštićeno. Djetetu kojemu postavljamo granice pokazujemo da nam je stalo do njega. Dijete koje nema granice, koje sve ima, jednako je zanemareno kao i ono koje nema ništa. Ali te granice treba postaviti u ozračju ljubavi i prihvaćanja, nikako u ozračju nasilja, nikako ne batine“, rekla je prof. Buljan Flander.
Naglasila je kako se „svako dijete treba osjećati sigurno, voljeno, poštovano, vrijedno ljubavi, prihvaćeno“ i dodala: „Disciplina nije udaranje djeteta nego vodstvo kroz odgoj. Disciplina nije fizičko kažnjavanje, nije nasilje. Batine djecu uče strahu, u njima ostaje agresija, bol i patnja.“
Objasnila je kako „djeca nepoželjna ponašanja ne rade namjerno, nego istražuju okolinu i to moramo razumjeti. Nikako ih batinama nećemo naučiti da to ne rade. Ako npr. udarite dijete po guzi jer je istrčalo na ulicu, znate što će napraviti drugi put – istrčat će na ulicu, ali će držati ruke na guzi jer ne povezuje uzrok i posljedicu.“
Iznijela je i praktične naputke što učiniti u takvim situacijama, kako napraviti sigurnu okolinu, kako ih fizički preusmjeriti.
„Važno je djetetu dati posljedicu za neprihvatljiva ponašanja – ukinuti mu privilegije. A za poželjna ponašanja davati privilegije.“
Istaknuta psihologinja, autorica brojnih knjiga iz tog područja, potaknula je i na korištenje humora, obrnutu psihologiju, igru roditelja koja potiče na suradnju i dala druge praktične savjete te zaključila „Jako je bitno postavljati granice, ali ne u ozračju straha i batina“.
Cijelu emisiju poslušajte na YouTube kanalu.