Budi dio naše mreže

Današnja kultura često smatra kako briga o sebi je jednaka zadovoljstvu. No, je li baš tako?

/ ps

Ponekad smatramo kako “briga o sebi” uključuje dodatnu šalicu kave ili pak spontanu kupnju lijepe haljine u izlogu. Ponekad pokušavamo ugurati vrijeme za “brigu o sebi” iliti “self-care” tako da gledamo film dok paralelno radimo na računalu ili slušamo neku audio-knjigu dok čistimo. Međutim, nijedan od ovih primjera nije autentičan način brige o sebi samome, ističe Susanna Parent za Blessed is She.

Današnja kultura često izjednačava brigu o sebi sa zadovoljstvom. Svakako nas šalica kave ili nova haljina može razveseliti. No takve stvari ne predstavljaju kvalitetnu brigu o sebi – o svom tijelu, duhu i duši. I

Sv. Pavao od Križa nije koristio pojam “self-care”, ali je naglašavao: “Osvježite svoj um nevinom rekreacijom i potrebnim odmorom”, čak i ako je to samo jednostavna šetnja po vrtu.

Prava briga o sebi zahtjeva samodisciplinu te moramo otkriti kako zaista brinuti o sebi.

Odrediti prioritete

“Iako nisam sklona novogodišnjim odlukama”, svjedoči Susanna Parent, “primijetila sam kako čeznem za svim knjigama koje su mi po kući, a koje još nisam pročitala. Sinulo mi je kako bih mogla poslušati audio-knjige kako bi ih brže pročitala. Međutim, nisam bila mirna i ‘obnovljena’ nakon što sam stavila slušalice u uši i počela paralelno čistiti kuću”.

Kada mi je to ušlo u naviku, jedva sam čekala tih pola sata.

Stoga je Parent odlučila kako mora sama pronaći vrijeme kako bi mogla čitati i zaista uživati u tome. No, kako bi to ostvarila, morala je odrediti čitanje kao prioritet u svom životu. Odlučila je svakodnevno čitati pola sata, što je zahtijevalo samodisciplinu. “Morala sam zaustaviti pranje tanjura, sjesti umjesto vježbati. No kada mi je to ušlo u naviku, jedva sam čekala tih pola sata. Ubrzo sam završila knjigu na svom noćnom ormariću te sam počela čitati iduću. Voljela sam čitati, ali kada sam shvatila koliko brzo mogu čitati, još sam se više zaljubila”.

Kako ti brineš o sebi?

O sebi možemo brinuti na razne načine. Možda ono što vas opušta je dobar san, kupka ili čašica vina. Možda je to slušanje kvalitetne glazbe. Evo i još nekoliko aktivnosti koje možete isprobati kako biste osvježili svoju nutrinu.

Pisanje pisama ili dnevnika

Kada ste zadnji put nešto zapisali na papir? Danas nam to ne treba čak ni za popis za kupovinu. Međutim, postoji određeni terapeutski učinak kada pišemo rukom. Prema jednom istraživanju Sveučilišta u Kaliforniji, oni koji pišu dnevnik zahvalnosti čak imaju bolji san!

Kuhanje

I kuhanje je svojevrsno umijeće! Proces može biti zaista opuštajući, posebno kada pečemo kruh. Postoji jedno slatko zadovoljstvo kada gledamo male kuglice tijesta kako se pretvaraju u pecivo. Uz to, stres ublažuje i rad rukama poput probijanje i gnječenje tijesta.

Slikanje vodenim bojama

Finoća vodenih boja omogućuje pretvaranje običnog papira u remek djelo. Mnogi tvrde kako ih ova aktivnost opušta, a može se raditi u tišini ili slušajući glazbu.

Šetnja 

Tjelovježba potiče lučenje endorfina, što utječe i na naše stanje uma. “Iako nisam sklona hladnijim temperaturama, čim malo zatopli skupim hrabrost i izađem iz svog doma, jer znam da se isplati”, piše Parent. “Kćer i ja se toplo obučemo i prošećemo po našem kvartu. Svaki put kada se vratim sa šetnje osjećam se radosno i obnovljeno”.

Božja dobrota

Dolazak proljeća nam pruža novu priliku za promjenu životnog ritma. Možemo početi uključiti više kvalitetnog odmora. Dokolica nam omogućava vrijeme za divljenje, meditaciju i zahvalnost za sve stvoreno, za Božju dobrotu. Kako je rekao Josef Pieper, kada si dopustimo odmor i kontempliramo o ruži, djetetu koji se igra ili pak o božanstvenom misteriju, tada se zaista odmaramo i zaživimo.

 

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja