Budi dio naše mreže

Po prvi put u Hrvatskoj na mladoj risici, kojoj su uslijed manjkavog razvoja bili slomljeni očnjaci, izveden je zahvat čišćenja i ispune zubnih kanala te ojačanja i rekonstrukcije očnjaka. Nakon uspješnog oporavka vraćena je u svoje prirodno okruženje goranskih šuma na radost svih koji su mjesecima brinuli o njezinu oporavku.

/ Sonja Kuzmić

Prošlog studenog kraj Zagorja kod Ogulina pronađeno je izgladnjelo mladunče risa koje je, osim što je ostalo bez skrbi odrasle risice koja ju je okotila, imalo i slomljene očnjake što je dodatno umanjivalo njegove izglede za preživljavanje u prirodnom okruženju.

Nakon što je uočeno napušteno mladunče risa koje luta samo (nije uobičajeno da risovi prilaze naseljenim mjestima neovisno o starosnoj dobi, nap. a.), lokalno stanovništvo obavijestilo je Interventni tim za vuka i risa pri Ministarstvu zaštite okoliša i energetike. Lovci iz lovačkog društva “Srnjak” Zagorje u dogovoru s nadležnima pratili su njegovo kretanje. Uspješno ga lociravši, dojavili su lokaciju članu Interventnog tima Vedranu Slijepčeviću.

„Nakon lociranja i cjelodnevnog uspješnog hvatanja, jako izgladnjelo mladunče trebalo je žurnu pomoć ljudi. Pregledom je utvrđeno da je u pitanju ženka u dobi oko šest mjeseci, tjelesne težine šest kilograma“, ispričao je Vedran Slijepčević, član Interventnog tima za vuka i risa, pojasnivši i da su joj nadjenuli ime Martina s obzirom da se sve dogodilo na samo Martinje.

Kako bi joj povećali izglede za uspješno preživljavanje, ali i kako se ne bi navikla na blizinu ljudi, risica je odmah prebačena u posebnu nastambu u Nacionalnom parku Risnjak.

„Noć u kojoj je mala, iznemogla risica uhvaćena, bila je vrlo vlažna, hladna i vjetrovita. Dolazak zime značio je da joj uz sigurno skrovište treba osigurati i kvalitetnu hranu u dostatnim količinama. Nakon uspješnog zbrinjavanja i stalne danonoćne kvalitetne skrbi, risica je zahvaljivala na najbolji mogući način, oporavljala se intenzivno napredujući”, ispričao je Slijepčević.

U koordinaciji Ministarstva zaštite okoliša i energetike o risici su se nekoliko mjeseci brinuli djelatnici Nacionalnog parka Risnjak uz stručnu podršku djelatnika Zoološkog vrta grada Zagreba i stručnjaka za velike zvijeri.

Početkom veljače procijenjeno je da se dobro oporavljena mlada risica može vratiti u prirodu. Članovi Interventnog tima za vuka i risa i djelatnici zagrebačkog Zoološkog vrta, nakon što su je uspavali, detaljno su je pregledali kako bi bili posve sigurni u risičin uspješan povratak u njezino prirodno okruženje. Bili su itekako zadovoljni njezinim oporavkom, težila je 13 kilograma.

No tijekom pregleda je, na žalost svih prisutnih, uočeno da su risici gornji očnjaci slomljeni uslijed njihove nedovoljne čvrstoće. Pretpostavka je da je do loma došlo zbog gladovanja tijekom risičina intenzivnog rasta. Lom krhkih očnjaka predstavljao je razdjelnicu između života i smrti za mladu risicu s obzirom da je njima trebala loviti i komadati ulovljenu divljač, ili drugim riječima osiguravati si kvalitetnu hranu za svakodnevni rast i život u prirodi.

Stomatološki zahvat slomljenih očnjaka mlade risice / Foto: Vedran Slijepčević /

Odgoda puštanja risice u prirodu bila je neizbježna i logična odluka stručnog tima koji se nenadano našao pred novim i do tada nepoznatim izazovom. Danima su trajale konzultacije s vrsnim stručnjacima s područja veterinarske stomatologije iz Hrvatske i inozemstva kako bi se pronašao način da se risici pomogne. I pronađen je. Ženkica je dovezena u Kliniku za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te je nakon temeljitog stomatološkog pregleda i detaljnih dentalnih rendgenskih snimki osmišljen plan njezinog liječenja.

Po prvi je put u Hrvatskoj na risici izveden zahvat čišćenja i ispune zubnih kanala te ojačanja i rekonstrukcije očnjaka. Složeni zahvat trajao je gotovo deset sati, a iza njega je požrtvovano stajao kirurško-stomatološki tim u sastavu: Mirta Vučković, dr. med. vet. i Andro Stipetić, dr. dent. med. Potreban stomatološki materijal i instrumentarij te plan terapije osigurala je Ordinacija dentalne medicine Stipetić.

Nakon zahvata risica se brzo oporavila u svojoj nastambi te je prije tri tjedna puštena u prirodu. Zahvaljujući telemetrijskoj ogrlici istraživači kontinuirano prate njezino kretanje, prehranu i zdravlje. U prva tri tjedna slobode kretala se oko Nacionalnog parka Risnjak, hranivši se ostatcima uginulog jelena kojeg je pronašla. Zahvaljujući fotozamkama iz dana u dan prati se risičin napredak. Dobrog je zdravlja i uskoro će napuniti godinu dana starosti.

Prema posljednjim podacima s telemetrijske ogrlice za praćenje risica posljednjih dana boravi u Sloveniji o čemu su obaviješteni i slovenski istraživači risova s kojima hrvatski istraživači intezivno surađuju.

Zanimljiv je podatak da u Hrvatskoj živi između četrdeset i šezdeset risova i svaka je jedinka dragocjena s obzirom da se radi o zaštićenoj vrsti životinja na području Republike Hrvatske. Kako bi se ojačala risova populacija, u sklopu projekta LIFE Lynx doseljavaju se nove jedinke iz Slovačke i Rumunjske.

Ministarstvo zaštite okoliša i energetike zahvaljuje svima koji su sudjelovali u oporavku mlade risice. Tu se ubrajaju i oni koji su pomagali donacijom mesa divljači za njezinu prehranu. Oni su predsjednik Županijskog lovačkog saveza Primorsko-goranske županije dr. sc. Josip Malnar, lovnik Bruno Brovet iz lovišta Snježnik, lovci iz lovačkog društva “Golub” Sveta Jana kod Jastrebarskog te poduzetnik Tvrtko Mikulić iz Velike Gorice.

 

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja