Budi dio naše mreže

"Nacionalni park Paklenica prostire se skoro do Jadranskoga mora, od 20 metara nadmorske visine, pa sve do 1757 metara nadmorske visine s najvišim vrhom - Vaganskim vrhom koji je najviši vrh planine Velebit. Proglašena je već 1929. nacionalnim parkom, zbog zaštite najvećeg i najočuvanijeg šumskog kompleksa na području Dalmacije", istaknula je ravnateljica javne ustanove Nacionalni Park Paklenica, Natalija Andačić o posebnostima Paklenice.

/ HKM

Ravnateljica javne ustanove Nacionalni Park Paklenica, Natalija Andačić rekla je da naziv nacionalnog parka Paklenica dolazi od paklene smole koja se koristila za premazivanje brodova, a koja se dobivala zarezivanjem crnog bora po kojem je Paklenica poznata.

“Nacionalni park Paklenica prostire se skoro do Jadranskoga mora, od 20 metara nadmorske visine, pa sve do 1757 metara nadmorske visine s najvišim vrhom – Vaganskim vrhom koji je najviši vrh planine Velebit. Proglašena je već 1929. nacionalnim parkom, zbog zaštite najvećeg i najočuvanijeg šumskog kompleksa na području Dalmacije”, istaknula je Andačić o posebnostima Paklenice.

NP Paklenica / Foto: JU NP Paklenica

Geografski smještaj

NP Paklenica nalazi se na području Zadarske i Ličko-senjske županije, a prostire se na površini od 95 kilometara kvadratnih. Najprepoznatljivija prema kanjonima koji su okomito urezani u južne padine Velebita.

“Zadivljujući su kanjoni Velike i Male Paklenice. Najatraktivniji je dio stijene Anićev kuk koji privlače penjače iz cijeloga svijeta. Krški reljef prepoznatljiv je po speleološkim objektima kojih ima preko 115 na području parka. Najdublja jama duboka je 534 metra. Mnogi posjetitelji dolaze vidjeti i špilju Manita peć koja je uređena još 1937. godine”, istaknula je ravnateljica Parka.

Biljni i životinjski svijet

Do sada je zabilježeno više od 1000 biljnih vrsta u NP Paklenici, među kojima je čak 79 endemičnih vrsta. Pukotine stijena imaju specifične mikroklimatske uvjete koje su biljkama omogućile da prežive nepovoljno razdoblje. “Neke od tih biljaka su hrvatski zvončić, prozorski zvončići i okruglolisna pjesakrica. Po pitanju šuma, na području parka nalazi se sedam šumskih zajednica, a šumski okrug prostire se od 20 do 1750 metara nadmorske visine. Specifične su bukove šume koje je prepoznao i UNESCO te su 2017. uvrštene na njihov popis Svjetske baštine”, naglasila je Andačić.

Foto: JU NP Paklenica

Foto: JU NP Paklenica

Veliki je broj endemskih vrsta, a posebno beskralježnjaka. “Zabilježene su čak 84 vrste dnevnih leptira, a posebno se ističe apolonski leptir. U visoko planinskom dijelu mnogo je vodozemaca i gmazova od kojih je 11 vrsta zmija. Dvije su zmije otrovnice – planinski žutokrug i poskok. Posebnu vrijednost daju rijetke vrste ptica grabljivica suri orao, orao zmijar, jastreb i sivi sokol”, istaknula je ravnateljica nacionalnog parka.

Foto: JU NP Paklenica

Foto: JU NP Paklenica

Foto: JU NP Paklenica

Na području parka prisutan je i veliki broj divokoza koje posjetitelji parka često mogu vidjeti, a ovdje obitava i nekoliko zvijeri među kojima se ističu smeđi medvjed, ris i vuk koje je teško susresti u prirodi jer bježe od buke. “Kako bi se poboljšala domaća populacija risova, došao nam je ris Alojzije iz Rumunjske koji je pušten u parku i na stranici parka se može pratiti gdje se kreće zahvaljujući ogrlici koju nosi”, ističe Andačić.

Foto: JU NP Paklenica

Atrakcije Paklenice

Najpoznatija je po penjanju jer dolazi velik broj penjača iz cijelog svijeta. Ukupno je 500 uređenih smjerova za penjanje u kanjonu Velike Paklenice. “Kod nas je, za razliku od drugih zaštićenih područja, specifično što posjetitelji dolaze više puta godišnje kako bi se rekreirali i uživali u prirodi”, naglasila je ravnateljica i dodala da je uz špilju Manita peć, Paklenica specifična po posjetiteljskom centru koji je uređen u kanjonu Velike Paklenice u podzemnim tunelima. “U sklopu centra nalazi se i multifunkcionalna dvorana s umjetnom stijenom za penjače početnike”, kazala je.

Foto: JU NP Paklenica

Među 500 penjačkih smjerova nalaze se i oni koji su prialgođeni djeci, ali i oni teži penjački smjerovi namijenjeni iskusnim penjačima. “Planinarenje se popularizira kroz Međunarodni susret penjača koji se tradicionalno u Paklenici održava već 22 godine. U sklopu susreta organizira se natjecanje u penjanju Big Wall Speed Climbing u kojemu se iskusnim penjači penju vrlo zahtjevnim smjerovima do 160 metara”, kazala je Andračić i dodala da se u Paklenici organizira i pokazno penjanje za one koji nemaju iskustva, a žele ga steći.

Trenutno su u tijeku projekti koji će u 2022. godini donijeti mnogo novih atrakcija za posjetitelje, a među njima bit će i svjetlosni tunel te dvorana u kojoj će se posjetitelji moći educirati o prirodnim ljepotama Paklenice i Velebita.

Cijelu emisiju Zeleni biseri Hrvatske i razgovor s ravnateljicom Javne ustanove “Nacionalni park Paklenica” Natalijom Andačić poslušajte ovdje:

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja