U emisiji Zdravi tanjur govorilo se o adekvatnoj prehrani i hidratizaciji tijekom ljetnih dana.
Aromatizirane vode iz kućne radinosti
Voda je najbolje sredstvo hidracije. U slučaju da želite obogatiti njen okus možete joj dodati različito voće poput ploški naranče, limuna, borovnice ili jagode. U ovom slučaju preporuka je koristiti voće s oznakom „bio“ kako biste bili sigurni da ostaci pesticida neće prijeći u vaš napitak. U slučaju da vam takvo voće nije dostupno možete se poslužiti trikom namakanja u sodi bikarboni te potom dobro isprati pod mlazom vode. Menta i matičnjak su odlični začini koje također možete dodati kako biste dodatno oplemenili okus. Napitak je prije posluživanja potrebno dobro ohladiti kroz 2 do 3 sata u hladnjaku. Tijekom jednog dana možete nadodavati vodu u voće i začine. Također, ovo je dobar izbor za ljetna druženja i roštilje jer se napitak može pripremiti u većim količinama te spremiti u spremnike koji na sebi imaju malu slavinu za točenje. Osim hidracije, aromatizirana voda pruža i dodatan izvor antiooksidansa.
Voće – spremno u hladnjaku
Voće je odličan način hidracije organizma, a poseban je užitak kad je oprano i spremno za konzumaciju nakon što je nekoliko sati odstajalo u hladnjaku. Grožđe, breskve, marelice, nekatarine i smokve dobro operite, osušite, a potom ih odložite u hladnjak. Lubenicu i dinju je također korisno narezati i spremiti u posebnu poklopljenu posudu. Tako će i djeca biti motiviranija konzumirati voće jer se ne moraju „mučiti“ s rezanjem. Voćne salate su odličan izbor kao desert nakon obiteljskog ručka. Želite li se posebno potruditi predlažemo vam da polovinu lubenice iskoristite kao posudu za voćnu salatu. Lubenicu prepolovite, a središnji dio odrežite na kockice. Izvadite dio kockica sa strane te potom u izdubljenu polovicu dodajte drugo sjeckano voće po želji. Svakako vodite računa da je to sezonsko voće. Sve zajedno pospite s nekoliko kapi limunovog soka kako biste spriječili oksidaciju (odnosno tamnjenje) te listiće mente. Pripremljenu voćnu salatu ohladite kroz tri sata u hladnjaku. Prilikom serviranja vjerujem da će djelovati efektno te pobuditi motivaciju kod djece za konzumacijom.
Ledeni čaj bez šećera
Na tržištu postoji različiti izbor ledenih čajeva, ali oni su koncentrirani izvor šećera i različitih aroma. Predlažemo vam da sami pokušate napraviti svoj ledenih čaj. Tri vrećice čaja od matičnjaka posuti s vrućom vodom te ostaviti pet minuta da odstoji. Začiniti s medom, a zatim dobro ohladiti. Dodati listove svježe mente i ploške od jednog limuna. Za puni dojam ledenog čaja poslužiti ga s ledom.
Sladoled za velike i male
Postoje brojni recepti kako pripremiti sladoled kod kuće, a mi vam donosimo jedan od njih. Za sladoled od voća i grčkog jogurta potrebno je 150 g smrznutih jagoda, 2 zamrznute banane prethodno narezane na kolutiće, 60 g grčkog jogurta, 110 ml bademovog mlijeka, 1 žličica arome vanilije i 1 žličica meda. Sve sastojke stavite u blender te miksati do postizanja homogene teksture. Sladoled ohladiti u zamrzivaču preko noći. Prije posluživanja ostavite sladoled desetak minuta na sobnoj temperaturi. Želite li djeci sladoled učiniti primamljivijim možete koristiti različite modele koji se u ljetnom periodu mogu kupiti u brojnim trgovinama.
Povrtne, riblje i mesne juhice
Juhe su odličan izbor u toplim danima. Lagane su, a osigurat će nadoknadu elektrolita koji se u većoj mjeri gube putem znoja. Možete odjednom pripremiti veću količinu povrtne ili mesne bistre juhe pa po potrebi zakuhati. Također, dobar izbor su i guste povrtne juhe koje se lako pripremaju kroz dvadesetak minuta. U slučaju da se želite osvježiti, juhe se također mogu posluživati u ohlađenom obliku.