Budi dio naše mreže

Knjiga fra Šimuna Oreča "Pješice od Frohnleintena do Jeruzalema i do najvećih europskih svetišta" na hrvatskom jeziku predstavljena je na blagdan Gospe Lurdske, 11. veljače, u prepunoj dvorani samostana hercegovačkih franjevaca u zagrebačkoj Dubravi.

/ mp/IKA

Nakon pozdrava gvardijana fra Slavena Brekala, dr. fra Serđo Ćavar je ukratko opisao hodočasnika, fra Šimuna Oreča. Naglasio je njegovih više od 15 000 kilometara hodočasničkih pješačenja u zahvalu za hrvatsku samostalnost i slobodu te za mir u svijetu. Fra Serđo s posebnom je simpatijom govorio o. Oreču koji je na puno načina uzor franjevcima.

O samoj knjizi govorila je doc. dr. Jadranka Pavić koja je, među ostalim, navela: “Autobiografsko djelo fra Šimuna Oreča školski je i odgojni primjer te poticaj mladima, ali i svima nama, da i dlačje vrijedi latinska izreka ‘Nulla dies sine linea‘, dakle ‘nijedan dan bez crte’. Pozorno bilježeći ono što su o pothvatu fra Šimuna Oreča donosili mediji na njegovu pješačkom hodočašću za hrvatsku slobodu, s prijeđenih više od 15 000 kilometara, ukoričeno je svjedočanstvo u vrijedno djelo.”

Doc. Pavić rekla je da su primjeri fra Šimunova svjedočenja u njegovih 25 pješačkih hodočašća opisani s puno detalja iz kulture, prirode, običaja i mjesta koja je obilazio. “Nabrajati sva svetišta i sve što je fra Šimun prošao iz njegovih memoara moglo bi se nabrajati unedogled, a njegovi osvrti na marijanska svetišta posebno privlače pozornost. U popratnoj opasci mr. Hildegard Zink navodi: ‘Nadahnuća za svoja hodočašća autor je dobio 1995. godine, u austrijskom svetištu Mariazell.’ Nadalje ističe mr. Zink: ‘Bez posebne pripreme za pješake marševima od više stotina kilometara fra Šimun je izvršio svoj zavjet da će nakon završetka ratnih zbivanja u svojoj Domovini hodočastiti pješice iz Frohnleintena do Međugorja'”, kazala je doc. Pavić.

Hodočašća Europom i Azijom prepuna ekumenskih i međureligijskih susreta

Fra Šimun Oreč je, u zahvalu Bogu i Blaženoj Djevici Mariji, pješice hodočastio u brojna svetišta diljem Europe, od Portugala i Poljske do Ukrajine. Svoja iskustva opisao je i pješačka hodočašće preko Turske, Sirije i Jordana sve do Jeruzalema, a na svim putovanjima stekao je brojne prijatelje koji su ga bratski primali. Susretao se s drugim konfesijama i religijama, primjerice s pravoslavljem u Carigradu i na Svetoj gori Atos, s islamom u Turskoj, Siriji i Jordanu te hinduizmom i budizmom u Indiji i Tibetu. Knjiga je opremljena s dvjestotinjak fotografija koje govore više od tisuću riječi. Knjiga je objavljena i na njemačkom jeziku, pa je doc. dr. Pavić naglasila da očekuje njeno izdavanje i na drugim jezicima, jer je poticajna za mlade generacije.

Fra Šimun Oreč je, u zahvalu Bogu i Blaženoj Djevici Mariji, pješice hodočastio u brojna svetišta diljem Europe, od Portugala i Poljske do Ukrajine.

Novinar Glasa Koncila Vlado Čutura istaknuo je da je pratio svaki fra Šimunov put, jer mu se javljao ili elektroničkom poštom ili dolaskom u uredništvo. “Fra Šimun se odlučio nositi živo Evanđelje i nije se bojao, unatoč tome što mu je ovozemaljski život često bio u opasnosti, od Kijeva nadalje. Bez straha je hodočastio od Gračaca do Knina. Kad se vratimo na autentično franjevaštvo, sugrađani su sv. Franju ispočetka smatrali čudakom, pa i luđakom. Ali njegovo propovijedanje o apsolutnom evanđeoskom siromaštvu, u doba oštro naglašenih klasno-ekonomskih razlika u feudalnom društvu, nalazi pristalice među narodom i siromašnim slojevima građanstva. Na tom tragu, fra Šimun je prilagođen dobu u kojem živi. Odlučio je nositi Evanđelje za mir u svijetu. Franjevačkim duhom i jednostavnošću nosio je svoju franjevačku povijest utjelovljenu u sadašnjosti ili datosti stanovitoga vremena. Franjevac – Hrvat – Hercegovac! Ide Šime bez straha”, zaključio je Čutura.

Fra Šime kao najbolji mercedes

Na kraju je dodao: “Pješak hoda brzinom od pet do sedam kilometara na sat. Prosječni vozač, ne profesionalni, godišnje prijeđe oko 15 000 kilometara, a fra Šimun je to prošao – pješice. Servis automobila se radi barem jednom godišnje, a fra Šimunu gorivo je vjera, a servis su mu bila svetišta. I imao je najboljeg mehaničara – Fidelissimu Mater! Najvjerniju Majku, Kraljicu Mira u Međugorju. Kako donosi u knjizi – zanimljivo je da Gospa poručuje: ‘Molite sa mnom za mir. I vi možete svojom molitvom pridonijeti tom miru.’ Tim nadahnućem fra Šimun je crkveni i franjevački Mercedes i to one najbolje linije, poput 500 SL ili 280 SE!”

Dr. Kurt Herler u knjizi je opisao fra Šimunovo djelovanje u Frohnleintenu u kojemu je obnovio crkvu, samostan i oživio živu Crkvu, koja i danas diše punim plućima.

 

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja