Posljednjih godina svjedoci smo kako se u Hrvatskoj sve više širi pobožnost Milosrdnom Isusu te svetici Faustini Kowalskoj koju Crkva slavi 5. listopada. U travnju 2014. godine poljski svećenik, dehonijanac p. Andrija Wosko donio je relikvije ove svetice u Župu Marije Majke Crkve na Zagrebačkoj Trnovčici gdje je u to vrijeme djelovao kao župnik. Od tada mnogi vjernici dolaze, časte i štuju relikviju svete Faustine Kowalske, djelić njezine kosti.
Pobožnosti Milosrdnom Isusu, ali i poznavanju ove svetice zasigurno je pridonio i hrvatski prijevod Dnevnika sv. Faustine Kowalske iz kojeg saznajemo da ju je sam Isus nazvao tajnicom Božjega Milosrđa.
U 33 godine svoga ovozemljskog života s. Faustina je mnogo toga postigla i ostvarila, a ono nama najznačajnije danas jest svakako njezin duhovni život koji nam je nadahnuće.
“Ona je bila ta koja je prenijela poruku Božjega milosrđa kao slamke spasa za čovječanstvo koje se danas nalazi u velikim poteškoćama. Gospodin se preko nje obratio nama i ponudio svoju ruku za pomoć i svoj spas”, govori nam Jelena Vuković, autorica hrvatskog prijevoda Dnevnika sv. Faustine Kowalske.
Iz Dnevnika saznajemo i kako je sv. Faustini najljepši dan u životu bio onaj kad je ušla u samostan u kojem je imala bogati duhovni život koji joj je, koliko god bio lijep, bio i mukotrpan, jer osim poglavarica nitko nije znao što se događa, no mnogi su primjećivali da je ona nešto drugačija.
O krepostima koje su krasile sv. Faustinu Kowalsku progovorila nam je Marijana Biuk voditeljica zajednice štovatelja Božjeg milosrđa „Faustinum“ u već spomenutoj Župi, baštinici relikvija sv. Faustine Kowalske.
Po mjeri, koliko je bilo ljubavi u našim djelima, na kraju ćemo biti suđeni
“U životu svete Faustine skladno se nadopunjuju osobine koje je dao Gospodin pri njezinom stvaranju i njezino velikodušno da kojim je ona odgovorila na vršenje volje Oca Nebeskog. Tako ona vrlo rano uočava da je stupanj vršenja volje Božje ustvari mjerilo svetosti svake duše. Isto tako, Bog oblikuje njezinu dušu kroz duhovne i tjelesne patnje koje ona proživljava, a to su i stanja odbačenosti i napuštenosti od Boga koje joj je Bog pripustio, ne zbog njezine osobne grešnosti, nego da se uživi u stanje duša grešnika i da se tako nauči te u njihovo ime počne pouzdavati u milosrđe Božje za koje ona otkriva da je neizmjerno i neizrecivo.
Majka Božja je, uz dvojicu njezinih duhovnika, također njezina duhovna učiteljica i ona Faustinu uči na putu prema ljubavi, čistoći, poniznosti i blagosti. Faustina spoznaje da je ljubav ono što čini veličinu naših djela i što ih tvori. A po mjeri, koliko je bilo ljubavi u našim djelima, na kraju ćemo biti suđeni”, ističe Biuk.
Također, Majka Božja Faustinu uči i čistoći, a prilikom obnove jednih zavjeta, prije svete pričesti u svetoj misi, sam Isus joj oko bokova pripasuje zlatni pojas i pri tom joj govori: ti ćeš kao znak moje vječne ljubavi sačuvati vječno svoju čistoću i bit ćeš pošteđena bilo kakvih nečistih misli.
“Vjernost svim nadahnućima koje je ona imala za oživotvoriti zapravo potiče Boga da joj uvijek iznova daje nove milosti”, zaključuje Biuk.
Danas nas s. Faustina prije svega poziva na oproštenje, a svakog od nas sigurno želi pozvati i da širimo poruku Božjeg milosrđa po svim objavama koje je ona dobila od samoga Gospodina
Isus je Faustini objavio da želi redovničku zajednicu koja će propovijedati Božje milosrđe i izmoliti ga svijetu. Upravo to bio je razlog osnivanja Družbe sestara milosrdnog Isusa. Družba djeluje od 1947. godine, utemeljitelj joj je ispovjednik sv. Faustine, danas blaženik, Mihael Sopoćko, a od 1999. godine djeluje i u Hrvatskoj, točnije u Puli.
“Mene osobno je kod sv. Faustine oduševilo njezino veliko pouzdanje i povjerenje u Isusa, u sve što joj je govorio i uopće u Božje milosrđe. Danas nas s. Faustina prije svega poziva na oproštenje, a svakog od nas sigurno želi pozvati i da širimo poruku Božjeg milosrđa po svim objavama koje je ona dobila od samoga Gospodina”, posvjedočila je s. Jaira Udovičić, poglavarica Družbe sestara milosrdnog Isusa u Puli.
Božja providnost je u Pulu na jedno vrijeme dovela i fra Ivana Mariju Lotara, franjevca konventualca angažiranog u festivalu kršćanskog kazališta. Tada je, na nagovor prijatelja iz Udruge Radnici Božjega milosrđa fra Ivan, napravio kazališnu predstavu Faustina – Božje je ime Milosrđe koja prikazuje život sv. Faustine od njezinog djetinjstva, preko mladenaštva do kasnijeg života u samostanu i same objave Božjega milosrđa.
Kako kaže, ovom predstavom je bilo u interesu pokazati da svatko može biti nova Faustina danas u smislu da preko svakoga od nas Bog progovara i želi promijeniti ovaj svijet.
A što je fra Ivana M. Lotara osobno oduševilo kod ove svetice pogledajte u ovom kratkom videu.