Budi dio naše mreže

Svečanost Tijela i Krvi Kristove i njezina euharistijska procesija daju nam, kako napominje papa Franjo, “radost ne samo slavljenja” veličanstvenog otajstva euharistije, “nego i njegova slavljenja i pjevanja na ulicama našega grada .” Dopuštaju nam da “izrazimo svoju zahvalnost što nas… hrani svojom ljubavlju kroz sakrament svoga Tijela i Krvi”.

/ dz

Crkva slavi svetkovinu Presvetog Tijela i Krvi Kristove, s obzirom na središnje mjesto Euharistije u životu Crkve, uredno opisanu Katekizmom Katoličke Crkve kao „sažetak i sažetak naše vjere ” (br. 1327). A tu je i poznato ponavljanje ove stvarnosti Drugog vatikanskog sabora u Dogmatskoj konstituciji o Crkvi, nazivajući Euharistiju “izvorom i vrhuncem kršćanskog života” (Lumen Gentium, br. 11). Ove istine o euharistiji u središtu razlog su zbog kojih je srednjovjekovna svetica Juliana od Liègea bila potaknuta da vodi Crkvu prema slavljenju ove godišnje svečanosti, poznatije kao Tijelovo, piše Simply Catholic.

Povijesna pozadina

Sveta Juliana, malo poznata norbertinska kanonica iz današnje Belgije, provela je velik dio svog života zagovarajući gozbu kojom bi se počastila i slavila Kristova stvarna prisutnost u Euharistiji i sve značenje koje ono ima za Crkvu. Sveta Julijana je bila potaknuta da se založi za blagdan kao odgovor ne samo na svoju osobnu pobožnost Presvetom Sakramentu, nego i kao odgovor na privatna otkrivenja.

Kasnije protumačene, u dogovoru s duhovnim vodičima, vizije svete Julijane koje su započele kada je imala 16 godina ukazivale su na nužnost liturgijske gozbe u čast sakramenta Kristova Tijela i Krvi. S obzirom na kulturu ranog 13. stoljeća, smatrala je da ne može ništa učiniti oko uspostavljanja takve gozbe. Međutim, dvojici je osoba, osim nekolicini članova njezina samostana, povjerila te vizije – od kojih su se obje pokazale korisnima u dovođenju njegove uspostave do ostvarenja.

Mladi redovnik koji je služio kao ispovjednik sv. Juliane, Ivan iz Lausanne, surađivao je s njom da sastavi ured u kojem će se slaviti ovaj božanski nadahnut liturgijski blagdan. Na kraju je njihov dijecezanski biskup odobrio tekstove i odobrio njegovo slavlje u svojoj biskupiji 1246. godine.

Bl. Eva od Liègea, u župi koju je pohađala sv. Juliana i jedan od njezinih pouzdanika, bila je ključna u prenošenju blagdana izvan njegovih provincijskih podrijetla nakon smrti sv. Juliane. Bl. Eva je kontaktirala papu Urbana IV. sa zahtjevom da se blagdan slavi u cijeloj sveopćoj Crkvi. Budući papa izvorno je bio svećenik iz Liègea i već je bio upoznat s vizijama svete Juliane i njihovim značenjem. I tako, činilo se, ruka providnosti stoji iza papine deklaracije o svečanosti Tijelova iz 1264. – prve univerzalne svetkovine koju je papa obvezno nametnuo. Zadužio je papinskog teologa svetog Tomu Akvinskog da sastavi nove liturgijske tekstove za blagdan. Ovo proglašenje došlo je u vrijeme kada su skolastičari raspravljali o tjelesnosti Kristove prisutnosti u Euharistiji, a glavni među braniteljima bio je sveti Toma, koji je dao filozofsku okosnicu euharistijskog nauka Crkve definirajući transupstancijaciju.

Procesije vjernika omogućuju kršćanima da javno svjedoče svoju vjeru, daju slavu Bogu, a simboliziraju naše zemaljsko hodočašće u nebeski Jeruzalem.

Mnogi izvorni tekstovi za Tijelovo koje je sastavio sveti Toma Akvinski, uključujući Adoro te Devote (Klanjam Ti se, smjerno), ostaju bitan dio crkvene svete himnografije. Pange Lingua, na primjer, često se pjeva tijekom euharistijske procesije nakon večernje mise Večere Gospodnje na Veliki četvrtak, na koju se posljednje dvije strofe posebno nazivaju Tantum ergo i pjevaju na Blagoslovu Presvetog Sakramenta.

Euharistijske procesije

Jedan od ključnih liturgijskih aspekata Tijelova je njegova procesija. Naravno, procesije imaju veliku biblijsku, liturgijsku i pučku pijetističku važnost. U Starom zavjetu, pomislite na procesije s Kovčegom saveza ili na nebrojene izvještaje o svečanim hodočasničkim procesijama u Jeruzalem – hvaleći Boga glazbom i plesom – o kojima govore psalmi. Ili u Novom zavjetu, pomislite na procesiju Krista kroz one prve Cvjetnice koje su uzvikivale njegove hvale. Procesije vjernika omogućuju kršćanima da javno svjedoče svoju vjeru, daju slavu Bogu, a simboliziraju naše zemaljsko hodočašće u nebeski Jeruzalem.

Euharistijske procesije započele su ubrzo nakon ustanovljenja svetkovine Tijelova. Često sjajnu i kraljevsku praksu, potaknuo je Tridentski sabor kako bi ponovio vjeru Crkve u stvarnu prisutnost Presvetog Sakramenta.

Srednjovjekovne euharistijske procesije na Tijelovo bile su velike i veličanstvene stvari, koje su uključivale čitava mjesta i gradove. Posebno su bili slavni u europskim katoličkim monarhijama, gdje su sudjelovali suvereni i plemstvo, drugi državni dužnosnici i vojna straža. Vjernici su klečali ispred svojih domova dok je procesija prolazila. To se i danas vidi u nekoliko ostataka katoličke monarhije, kao što je u Kneževini Monako, gdje princ i članovi njegove obitelji kleče u klanjanju na Galerie Hercule u Prinčevoj palači tijekom procesije Tijelova koju predvodi njihov nadbiskup.

Posljednjih desetljeća papinsko slavlje Tijelova vijuga ulicama Rima do bazilike sv. Marije Major, nakon mise u papinoj katedrali – bazilici sv. Ivana Laterana. Papa sveti Ivan Pavao II. obnovio je ovaj običaj rano u svom pontifikatu. Kao kardinal nadbiskup Krakova, budući papa je bio poznat po sukobima s komunističkim vođama dok je nastojao obnoviti pune procesije Tijelova koje su bile poznate u Poljskoj u njegovoj mladosti.

Sveti Ivan Pavao II.  je o euharistijskim procesijama rekao: „Naša vjera u Boga koji se utjelovio kako bi nam postao suputnik na putu treba biti svugdje naviještana, osobito na našim ulicama i kućama, kao izraz naše zahvalne ljubavi i kao nepresušni izvor blagoslova” (Mane Nobiscum Domine, br. 18). I, rekao je papa Benedikt XVI., procesije Tijelova nam omogućuju da “[Krista], da tako kažemo, uronimo u svakodnevnu rutinu našeg života, kako bi mogao hodati gdje mi hodamo i živjeti tamo gdje živimo”.

Župna slavlja danas

Danas se potiče praksa euharistijskih procesija. Oni nam pružaju, kako je rekao papa Benedikt, „obnovu otajstva Velikog četvrtka, takoreći, u poslušnosti Isusovu pozivu da naviještamo s ‘kućnih krovova’ ono što nam je rekao u tajnosti (vidi Mt 10,27) .” Mnoge župe nastavljaju ovu časnu tradiciju na razne načine. Kad su župne crkve u stambenom naselju, možda se ispred domova postavljaju oltari, okićeni cvijećem i svijećama, kako bi vjernici zastali i klanjali se euharistijskom Gospodinu na putu procesije. U gradovima se procesije mogu protezati blokovima, ili u nekim slučajevima čak i milju ili više – vjerojatno završavajući u drugoj crkvi.

Dok Rimski misal daje malo informacija o procesiji Tijelova, Biskupska ceremonija baca više svjetla jer ima za cilj dati biskupima i njihovom svećenstvu model za njegovu organizaciju, itd.

Ceremonijal daje informacije o organizaciji procesije, uključujući redoslijed ministranata. Smjernice ostavljaju prostor za kreativnost i izražavanje kulture i običaja lokalne zajednice. Mnoge župe odlučuju uključiti određene skupine i udruge vjernika u svoje procesije, što je posebno ilustrativno za mnoge dijelove i darove koji se nalaze u otajstvenom Tijelu Kristovu. Često uključene grupe su zbor, bratske organizacije kao što su Vitezovi od Kolumba ili, možda, oni koji su nedavno primili svoju prvu svetu pričest. Tipično je da se liturgijska oprema, kao što je baldahin, drži nad svetim službenikom dok nosi monstrancu, ili uz njega mogu biti upaljene baklje koje prate Presveti Sakrament. Mogu se koristiti zvona ili se cvijeće može širiti duž puta kojim Gospodin putuje. Iako procesija može biti između jednostavne i razrađene, ključno je zapamtiti da su potrebni dobro obučeni volonteri i organizacija.

Tijekom procesije tipični su hvalospjevi i zahvale ili jednostavno pjevanje, iako se mogu integrirati litanije i druge molitve poput krunice. Biskupski obred predviđa da procesija bude najprikladnija kada se ide od jedne crkve do druge, i, iako to možda nije uvijek moguće ili praktično, procesija bi trebala ispravno završiti blagoslovom prije pokoja Presvetog Sakramenta.

Svečanost Tijela i Krvi Kristove i njezina euharistijska procesija daju nam, kako napominje papa Franjo, “radost ne samo slavljenja” veličanstvenog otajstva euharistije, “nego i njegova slavljenja i pjevanja na ulicama našega grada .” Dopuštaju nam da “izrazimo svoju zahvalnost što nas… hrani svojom ljubavlju kroz sakrament svoga Tijela i Krvi”.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja