“Nije dovoljno naznačiti cilj, ako niste voljni zajedno hodati čak ni dio puta.”
Papa Franjo poručio je u petak stotinama svećenika i sjemeništaraca da kada slušaju ispovijedi trebaju nastojati pratiti pokornike na putu do veće svetosti, piše Catholic News Agency.
“Ispovjednik uvijek ima za cilj univerzalni poziv na svetost i diskretnu pratnju uz nju”, rekao je Papa 25. ožujka govoreći o sakramentu pomirenja, kada pokorni katolik svećeniku ili biskupu otkrije svoje grijehe, koji djeluje in persona Christi, latinski za “u Kristovoj osobi”, da bi dao Božji oprost i oproštenje.
“Pratiti znači brinuti se za drugu osobu, hodati zajedno s njom”, nastavio je. “Nije dovoljno naznačiti cilj, ako niste voljni zajedno hodati čak ni dio puta.”
„Koliko god ispovjedni intervju bio kratak, iz nekoliko detalja možete razumjeti potrebe brata ili sestre: pozvani smo odgovoriti na njih, prateći ih prije svega na razumijevanje i prihvaćanje Božje volje, što je uvijek put. najvećeg dobra, put radosti i mira”, rekao je Papa.
Franjo se obratio oko 800 svećenika i sjemeništaraca na kraju godišnjeg tečaja o pečatu ispovijedi i internom forumu, koji je izvansakramentalni oblik tajnosti, odnosno povjerljivosti, primijenjen na duhovno vodstvo.
Tečaj, u svom 32. izdanju, održan je osobno i online. Organizirao ga je Apostolska pokorničarna, ured Rimske kurije zadužena za pitanja vezana uz sakrament ispovijedi, oprosta i interni forum.
„Draga braćo, zahvaljujem Gospodinu s vama za službu koju obavljate ili koja će vam uskoro biti povjerena — jer ovdje su [prijelazni] đakoni — služba u službi posvećenja vjernog Božjeg naroda ”, rekao je papa Franjo.
Podsjetio je svećenike da, iako su služitelji sakramenta pomirenja, i sami trebaju primiti milosti sakramenta.
“Ideš tražiti oproštenje za svoje grijehe, zar ne? To je jako zdravo. Za nas ispovjednike je dobro da to radimo”, rekao je.
Franjo je također savjetovao svećenicima da “nastanjuju” ispovjedaonicu, uvijek spremni dočekati, saslušati i pratiti one koji dolaze tražiti Božji oproštenje. Svima je potreban oprost, rekao je, “to jest, da osjećaju da ih Bog Otac voli kao djecu”.
“Riječi koje govorimo: ‘Otpušteni su ti grijesi’ također znače ‘ti, brate, sestro, dragocjen si, dragocjen si Bogu; dobro je da si tu.’ A ovo je najmoćniji lijek za dušu, a i za psihu svih”, rekao je.