Međunarodna teološka komisija objavila je dokument pod naslovom „Isus Krist, Sin Božji, Spasitelj – 1700. obljetnica Nicejskoga ekumenskog sabora (325.-2025.) koji ističe važnost vjerovanja formuliranog 325. godine za sadašnjost i budućnost kršćanstva te potiče na zalaganje za jedinstvo svih kršćana.
Kršćanski će svijet 20. svibnja obilježiti 1700. obljetnicu početka Prvog ekumenskog sabora održanog u Niceji 325. godine. Iz njega je proizišlo Nicejsko vjerovanje koje je dopunjeno na Saboru u Carigradu 381. godine i koje je postalo „iskaznica vjere“ u Isusa Krista koju ispovijeda Crkva.
Tim povodom Međunarodna teološka komisija (MTK) odlučila je posvetiti Nicejskom saboru dokument od gotovo sedamdeset stranica kako bi podsjetila na njegovo temeljno značenje i istaknula izvanredna blaga tog vjerovanja. Razlog je i taj što se 1700. obljetnica sabora obilježava tijekom Jubileja 2025. i podudara se sa zajedničkim slavljem Uskrsa za sve kršćane, na Istoku i na Zapadu, prenosi Vatican News.
Zato je dokument objavljen u četvrtak 3. travnja, pod naslovom Isus Krist, Sin Božji, Spasitelj – 1700. obljetnica Nicejskog ekumenskog sabora (325.-2025.) sažetak koji može pratiti dublje proučavanje vjere i njezino svjedočenje u životu kršćanske zajednice.
U Niceji su prvi put jedinstvo i poslanje Crkve izraženi na sveopćoj razini.
Dokument je podijeljen na četiri poglavlja i napisan je u znaku promicanja jedinstva kršćana.
Prvo poglavlje, Vjerovanje za spasenje: doksologija i teologija nicejske dogme ističe ekumensko značenje Nicejskog vjerovanja, tekst izražava nadu u zajednički datum slavlja Uskrsa, koju je više puta očitovao i sâm papa Franjo.
U vezi s tim, u br. 43 dokumenta ističe se kako je ova,2025. godina za sve kršćane „neprocjenjiva prilika da istaknu kako je ono što nam je zajedničko mnogo jače od onoga što nas dijeli:
Svi zajedno vjerujemo u Trojstvenoga Boga, u Krista, pravoga čovjeka i pravoga Boga, u spasenje u Isusu Kristu, prema Svetom pismu koje se čita u Crkvi i na poticaj Duha Svetoga.
Zajedno vjerujemo u Crkvu, krštenje, uskrsnuće mrtvih i vječni život.”
Stoga razilaženje kršćana što se tiče najvažnijega blagdana njihova kalendara stvara pastoralne probleme unutar zajednica, toliko da dijeli obitelji i izaziva sablazan među nekršćanima, šteteći tako svjedočenju evanđelja.

Povijesni susret pape Franje i ruskog patrijarha Kirila / Foto: Katolička Tiskovna Agencija
Drugo poglavlje, Nicejsko vjerovanje u životu vjernika, istražuje kako su liturgija i molitva rasle u Crkvi nakon toga događaja koji je prekretnica u povijesti kršćanstva.
Vjerujemo kako krstimo; i molimo kako vjerujemo, podsjeća nas dokument i potiče da i danas i uvijek crpimo iz izvora žive vode.
Treće poglavlje, Niceja kao teološki događaj i kao crkveni događaj, objašnjava način na koji Vjerovanje i Sabor svjedoče o Isusu Kristu, čiji ulazak u povijest nudi novi pristup Bogu i uvodi preobrazbu ljudske misli.
Nicejska ispovijest vjere i njegove kanonske odluke proglašene su normativnima za cijelu Crkvu.
Dotad nezabilježeno zajedništvo i jedinstvo koje je u Crkvi potaknula vjera u Isusa Krista postaju vidljivi i djelotvorni na nov način.
Na kraju, u četvrtom i posljednjem poglavlju, Čuvati vjeru dostupnu cijelom Božjem narodu, ističu se uvjeti vjerodostojnosti vjere ispovijedane u Niceji o naravi i identitetu Crkve.
Crkva je autentični tumač normativne istine vjere preko Učiteljstva i čuvarica vjernika.
Biskupi, iako imaju posebnu ulogu u definiranju vjere, ne mogu vršiti svoje poslanje ako nisu u crkvenom zajedništvu sa Svetim Ocem i čitavim svetim Božjim narodom.
U zaključku dokumenta sadržan je hitan poziv da se svima naviješta Isus, naše spasenje danas, polazeći od vjere izražene u Niceji.
Naviještanje Isusa ne vodi do ignoriranja stvarnosti niti do udaljavanja od patnji i potresa koji muče svijet i danas kao da ugrožavaju svaku nadu, trebamo biti posebno pažljivi prema najmanjoj braći i sestrama.
Naviještati kao Crkva znači naviještati svjedočenjem bratstva, obznanjujući svijetu divote zbog kojih je „jedna, sveta, katolička i apostolska” Crkva „sveopći sakrament spasenja” jer daje pristup novom životu kroz: blago Svetog pisma koje Simbol vjere tumači, bogatstvo molitve, liturgije i sakramenata koji proizlaze iz krštenja ispovijedanog u Niceji, svjetlo Učiteljstva koje je u službi zajedničke vjere.
Studijski dan o dokumentu Isus Krist, Sin Božji, Spasitelj – 1700. obljetnica Nicejskoga ekumenskog sabora (325. – 2025.) održat će se 20. svibnja na Papinskom sveučilištu Urbaniana uz prisutnost teologa koji su sudjelovali u izradi dokumenta te drugih stručnjaka iz tog područja.