'I ja sam tamo mnogo puta klečao za vrijeme prvog svjetskog rata... Učinite sve što je u Vašoj moći da se raširi pobožnost Majci Božjoj u tom svetištu', piše kardinal Alojzije Stepinac u jednom pismu upućenom tadašnjem gvardijanu u Karlovcu ističući važnost ovog mjesta čudesnih uslišanja u kojemu su spašavani brakovi i zaruke te su zadobivena mnoga ozdravljenja.
U crkvi Presvetog Trojstva kod franjevaca u Karlovcu (karlovačka Zvijezda) od 5. do 7. rujna vjernici će se trodnevnicom pripraviti za blagdan Male Gospe. Trodnevnom pripravom i proslavom na blagdan 8. rujna želi se posebno moliti za obitelji, za bračne parove koji žele, a još nemaju dar roditeljstva, za sve potrebite i čitav svijet u ovim trenucima pandemije. Trodnevnu pripravu i misu na sam blagdan predvodi fra Mate Bašić, franjevac Kaptolske provincije, trenutačno župni i samostanski vikar u Karlovcu u župi Presvetog Trojstva, koji je za Hrvatsku katoličku mrežu uz najavu trodnevnice pojasnio nastanak i važnost zavjetne kapele Gospe Lauretanske u toj župi.
“Franjevci su nakon odlaska Marijine kućice s Trsata u Loreto, kako u našim krajevima tako i u Sloveniji, uz svoje samostane počeli graditi kapele prema nacrtima nazaretske kućice i to je nešto što je bilo sasvim normalno”, pojašnjava fra Mate. “Slična kapela postoji i u Samoboru, u Sloveniji na više mjesta, osobito u Nazarju. Taj je kult bio vrlo prisutan u onom vremenu; Hrvati su jako voljeli Gospu Loretsku, čak su i odlazili živjeti u Loreto gdje je kućica prenesena, kupovali su zeljište, nastanjivali se, ostavili čak i zemlju za izgradnju crkve, a kasnije izgradili i sjemenište koje je preseljeno u Rim, a danas je to kolegij hrvatskih svećenika u Rimu.”
“Ova kapela, kako svjedoče povijesni spisi unutar našeg samostanskog arhiva, mjesto je čudesnih uslišanja gdje su spašavani brakovi i zaruke, gdje su mnogi ozdravljali… Ni sami nismo u potpunosti svjesni kakvo mjesto imamo”, ističe, dodajući kako kardinal Stepinac u jednom pismu upućenom tadašnjem gvardijanu u Karlovcu naziva tu kapelu ‘svetištem’ te navodi kako je i sam kao vojnik često tamo molio. ‘Učinite sve što je u Vašoj moći da se raširi pobožnost Majci Božjoj u tom svetištu’, piše kardinal.
Zavjetna kapela Gospe Lauretanske izgrađena je prema nacrtima svete nazaretske kućice 1660. godine te je, uz svetište na Trsatu, jedina izgrađena prema izvornim mjerama Marijine kuće. No, za razliku od Trsata, tumači fra Mate, “ona čak ima i prozor nasuprot oltarnog dijela koji je jednak prozoru u Loretu, gdje se danas nalazi nazaretska kućica.” Iza oltara, nastavlja, nalazi se oltarna slika i kip Gospe Loretske, a u podnožju je niša koja predstavlja kamin što ukazuje da se radi o kućici. Na okviru oltarne slike nalazi se prikaz sv. Joakima i Ane u poodmakloj dobi iznad kojih je Bog Otac koji silazi te im daruje dijete Mariju.
“Kapela je za sada vrlo skromna te joj je potrebna obnova”, nastavlja naš sugovornik. Građena je na najvlažnijem mjestu te je kroz godine dosta vlagom izjedena. Sada je što se vlage tiče u relativno dobrom stanju i to zahvaljujući obnovi koja je bila ranije. Svod je ukrašen, iako je i na njemu potrebna obnova, a na mjestima koja se još istražuju vidi se da se nalaze određene freske. Kip Crne Gospe nalazi se u prekrasnom baroknom okviru.
O zadobivenim milostima po zagovoru Gospe Lauretanske u Karlovcu zapisana su i brojna svjedočanstva u spomenici kapele, poput spašavanja brakova te ozdravljenja od teških bolesti:
Nažalost, mjesta utjehe poput ovoga, polako su pala u zaborav jer su vjernici počeli njegovati neki drugi oblik štovanja Blažene Djevice Marije. Zato franjevci u Karlovcu žele ponovno vjernicima približiti kult štovanja Gospe Lauretanske pri ovoj župi i samostanu pozivajući sve da se pojedinačnom ili zajedničkom molitvom obrate Gospi za dar života i zahvale Bogu za svaki novi život.
“Ta kapela je i inače kod nas svakodnevno otvorena. To je prednji dio crkve u koji se čitav dan od ujutro do navečer može doći. Ono što mi franjevci u Karlovcu želimo jest iskreno što hitrije obnoviti ovo mjesto kako bismo od njega načinili i kapelu cjelodnevnog klanjanja te omogućili, osobito u ovo vrijeme bolesti, pandemije i straha, da ljudi doista mogu u svakom času doći i pokloniti se Isusu pred likom Marije koja ga drži u naručju, Majke koja nas čeka i uvijek vodi Isusu.
Trodnevnica svakog dana započinje u 18,00 sati molitvom radosnih otajstava svete krunice za sve naše obitelji i one koji žele, a još nemaju dar djece, za sve trudnice i rodilje. Misno slavlje je u 18,30, a potom euharistijsko klanjanje pred Presvetim moleći za sve već spomenute i sve druge nakane. Na sam blagdan, 8. rujna svečana sveta misa je u 18,30 sati, prethodi joj krunica u 18,00 sati, a nakon svete mise zajedno će se zavjetnim ophodom moliti u zavjetnoj kapeli Gospe Lauretanske.