Blagoslovljeni predmeti dio su Crkve od njenih početaka, međutim često se promatraju kao predmet praznovjerja te je njihova upotreba jedna od najčešće krivo shvaćenih praksi u Katoličkoj Crkvi. Pročitajte više o svetoj vodi, blagoslovljenoj soli i raspelu, tri vrlo važna oruđa milosti koji obogaćuju duhovni život katolika.
Crkva je blagoslovljene predmete uvela u uporabu kako bi vjernike dovela u dublju vezu s Kristom te njima želi posvetiti svaki dio vjerničkog života, piše Aleteia. Blagoslovljeni predmeti dodatak su sakramentima pomoću kojih se milost Božju uvodi u sve što činimo.
Nisu predmet štovanja, oni su sredstvo molitve.
Ako se koriste s vjerom, mogu očuvati od duhovne štete ili nadahnuti čovjeka da živi Bogu posvećen život. Tri blagoslovljena predmeta koja su posebice korisna u našim domovima su sveta voda, blagoslovljena sol i raspelo.
Sveta voda
Blagoslovljena ili sveta voda simbolizira krštenje, ali i duhovno čišćenje. Vjeruje se da sveta voda ima veliku snagu nad đavlom, jer je on potpuno nečist za sva vremena. Sveta voda također simbolizira vodu koja je potekla iz Kristova boka te dan Kristova razapinjana, odnosno pobjede nad đavlom. Katolici je drže u posudicama, često kod ulaznih vrata te uzimajući malo vode načine znak križa i zazovu na sebe blagoslov. Time se ugledaju na Krista i njegovu čistoću što vjernika podsjeća da i sam mora održavati čistim vlastiti duh i tijelo.
Blagoslovljena sol
Snaga i djelovanje blagoslovljene soli opisana je u Misalu Rimske Crkve, u obredu blagoslova soli:
„Svemogući i vjekovječni Bože, molimo te da u svojoj neizmjernoj dobroti i ljubavi blagosloviš (+) ovu sol koju si stvorio i dao na korištenje ljudima, kako bi postala izvorom zdravlja duše i tijela svakoga tko se njom koristi. Neka očisti sve čega se dotakne i očuva ga od svakoga djelovanja zlih duhova. Po Kristu našem Gospodinu.”
Raspelo
Raspelo je vrlo važan, izrazito simboličan i snažan predmet u borbi protiv zla. Podsjeća na veliku ljubav Božju prema čovjeku te na Isusovu veliku žrtvu ljubavi, a posebno je koristan u trenucima velikog iskušenja. U Misalu Rimske Crkve nalaze se dvije molitve za blagoslov raspela:
„Gospodine sveti, svemogući Oče, vječni Bože, molimo te da blagosloviš (+) ovaj križ, da bude spasonosna pomoć čovjeku. Neka bude pomoć vjeri i ohrabrenje za dobra djela i spasene duša. Neka bude utjeha, zaštita i štit protiv okrutne strelice neprijatelja. Po Kristu našem Gospodinu.”
„Gospodine Isuse Kriste, blagoslovi (+) ovaj križ po kojem si svijet otkupio od moći đavla i na kojem si, po svojoj muci, nadišao iskušenje grijeha što se ostvario u grijehu prvih ljudi. Sad ga blagoslivljamo svetom vodom. Neka ovaj križ bude posvećen u ime Oca (+) i Sina (+) i Duha Svetoga (+) i neka svi koji kleče i mole pred ovim raspelom budu zdravi na duši i na tijelu, u čast našega Gospodina. Po istom Kristu, Gospodinu našem.”
Prema blagoslovljenim predmetima odnosi se s jasnim obzirom da oni sami nisu predmet obožavanja, već sredstvo molitve. Takve predmete ne treba beskrajno čuvati ili ih se bojati riješiti ako se istroše. Ipak, dok se koriste, potrebno ih je koristiti s poštovanjem ubog simbolike koju predstavljaju.