Slika Milosrdnog Isusa dana je na prvo javno štovanje od 26. do 28. travnja 1935. u litavskoj prijestolnici u Ostroj Brami („Oštra Vrata“).
Ovo je neobična slika; ne samo zbog svoje popularnosti, već prije svega jer je njezin autor sam Isus koji je, objavljujući se s. Faustini u redovničkoj ćeliji samostana Družbe sestara Naše Gospe od Milosrđa u Płocku 22. veljače 1931. godine, tražio od nje da Ga nacrta onakvoga kakvoga Ga vidi, onakvoga kakav joj se objavio, piše bozjemilosrdje.net.
On sam je odredio oris ove slike: boju haljine, boju zraka, geste ruku, dinamiku pokreta, izraz lica, pogled… Ispod nogu tražio je natpis: „Isuse, uzdam se u Tebe!“ Objasnio je značenje svih detalja i dao joj razna obećanja.
Tek u Vilniusu, zahvaljujući zalaganju njezinog ispovjednika vlč. Mihaela Sopoćka, nastala je prva slika prema uputama koje je Isus dao Svojoj „tajnici“.
S tom zadaćom koju joj je Isus povjerio, s. Faustina hrvala se tri godine. Tek u Vilniusu, zahvaljujući zalaganju njezinog ispovjednika vlč. Mihaela Sopoćka, nastala je prva slika prema uputama koje je Isus dao Svojoj „tajnici“. Premda Isus na toj slici nije bio tako lijep kakvoga Ga je s. Faustina vidjela, ipak je ta slika bila izložena na javno štovanje. To je od nje tražio sam Isus, a ona je požurivala svoga ispovjednika. Ukazala se jedinstva prilika za vrijeme proslave Jubileja Otkupljenja godine 1935. u Ostroj Brami, a na koju je bio pozvan sam vlč. Mihael Sopoćko kao propovjednik.
Slika je bila izložena na Bijelu nedjelju – danas svetkovinu Božjeg milosrđa.
Bili su zadnji dani Uskrsne osmine 1935. godine. U četvrtak 25. travnja, u kasno popodne, poglavarica samostana u Vilniusu, nakon dogovora s vlč. Mihaelom Sopoćkom poslala je s. Faustinu sa štićenicom u Ostru Bramu da sliku okite cvijećem. U biskupiji Vilnius trajala je priprema za proslavu završetka Jubileja Otkupljenja svijeta (1900. obljetnica muke, smrti i Kristova uskrsnuća).

„Oštra Vrata“, Vilnius (Litva) / Foto: bozjemilosrdje.net
U prozoru kuće katnice, kuće koja je povezana s kapelicom u kojoj se nalazi čudotvorna slika Majke od Milosrđa i s crkvom otaca karmelićana sv. Terezije, na javno je štovanje bila izložena slika Milosrdnog Isusa okućena šimširom. Slika je bila izložena na Bijelu nedjelju – danas svetkovinu Božjeg milosrđa.