„Majka Crkve, uvijek je uz nas i dolazi nam u pomoć u najvažnijim trenucima našega života, kao i u odlukama koje moramo svakodnevno donositi“, istaknuo je apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj Giorgio Lingua na svetkovinu Marije Pomoćnice kršćana na zagrebačkoj Knežiji.
1. Kako moliti?
U odlomku iz Djela apostolskih vidimo Mariju koja se, nakon Isusova Uzašašća na nebo, nalazi s apostolima u Jeruzalemu, u dvorani Posljednje večere gdje su – kako kaže današnji tekst – svi oni bili jednodušno postojani u molitvi sa ženama, i Marijom, majkom Isusovom (Dj 1,14).
U Kani je Marija prisutna moliteljica.
Marija je prisutna u srcu Crkve koja se rađa, ali ne na položaju vodstva ili zapovjedništva, već kao tiha, molitvena podrška. Ona apostolima ponavlja riječi koje je izrekla na početku Isusova poslanja: Što god vam rekne, učinite! (Iv 2,5).
Poziva učenike da gledaju Isusa, da usmjere svoja srca i um prema Njemu, spremni uvijek provoditi u djelo Njegovu riječ.
Upravo tako potiče zajedništvo, odnosno Crkvu, jer od nas ne traži ništa drugo osim da vršimo Isusovu volju.
2. Kako graditi zajedništvo?
Ljubav je ta koja ujedinjuje, ljubav je ta koja nas čini Crkvom, ljubav je ta koja nas čini jedno, dopuštajući nam da ostanemo različiti.
Iako nije ništa govorila, kao u Kani, tako i na Golgoti, Marija nam je pomogla da shvatimo što je bitno: ne činiti, nego biti, ostati u Božjoj volji. Tako smo Jedno.
Marija gradi zajedništvo svojom ljubavlju.
Imajmo hrabrosti ostati blizu onima koji trpe jer nemamo ništa drugo što bismo mogli dati.
Marija Pomoćnica ne posreduje uvijek čudesima, ali je uvijek uz nas, i onda kada je volja njezina Sina tvrda i ponekad neshvatljiva. Ona je Žena zajedništva jer dijeli našu situaciju. Ona je naša Majka u boli jer zna stajati u podnožju svakoga križa.

Foto: Canva
3. Kako primati blagoslove?
Sveti Pavao piše da nas je Bog blagoslovio svakim blagoslovom duhovnim na nebesima u Kristu.
Marija je prva primila taj blagoslov: bila je izabrana za Majku Spasitelja i anđeo ju je pozdravio riječima: Zdravo, milosti puna, odnosno, puna Božjeg blagoslova.
Marije je nositeljica Božjeg blagoslova, samog Sina Božjega.
Marija se ne zaustavlja na razmatranju i uživanju u velikom daru kojega joj je Bog dao: Marija nosi Isusa drugima, kao što vidimo kada odlazi posjetiti svoju stariju rođakinju Elizabetu, koja je neočekivano zatrudnjela u poodmakloj dobi.
Marija postaje misionarka i tako i ona postaje blagoslov drugima. Ona koja pomaže, postaje blagoslov. Elizabeta će to odmah prepoznati: blagoslovljena ti među svim ženama!
4. Kako vršiti Božju volju?
Kada slušamo evanđelje u kojem Isus kaže: Tko god vrši volju Oca mojega… taj mi je brat, i sestra, i majka (Mt 12,50), odmah shvaćamo da Isus ne želi umanjiti Marijinu ulogu, već otkriva njezinu veličinu: ona je prva koja je u potpunosti vršila Božju volju, od onoga „da“ kod Navještenja do onoga „da“ izrečenoga podno Križa.
Najdublje Marijino srodstvo s Kristom proizlazi iz njezine poslušnosti Očevoj volji, poslušnosti punoj ljubavi.
Srce svake marijanske duhovnosti jest: učiniti Božju volju središtem našega života.

Gospa Fatimska/Foto: Facebook
5. Kako se uzdati u Boga?
Don Bosco je iz prve ruke osjetio taj brižni Marijin blagoslov, posebno u počecima svojeg djelovanja. U teškoćama, nerazumijevanju, nedostatku sredstava za njegova djela, Marija je posredovala čudesnom i neočekivanom pomoći.
Stoga ju je nazvao Pomoćnicom – jer je ona majka koja djeluje, koja podupire svoju djecu koja su u potrebi.
Marije je Majka Crkve i Pomoćnica kršćana.
Ne govori nam da služimo, nego nas uči služiti: Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po tvojoj riječi (Lk 1,38). I ona bi mogla ponoviti Isusove riječi: Primjer vam dadoh da i vi činite kao što i ja vama učinih (Iv 13,15).
Pomoćnica nije samo Majka koja hita u pomoć svojoj djeci, ona je i Učiteljica koja nas uči kako pomoći drugima, kako im služiti: Neće u kraljevstvo nebesko ući svaki koji mi govori: Gospodine, Gospodine! nego onaj koji vrši volju Oca mojega.
Marijo, Pomoćnice kršćana, moli za nas!