"Danas još uvijek treba proširiti prostor za veću prisutnost žena u Crkvi", istaknuo je papa Franjo u video-poruci s molitvenom nakanom za mjesec listopad, koji je objavila Papina svjetska molitvena mreža, a koji nosi naslov "Žene na odgovornim mjestima".
Papa Franjo želi veće sudjelovanje žena laikinja na odgovornim mjestima u Crkvi i tu svoju želju povjerava molitvi svih katolika u svijetu u listopadu. To sudjelovanje nema korijene u zahtjevima povezanima s današnjim vremenom, nego u samom sakramentu krštenja jer je u njemu upisana važna uloga laika, pa tako i žena, u životu Crkve i naviještanju evanđelja. “Nitko nije kršten kao svećenik ili biskup. Svi smo kršteni kao laici. Laici i laikinje protagonisti su Crkve”, istaknuo je.
Papa Franjo u video-poruci napominje kako danas još uvijek treba proširiti prostor za veću prisutnost ženā u Crkvi. Potrebna je prisutnost laikā, no naglasak treba staviti na žene jer se njih obično stavlja na stranu, primijetio je Sveti Otac te objasnio da nije riječ o jednostavnoj prisutnosti. Trebamo promicati – rekao je – integraciju ženā na mjestima na kojima se donose važne odluke, prenosi Vatican News.
Laici i laikinje protagonisti su Crkve!
Tema koje se papa Franjo često dotiče jest borba protiv klerikalizma, koji udaljava ljude i kvari lice Crkve. Stoga je i u molitvenoj nakani za listopad potaknuo na molitvu kako bi vjernici laici, posebno žene, po sakramentu krštenja više sudjelovali u odgovornim ustanovama Crkve, ne padajući u klerikalizam koji poništava karizmu laikā.
Papa Franjo je učinio brojne geste kojima je očitovao želju da se poveća važnost ženā u Crkvi te je od samoga početka papinstva na odgovorna mjesta pozivao žene. U tekstu Papine svjetske molitvene mreže, objavljenom uz video-poruku, ističe se da je Papa 2016. uzdigao na razinu liturgijskoga blagdana dan svete Marije Magdalene, koja se u novom predslovlju mise naziva ‘apostolom apostolā’. Učinio je to kako bi istaknuo važnost te žene, prve koja je vidjela lice Uskrsloga, prve koju je Isus pozvao imenom, prve koja je od Isusa primila poslanje da naviješta njegovo uskrsnuće.
Papina molitvena mreža prisutna je u 98 zemalja!
Papina je video-poruka inicijativa na svjetskoj razini, kojoj je svrha širenje mjesečnih molitvenih nakana Svetoga Oca. Razvila ju je Papina svjetska molitvena mreža, nekadašnji Apostolat molitve, uz potporu vatikanskih medija.
Papina svjetska molitvena mreža je papinsko djelo, čije je poslanje pokrenuti katolike kroz molitvu i djelovanje u odnosu na izazove ljudskoga roda i poslanja Crkve. Ti su izazovi predstavljeni u obliku molitvenih nakana koje Papa povjerava čitavoj Crkvi. Ustanovljena 1844. kao Apostolat molitve, Papina je molitvena mreža prisutna u 98 zemalja, a čini ju više od 35 milijuna katolika.